Prezes PiS zabrał głos ws. emerytur stażowych. „To jest sprawa trudna i ja nie chcę nikogo oszukiwać”

Na spotkaniu w Nowym Sączu Jarosław Kaczyński odpowiadał na pytanie dotyczące tego, kiedy będzie możliwość przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy, czyli na emeryturę stażową.
 Prezes PiS zabrał głos ws. emerytur stażowych. „To jest sprawa trudna i ja nie chcę nikogo oszukiwać”
/ screen YouTube / Janusz Jaskółka

W sobotę 3 września na spotkaniu z mieszkańcami Nowego Sącza prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie emerytur stażowych. Polityk partii rządzącej został zapytany, kiedy będzie możliwość przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy, czyli na emeryturę stażową.

– Wiem, że to było w porozumieniach gdańskich z 1980 roku, ale to jest dzisiaj sprawa trudna i ja nie chcę nikogo oszukiwać. My mamy dzisiaj procent w PKB wydatków na emeryturę naprawdę wysoki. I pytanie, czy my jesteśmy w stanie jeszcze go podwyższyć, czy pierwszeństwem nie jest jednak to, żeby podwyższać najniższe emerytury przede wszystkim, ale także te średnie, no i najniższe płace. Bo to jest wybór – albo to, albo to. Są pewne granice, których przekroczyć się nie da – powiedział prezes PiS.

– Pamiętajcie, że te 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn oznacza, że niektóre kobiety by mogły niewiele po pięćdziesiątce przejść na emeryturę, a mężczyźni – licząc, że się zaliczało służbę wojskową do stażu pracy – to przed sześćdziesiątką nawet. Też być może kogoś urażę, ale odpowiadam szczerze. (…) W wielu wypadkach chodzi o to, żeby dostawać pensję i emeryturę. Na to nas niestety chyba troszeczkę w tym momencie nie stać – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

– Szanuję ten postulat, pewnie któregoś dnia będzie zrealizowany, ale będzie jeszcze chyba troszkę trzeba zaczekać – zakończył.

Projekty ws. emerytur stażowych

Na jesieni ubiegłego roku NSZZ „Solidarność” złożył w Sejmie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym emerytur stażowych. Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”, który następnie trafił do prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W Sejmie znajdują się obecnie dwa projekty ustaw w sprawie emerytur stażowych. Projekt obywatelski złożony przez NSZZ „Solidarność”, który czeka na prace w komisji sejmowej, oraz projekt prezydencki. W przypadku tego drugiego nie było jeszcze pierwszego czytania. 

W projekcie obywatelskim złożonym przez Solidarność zapisano, że na emeryturę będzie można przechodzić po 35 latach pracy w przypadku kobiet i 40 latach pracy w przypadku mężczyzn. W prezydenckim – po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach pracy w przypadku mężczyzn.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe