Szojgu: "Zmobilizujemy 300 tys. ludzi". Podał także zaskakujące dane dot. rosyjskich strat

Częściowa mobilizacja w Rosji obejmie 300 tys. ludzi – powiadomił minister obrony Siergiej Szojgu, informując jednocześnie, że rosyjskie straty na wojnie z Ukrainą to niecałe... 6 tys. zabitych. Według Szojgu „Rosja walczy nie tyle z Ukrainą, co z całym Zachodem”.
Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu Szojgu:
Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu / Wikipedia - Mil.ru/ CC BY-SA 4.0

Częściowa mobilizacja obejmie 300 tys. ludzi

– powiedział minister obrony Rosji. Zapewniał, że dotyczyć ona będzie wyłącznie ludzi z doświadczeniem wojskowym, nie będzie „powołań dla studentów”. Według Szojgu wskazana liczba stanowi 1 proc. ogólnego potencjału mobilizacyjnego Rosji.

Zaskakujące dane dot. rosyjskich strat

Szojgu podał również – po raz pierwszy od marca – dane na temat rosyjskich strat na wojnie z Ukrainą, podając liczbę 5937 zabitych, przez ekspertów jednoznacznie uznaną za zaniżoną. Według strony ukraińskiej na Ukrainie zginęło ponad 55 tys. rosyjskich żołnierzy.

Wcześniej w środę Władimir Putin ogłosił w Rosji częściową mobilizację.

Czytaj więcej: [RELACJA ONLINE] Rosja ogłasza częściową mobilizację! Trwa przemówienie Władimira Putina

We wtorek Duma Państwowa Rosji przyjęła ustawę, która wprowadza lub zaostrza kary więzienia m.in. za poddanie się do niewoli i ucieczkę z frontu oraz niewypełnienie rozkazów. Karane będzie również nie stawienie się na pobór mobilizacyjny.

Cztery okupowane przez Rosję regiony Ukrainy ogłosiły we wtorek pilnie, że zamierzają przeprowadzić referenda w sprawie przyłączenia do Rosji. Są to samozwańcze tzw. Doniecka i Ługańska Republiki Ludowe, a także okupowane części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe