Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację

– Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział w środę rano Władimir Putin wygłaszając orędzie do narodu. Poinformował, że podpisano dekret o częściowej mobilizacji wojskowej, a działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj
 Przemówienie Władimira Putina. Rosja ogłosiła częściową mobilizację
/ PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Do przemówienia miało dojść we wtorek, ale...

Przypomnijmy: Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow we wtorek przekazał, że wieczorem Władimir Putin ma wygłosić orędzie do narodu. Eksperci spekulowali, że prezydent Rosji może ogłosić zarządzenie pełnej mobilizacji wojska kraju.

Do przemówienia jednak nie doszło. Tuż przed godziną 20-tą (czasu polskiego) Russia Today usunęło informacje mówiące o tym, że przemówienie Putina odbędzie się o 20:00 (czasu moskiewskiego) czyli 19.00 czasu polskiego. Nie wiadomo było, o której – i czy w ogóle – rozpocznie się przemówienie prezydenta Rosji.

Koło godziny 21:30 rosyjskie źródła poinformowały, że zapowiadane we wtorek przez rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa przemówienie prezydenta Rosji Władimira Putina zostało przełożone na środę.

Trwa orędzie do narodu Putina. Prezydent Rosji zapowiada częściową mobilizację

8:10: Celem Zachodu jest osłabienie, podzielenie i zniszczenie Rosji: mówią wprost, że 1991 był w stanie podzielić ZSRR, a teraz nadszedł czas na Rosję – powiedział Władimir Putin. Przekazał, że Rosja została poproszona o poparcie referendów.

– Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne przeprowadzenie referendów – podkreślił.

8:12: Rządowi i Ministerstwu Obrony polecono jak najszybsze ustalenie statusu prawnego ochotników i bojówek Donbasu. Powinien on być taki sam jak zwykłego rosyjskiego personelu wojskowego. Cele operacji specjalnej pozostają niezmienione – wskazał Putin.

8:15: Podpisano dekret o częściowej mobilizacji, działania mobilizacyjne rozpoczną się dzisiaj. Dekret przewiduje dodatkowe środki służące realizacji nakazu obronnego państwa. Powołani będą musieli przejść szkolenie wojskowe. Zgodnie z dekretem służbie wojskowej będą podlegać tylko ci obywatele, którzy znajdują się w rezerwie, a przede wszystkim ci, którzy służyli w siłach zbrojnych, posiadają określone specjalizacje wojskowe i odpowiednie doświadczenie – poinformował rosyjski przywódca. Tłumaczył, że częściowa mobilizacja została zastosowana "w celu ochrony Rosji, jej suwerenności, integralności terytorialnej i zapewnienia bezpieczeństwa narodu rosyjskiego".

8:16: Zachód uczynił z totalnej rusofobii swoją broń i od dziesięcioleci pielęgnuje nienawiść do Rosji. Uczynili swoją bronią totalną rusofobię, w tym przez dziesięciolecia celowo kultywując nienawiść do Rosji, przede wszystkim na Ukrainie, dla której przygotowywali los antyrosyjskiego przyczółka – mówił Putin.

8:17: Polityka zastraszania i terroru kijowskiego reżimu przybiera coraz straszniejsze i bardziej barbarzyńskie formy (...) Zachód bezpośrednio polecił Kijowowi zerwanie wszystkich porozumień z Rosją osiągniętych podczas negocjacji – oznajmił prezydent Rosji. Dodał, że Rosja poprze decyzje mieszkańców Donbasu, Zaporoża i Chersonia.

8:20: Obywatele Federacji Rosyjskiej wezwani do służby wojskowej podczas mobilizacji otrzymają status kontrahenta i wszelkie wpłaty – wskazał Putin.

8:22: Ci, którzy prowadzą szantaż nuklearny przeciwko Rosji, że róża wiatrów może zwrócić się w ich kierunku – zaznaczył. Podkreślił, że jeśli integralność terytorialna Rosji będzie zagrożona, zostaną użyte "wszelkie dostępne środki". 

8:23: Rząd Federacji Rosyjskiej musi natychmiast rozwiązać problem finansowego wsparcia przemysłu obronnego w celu zwiększenia produkcji broni  – oznajmił Putin. Poinformował, że kontrakty na służbę wojskową trwają do końca częściowej mobilizacji, z wyjątkiem przypadków zwolnienia z wojska.

8:25: W okresie częściowej mobilizacji możliwe jest zwolnienie ze służby wojskowej ze względu na wiek, stan zdrowia oraz wyrok sądu – dodał.

8:26: Gubernatorom wszystkich rosyjskich regionów polecono zapewnić wezwanie do mobilizacji w „ilościach i terminie” określonym przez Ministerstwo Obrony – wskazał.

8:28: Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne środowisko do przeprowadzania referendów, aby mieszkańcy mogli wyrazić swoją wolę. Historyczne ziemie Noworosji nie chcą być pod jarzmem kijowskiego reżimu – podkreślił Putin i zakończył swoje wystąpienie słowami "wierzę w wasze wsparcie".

Zakończyło się przemówienie prezydenta Rosji.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka Wiadomości
Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje 15-latka

Ciało 15-letniej dziewczyny odnaleziono w czwartek ok. godz. 23 w pomieszczeniu przy stadionie biathlonowym w Kościelisku–Kirach. Policja na razie nie ujawnia jak doszło do tragedii. Nastolatka była sama – przekazała PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie Wiadomości
Makabryczne sceny w Przemyślu. Mężczyzna podpalił się w sądzie

Do makabrycznego zdarzenia doszło w piątek około godz. 7:30 na parterze w budynku Sądu Okręgowego przy ul. Konarskiego w Przemyślu. Mężczyzna oblał się benzyną i następnie podpalił zapalniczką.

Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

– Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry’ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książę Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony „Royal Family”, lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe