Spór zbiorowy w legnickich DPS i MOPS wchodzi w etap mediacji

W trakcie spotkań dyrektorzy placówek odczytali pismo prezydenta Legnicy z dnia 31 sierpnia 2022 roku, z którego wynika, że podwyższenie płac pracowników MOPS i DPS nie jest w chwili obecnej możliwe. Prezydent planuje od stycznia 2023 roku wzrost wynagrodzeń dla wszystkich pracowników miejskich instytucji o 7,8%. Dyrektorzy MOPS i DPS oświadczyli, że w ramach własnych środków budżetowych jednostki nie mają możliwości zapewnienia podwyżek pracownikom.
„Biorąc pod uwagę wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku oraz skandalicznie niski poziom zarobków pracowników MOPS i DPS, zaplanowany przez Prezydenta Legnicy wzrost wynagrodzeń na poziomie 7,8% nie będzie stanowił nawet regulacji wynikającej z przepisów prawa. Podwyżka na tym poziomie u większości pracowników nie zapewni bowiem minimalnego wynagrodzenia” – napisano na stronie Solidarności w legnickim MOPS.
Komisja Międzyzakładowa poinformowała również, że strona związkowa nie otrzymała propozycji rozwiązania sporu, a sytuacja płacowa pracowników MOPS i DPS jest krytyczna w związku z czym podtrzymuje złożone żądania płacowe tj. podwyższenia od dnia 1 stycznia 2022 roku wynagrodzeń wszystkich pracowników MOPS i DPS o 1200 zł brutto płacy zasadniczej oraz kolejnego podwyższenia od dnia 1 stycznia 2023 roku o 400 zł brutto płacy zasadniczej.
W związku z brakiem porozumienia zostały podpisane protokoły rozbieżności, a następnie zgodnie z przepisami prawa spór zbiorowy wszedł w etap mediacji.
W poniedziałek 19 września Solidarność w MOPS w Legnicy przesłała wnioski do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o wskazanie z listy ustalonej przez ministra właściwego do spraw pracy mediatora do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sporach zbiorowych w MOPS i DPS.