Na dzisiejszy wieczór ogłoszono „okres zagrożenia” w polskiej energetyce. Pierwszy raz w historii

Sytuacja w polskiej energetyce robi się coraz bardziej napięta. W piątek rano Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły na dzisiejszy wieczór „okres zagrożenia”. 
Ogłoszono
Ogłoszono "okres zagrożenia" w polskiej energetyce. Pierwszy raz w historii / pixabay.com

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okres zagrożenia rynku mocy w piątek 23 września od godz. 19:00 do 21:00

– czytamy na oficjalnej stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA.

Dlaczego ogłoszono „okres zagrożenia”?

Ogłoszenie takiego stanu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne oznacza, że rezerwa mocy w systemie energetycznym jest na tyle niska, że operator postawił w stan gotowości wszystkie jednostki, które mają podpisane umowy mocowe. Taka sytuacja ma miejsce pierwszy raz w historii.

Reasumując: rezerwy mocy kurczą się na tyle mocno, że istnieje zagrożenie dostaw energii dla odbiorców. W piątek z powodu awarii lub konieczności oszczędzania węgla sporo elektrowni zgłosiło częściowe ubytki mocy. W dodatku słaby wiatr powoduje niską wydajność elektrowni wiatrowych, które nie są w stanie pokryć powstających luk w systemie energetycznym.

Okres zagrożenia na rynku mocy to sygnał dla elektrowni, które podpisały umowy mocowe, że na sygnał operatora mają dostarczyć zakontraktowaną moc. Podobne umowy podpisały także przedsiębiorstwa, które na wezwanie operatora będą musiały zredukować pobór energii

– tłumaczy Business Insider. Portal podkreśla, że samo ogłoszenie stanu zagrożenia nie oznacza żadnych konsekwencji dla odbiorców końcowych.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe