Giorgia Meloni: kraj musi powrócić do obrony swoich interesów

"Włochy muszą powrócić do obrony swoich interesów, by znaleźć wspólne rozwiązania"- oświadczyła w sobotę zwyciężczyni wyborów parlamentarnych, kandydatka na premiera Giorgia Meloni w pierwszym publicznym wystąpieniu po wyborach.
Georgia Meloni  Giorgia Meloni: kraj musi powrócić do obrony swoich interesów
Georgia Meloni / PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W przemówieniu, wygłoszonym na festynie związku rolników Coldiretti w Mediolanie, Meloni, prowadząca rozmowy w bloku centroprawicy na temat składu swego rządu, oświadczyła, że jego celem będzie "przywrócenie strategii przemysłowej krajowi, który od dawna jej nie miał".

Meloni o priorytetach: ceny energii i gazu

"Nie chodzi o to, jak zrekompensować spekulację cenami gazu, ale jak ją zatrzymać. W sprawie wysokich cen energii jesteśmy w stałym kontakcie z ustępującym rządem (Mario Draghiego), zaangażowanym w bardzo złożone rokowania na poziomie europejskim" - mówiła liderka Braci Włochów.

"Praca, jaką należy wykonać w tych godzinach, to ustalenie, jak możemy interweniować w sprawie kosztów energii tej jesieni. Nie możemy pozwolić na to, by było dalej tak, jak w tych miesiącach"- zaznaczyła Meloni w dniu, w którym we Włoszech cena energii wzrosła o 59 procent.

Wyjaśniła, że w ostatnich dniach ograniczyła swoją publiczną aktywność, by zająć się najpilniejszymi kwestiami.

"Jeśli zostaniemy wezwani do rządzenia tym krajem, jasne jest to, że będziemy mieli skuteczne i natychmiastowe odpowiedzi na najważniejsze problemy. Mówimy od dawna - dodała - że w Unii zaczyna się od obrony narodowych interesów, by dojść do wspólnych" - mówiła. 

Mówiąc o kwestii zrównoważonego rozwoju ekologicznego, społecznego i gospodarczego, kandydatka na szefa rządu stwierdziła: "Chcemy bronić środowiska z człowiekiem w środku".

W sobotę w czasie wizyty w Mediolanie Meloni spotkała się z sojusznikami, z którymi utworzy nowy rząd: Matteo Salvinim z Ligi i Silvio Berlusconim z Forza Italia.

Jej nowy gabinet powstanie najwcześniej w drugiej połowie października.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną Wiadomości
Podano skład reprezentacji Polski na mecz z Argentyną

Karol Świderski zagra obok Roberta Lewandowskiego w ataku piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu grupy C mistrzostw świata z Argentyną. Biało-czerwoni w przypadku co najmniej remisu na pewno awansują do 1/8 finału. Początek spotkania w Dausze o godz. 20.

Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze Wiadomości
Wpadka von der Leyen. Usunęła wpis na Twitterze

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaliczyła wpadkę na Twitterze. Mianowicie oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Dodała także, że za sprawą wojny na Ukrainie zginęło ponad 20 tys. ukraińskich cywilów. Fragment z danymi o ukraińskich stratach został szybko wycięty z oświadczenia unijnej polityk. 

Sytuacja jest napięta. Łukaszenka uderza w Polaków Wiadomości
"Sytuacja jest napięta". Łukaszenka uderza w Polaków

Ze strony białoruskiego reżimu dochodzi do coraz większych represji wobec Polaków. O szczegółach informuje wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski, który rozmawiał z portalem Interia. "To była akcja na szeroką skalę" - komentuje. 

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA

Michał D., szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza, został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom” Wiadomości
Komisja PE wykreśliła stwierdzenie, że „Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom”

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej miało miejsce coś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że „cywilizowany świat go nie potrzebuje”.

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować” Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. „Trudno się odpowiednio przygotować”

Już niedługo obejrzymy mecz Polska – Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). – Trudno się odpowiednio przygotować – stwierdza trener Biało-Czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe