Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątek 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.
 Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Andrzej Gębara, Czesław Bujak, Konrad Korepta, Paweł Orzeł i Krzysztof Kantor z Krakodlew S.A, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) Mirosław Motyka, a także senator z Ziemi Świętokrzyskiej Jarosław Rusiecki, który przewodniczy parlamentarnej Komisji ds. Obronności Kraju.

Prezes HIPH w swej wypowiedzi stwierdził że bez hutnictwa nie ma nowoczesnej gospodarki i tak jest na całym świecie. Na przykład gospodarka koreańska budowała swoje hutnictwo od podstaw ponad 30 lat, aby osiągnąć nowoczesny poziom. Wiele krajów, w których do tej pory nawet nie słyszano o hutnictwie, np. Arabia Saudyjska, Egipt, Bangladesz, Mozambik, Namibia i wiele innych, od „zera” budują swoje hutnictwo. Polska jest uznawana na świecie za bogaty i rozwinięty kraj pod względem hutniczym, ale nadal rośnie zużycie stali i potrzeba jej coraz więcej ze względu na budowy dróg, mostów, przekopu Mierzei Wiślanej czy tunelu pod Świną i na Zakopiance.

"Wszędzie tam potrzebne są wielkie ilości stali, co bardzo dobrze wiedzą kraje konkurencyjne, którym sprzyja to, że w naszym kraju zamykane są huty, stalownie oraz wielkie piece. Krajom sąsiednim, takim jak Niemcy, Rosja czy Białoruś bardzo odpowiada, że w Polsce maleje udział hutnictwa, a stali nadal potrzebujemy w bardzo dużej ilości. W Polsce obecnie znajdują się tylko dwa wielkie piece, obydwa w Dąbrowie Górniczej, z czego wydajność  jednego z nich jest obecnie hamowana, a drugiego zaplanowano remont od wiosny 2023 r. Do tej pory nikt jeszcze nie stworzył innej technologii wytopu żelaza niż z rudy w wielkich piecach" – czytamy na stronie Regionu Małopolskiego.

"Na świecie pracuje się nad nowymi technologiami, ale są to dopiero eksperymentalne sposoby produkcji żelaza np. przy pomocy wodoru. Te metody są bardzo energochłonne a stal otrzymywana z tego typu wytopów różni się od stali tradycyjnej. Ratunkiem dla hutnictwa mogłaby być budowa pieców elektrycznych, ale surowcem do tych pieców jest złom, który cytując: „nie występuje w przyrodzie”. Powstawanie złomu to długi proces, który zajmuje minimum 10 lat i jednocześnie jest energochłonny" – wskazano.

"Obecnie złom jest bardzo poszukiwanym towarem na świecie np. w ubiegłym tygodniu z Polski wypłynęło statkiem do Bangladeszu aż 40.000 ton złomu tylko w jednym transporcie. Do produkcji potrzebne są jednocześnie bardzo wielkie ilości energii, która obecnie jest bardzo droga. Solidarność zaprotestowała  przeciwko  systemowi liczenia energii, gdzie za podstawę bierze się ceny gazu, a w Polsce z gazu produkowane jest tylko ok. 4-6% energii elektrycznej" – zaznaczono.

Produkcja stali w Europie w stosunku do roku ubiegłego zmniejszyła się średnio o 6%, a w Polsce o 4%. Cena koksu wzrosła  dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie produkujemy ok. 8 mln ton stali, a zużywamy ok. 15,3 mln ton i tendencja jest wzrostowa. Przyjmuje się, że w Polsce jest ok. 1.200 przedsiębiorstw energochłonnych.

Senator Rusiecki wysłuchał całej dyskusji i zabierając głos stwierdził, że wspiera postulaty Rady KSH „Solidarność” i niebawem wiele spraw interesujących hutnictwo zostanie poruszonych podczas obrad Sejmu i Senatu.

W roboczej części obrad Rady Sekcji Hutnictwa poinformowano o wykonaniu budżetu z ostatnich ośmiu miesięcy, przyjęto klucz wyborczy do wyboru delegatów na WZD Sekcji Hutnictwa, ustalono, że z zakładów hutniczych będzie wybierany jeden delegat na każde 120 członków Związku.

Przedstawiono również informacje wyborcze oraz wybrano Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów w Sekcji Hutnictwa na kadencję 2023-2028. Przewodniczącym Komisji został Andrzej Gębara z Krakowa, a członkami zostali: Mirosław Nowak z Dąbrowy Górniczej oraz Michał Karlik z Huty Buczek.

Poinformowano również o nadchodzącym w Czechach spotkaniu Związków Zawodowych i Pracodawców z Polski, Czech i Słowacji.

W kolejnym dniu odbyła się 26. Pielgrzymka Hutników do Kałkowa, w której udział wzięło 17 sztandarów hutniczych z całej Polski, w tym sztandar Komisji Robotniczej Hutników z AMP Kraków. Na pielgrzymce dopisała pogoda. Z roku na rok w Pielgrzymce Hutników bierze udział coraz więcej osób z zakładów hutniczych z całego kraju. W Pielgrzymce oprócz przedstawicieli Sekcji wzięli udział szefowie Zarządów Regionów, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele parlamentu.

Na zakończenie ksiądz Kustosz wraz z Przewodniczącym Sekcji Andrzejem Karolem zaprosił wszystkich na kolejną Pielgrzymkę w przyszłym roku, która tradycyjnie odbędzie się 1 października.

Kliknij, by zobaczyć pełną relację z wydarzenia na stronie Regionu Małopolskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Katarzyna Kolenda-Zaleska traci ważną rolę w TVN z ostatniej chwili
Katarzyna Kolenda-Zaleska traci ważną rolę w TVN

Jak podaje branżowy serwis "Wirtualne Media", dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska kończy swoją 8-letnią kadencję na stanowisku prezesa Fundacji TVN.

Przerwanie konferencji konserwatystów. Premier Belgii zabiera głos z ostatniej chwili
Przerwanie konferencji konserwatystów. Premier Belgii zabiera głos

"Nieakceptowalne" - tak belgijski premier Alexander De Croo określił działania burmistrza jednej z brukselskich dzielnic, który zdecydował o przerwaniu międzynarodowej konferencji NatCon zorganizowanej przez środowiska narodowo-konserwatywne.

Unia Europejska uderza w polskie przetwórstwo rybne z ostatniej chwili
Unia Europejska uderza w polskie przetwórstwo rybne

Na skutek decyzji Parlamentu Europejskiego, niebawem wejdą w życie nowe unijne przepisy dot. przetwarzania łososia. Autorzy przepisów tłumaczą, że mają one zwiększyć bezpieczeństwo produktów dla konsumentów. Sęk jednak w tym, że zmiany mogą okazać się dużym problemem dla polskich przetwórców tych ryb, a jak podkreślają przedstawiciele branży, za zmianami nie stoją żadne poważne dowody naukowe.

Ekspert: Chiny są bardziej zadowolone z wizyty Scholza niż USA z ostatniej chwili
Ekspert: Chiny są bardziej zadowolone z wizyty Scholza niż USA

Handel, wojna Rosji z Ukrainą i odnawialne źródła energii, to trzy najważniejsze tematy poruszone podczas wizyty Olafa Scholza w Chinach – stwierdził we wtorek w rozmowie z PAP prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog, komentując kończącą się trzydniową podróż kanclerza Niemiec.

Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris z ostatniej chwili
Brukselska policja rozbiła konserwatywną konferencję z udziałem Ordo Iuris

Po dwóch godzinach obrad policja belgijska wkroczyła do centrum konferencyjnego Claridge w centrum Brukseli i zamknęła obrady spotkania europejskich konserwatystów zwanego NatCon, w których uczestniczą Mateusz Morawiecki, Victor Orban, Nigel Farage i kardynał Gerhard Mueller – informuje w mediach społecznościowych dr Rafał Brzeski, ekspert ds. wojny informacyjnej, służb specjalnych i terroryzmu, publicysta m.in Tysol.pl.

Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami? Wiadomości
Dyrektywa budynkowa to nie tylko zamach na własność. Czy naprawdę chcemy być niewolnikami?

Rada UE formalnie przyjęła w piątek zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, której oficjalnym celem jest pomoc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i ubóstwa energetycznego w UE. Problem w tym, że wygeneruje ona kryzys, jakiego Europa nie widziała chyba nigdy, prowadząc nie tylko do ubóstwa energetycznego, ale do masowej utraty własności przez obywateli UE, która przejdzie w ręce „inwestorów” z wielkich korporacji zgodnie z planem zapisanym w Manifeście z Ventotene Altiero Spinellego i Ernesta Rossiego.

Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy z ostatniej chwili
Żona Macieja Wąsika z postępowaniem dyscyplinarnym w pracy

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Maciej Wąsik poinformował, że wobec jego żony Romy Wąsik wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Małżonka polityka pracuje w instytucji publicznej.

Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie znanego aktora. Nie wróci do obsady popularnego serialu

Media obiegły niepokojące informacje w sprawie znanego aktora. Konieczna operacja.

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy z ostatniej chwili
Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy

MRPiPS poinformowało, że rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy. Wdraża on dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia. Robert Lewandowski nie będzie jedynym Polakiem w Barcelonie

Reprezentantka Polski w piłce nożnej Ewa Pajor, występująca obecnie w VfL Wolfsburg, od nowego sezonu zagra w Barcelonie - informują niemieckie i hiszpańskie media. Transfer ma wynieść prawie pół miliona euro, co jest rekordem w historii kobiecej drużyny z Katalonii.

REKLAMA

Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątek 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.
 Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Andrzej Gębara, Czesław Bujak, Konrad Korepta, Paweł Orzeł i Krzysztof Kantor z Krakodlew S.A, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) Mirosław Motyka, a także senator z Ziemi Świętokrzyskiej Jarosław Rusiecki, który przewodniczy parlamentarnej Komisji ds. Obronności Kraju.

Prezes HIPH w swej wypowiedzi stwierdził że bez hutnictwa nie ma nowoczesnej gospodarki i tak jest na całym świecie. Na przykład gospodarka koreańska budowała swoje hutnictwo od podstaw ponad 30 lat, aby osiągnąć nowoczesny poziom. Wiele krajów, w których do tej pory nawet nie słyszano o hutnictwie, np. Arabia Saudyjska, Egipt, Bangladesz, Mozambik, Namibia i wiele innych, od „zera” budują swoje hutnictwo. Polska jest uznawana na świecie za bogaty i rozwinięty kraj pod względem hutniczym, ale nadal rośnie zużycie stali i potrzeba jej coraz więcej ze względu na budowy dróg, mostów, przekopu Mierzei Wiślanej czy tunelu pod Świną i na Zakopiance.

"Wszędzie tam potrzebne są wielkie ilości stali, co bardzo dobrze wiedzą kraje konkurencyjne, którym sprzyja to, że w naszym kraju zamykane są huty, stalownie oraz wielkie piece. Krajom sąsiednim, takim jak Niemcy, Rosja czy Białoruś bardzo odpowiada, że w Polsce maleje udział hutnictwa, a stali nadal potrzebujemy w bardzo dużej ilości. W Polsce obecnie znajdują się tylko dwa wielkie piece, obydwa w Dąbrowie Górniczej, z czego wydajność  jednego z nich jest obecnie hamowana, a drugiego zaplanowano remont od wiosny 2023 r. Do tej pory nikt jeszcze nie stworzył innej technologii wytopu żelaza niż z rudy w wielkich piecach" – czytamy na stronie Regionu Małopolskiego.

"Na świecie pracuje się nad nowymi technologiami, ale są to dopiero eksperymentalne sposoby produkcji żelaza np. przy pomocy wodoru. Te metody są bardzo energochłonne a stal otrzymywana z tego typu wytopów różni się od stali tradycyjnej. Ratunkiem dla hutnictwa mogłaby być budowa pieców elektrycznych, ale surowcem do tych pieców jest złom, który cytując: „nie występuje w przyrodzie”. Powstawanie złomu to długi proces, który zajmuje minimum 10 lat i jednocześnie jest energochłonny" – wskazano.

"Obecnie złom jest bardzo poszukiwanym towarem na świecie np. w ubiegłym tygodniu z Polski wypłynęło statkiem do Bangladeszu aż 40.000 ton złomu tylko w jednym transporcie. Do produkcji potrzebne są jednocześnie bardzo wielkie ilości energii, która obecnie jest bardzo droga. Solidarność zaprotestowała  przeciwko  systemowi liczenia energii, gdzie za podstawę bierze się ceny gazu, a w Polsce z gazu produkowane jest tylko ok. 4-6% energii elektrycznej" – zaznaczono.

Produkcja stali w Europie w stosunku do roku ubiegłego zmniejszyła się średnio o 6%, a w Polsce o 4%. Cena koksu wzrosła  dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie produkujemy ok. 8 mln ton stali, a zużywamy ok. 15,3 mln ton i tendencja jest wzrostowa. Przyjmuje się, że w Polsce jest ok. 1.200 przedsiębiorstw energochłonnych.

Senator Rusiecki wysłuchał całej dyskusji i zabierając głos stwierdził, że wspiera postulaty Rady KSH „Solidarność” i niebawem wiele spraw interesujących hutnictwo zostanie poruszonych podczas obrad Sejmu i Senatu.

W roboczej części obrad Rady Sekcji Hutnictwa poinformowano o wykonaniu budżetu z ostatnich ośmiu miesięcy, przyjęto klucz wyborczy do wyboru delegatów na WZD Sekcji Hutnictwa, ustalono, że z zakładów hutniczych będzie wybierany jeden delegat na każde 120 członków Związku.

Przedstawiono również informacje wyborcze oraz wybrano Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów w Sekcji Hutnictwa na kadencję 2023-2028. Przewodniczącym Komisji został Andrzej Gębara z Krakowa, a członkami zostali: Mirosław Nowak z Dąbrowy Górniczej oraz Michał Karlik z Huty Buczek.

Poinformowano również o nadchodzącym w Czechach spotkaniu Związków Zawodowych i Pracodawców z Polski, Czech i Słowacji.

W kolejnym dniu odbyła się 26. Pielgrzymka Hutników do Kałkowa, w której udział wzięło 17 sztandarów hutniczych z całej Polski, w tym sztandar Komisji Robotniczej Hutników z AMP Kraków. Na pielgrzymce dopisała pogoda. Z roku na rok w Pielgrzymce Hutników bierze udział coraz więcej osób z zakładów hutniczych z całego kraju. W Pielgrzymce oprócz przedstawicieli Sekcji wzięli udział szefowie Zarządów Regionów, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele parlamentu.

Na zakończenie ksiądz Kustosz wraz z Przewodniczącym Sekcji Andrzejem Karolem zaprosił wszystkich na kolejną Pielgrzymkę w przyszłym roku, która tradycyjnie odbędzie się 1 października.

Kliknij, by zobaczyć pełną relację z wydarzenia na stronie Regionu Małopolskiego.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe