Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

W piątek 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ „Solidarność”.
 Posiedzenie Rady Krajowej Sekcji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim
/ fot. Region Małopolski NSZZ "Solidarność"

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Andrzej Gębara, Czesław Bujak, Konrad Korepta, Paweł Orzeł i Krzysztof Kantor z Krakodlew S.A, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) Mirosław Motyka, a także senator z Ziemi Świętokrzyskiej Jarosław Rusiecki, który przewodniczy parlamentarnej Komisji ds. Obronności Kraju.

Prezes HIPH w swej wypowiedzi stwierdził że bez hutnictwa nie ma nowoczesnej gospodarki i tak jest na całym świecie. Na przykład gospodarka koreańska budowała swoje hutnictwo od podstaw ponad 30 lat, aby osiągnąć nowoczesny poziom. Wiele krajów, w których do tej pory nawet nie słyszano o hutnictwie, np. Arabia Saudyjska, Egipt, Bangladesz, Mozambik, Namibia i wiele innych, od „zera” budują swoje hutnictwo. Polska jest uznawana na świecie za bogaty i rozwinięty kraj pod względem hutniczym, ale nadal rośnie zużycie stali i potrzeba jej coraz więcej ze względu na budowy dróg, mostów, przekopu Mierzei Wiślanej czy tunelu pod Świną i na Zakopiance.

"Wszędzie tam potrzebne są wielkie ilości stali, co bardzo dobrze wiedzą kraje konkurencyjne, którym sprzyja to, że w naszym kraju zamykane są huty, stalownie oraz wielkie piece. Krajom sąsiednim, takim jak Niemcy, Rosja czy Białoruś bardzo odpowiada, że w Polsce maleje udział hutnictwa, a stali nadal potrzebujemy w bardzo dużej ilości. W Polsce obecnie znajdują się tylko dwa wielkie piece, obydwa w Dąbrowie Górniczej, z czego wydajność  jednego z nich jest obecnie hamowana, a drugiego zaplanowano remont od wiosny 2023 r. Do tej pory nikt jeszcze nie stworzył innej technologii wytopu żelaza niż z rudy w wielkich piecach" – czytamy na stronie Regionu Małopolskiego.

"Na świecie pracuje się nad nowymi technologiami, ale są to dopiero eksperymentalne sposoby produkcji żelaza np. przy pomocy wodoru. Te metody są bardzo energochłonne a stal otrzymywana z tego typu wytopów różni się od stali tradycyjnej. Ratunkiem dla hutnictwa mogłaby być budowa pieców elektrycznych, ale surowcem do tych pieców jest złom, który cytując: „nie występuje w przyrodzie”. Powstawanie złomu to długi proces, który zajmuje minimum 10 lat i jednocześnie jest energochłonny" – wskazano.

"Obecnie złom jest bardzo poszukiwanym towarem na świecie np. w ubiegłym tygodniu z Polski wypłynęło statkiem do Bangladeszu aż 40.000 ton złomu tylko w jednym transporcie. Do produkcji potrzebne są jednocześnie bardzo wielkie ilości energii, która obecnie jest bardzo droga. Solidarność zaprotestowała  przeciwko  systemowi liczenia energii, gdzie za podstawę bierze się ceny gazu, a w Polsce z gazu produkowane jest tylko ok. 4-6% energii elektrycznej" – zaznaczono.

Produkcja stali w Europie w stosunku do roku ubiegłego zmniejszyła się średnio o 6%, a w Polsce o 4%. Cena koksu wzrosła  dwukrotnie w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie produkujemy ok. 8 mln ton stali, a zużywamy ok. 15,3 mln ton i tendencja jest wzrostowa. Przyjmuje się, że w Polsce jest ok. 1.200 przedsiębiorstw energochłonnych.

Senator Rusiecki wysłuchał całej dyskusji i zabierając głos stwierdził, że wspiera postulaty Rady KSH „Solidarność” i niebawem wiele spraw interesujących hutnictwo zostanie poruszonych podczas obrad Sejmu i Senatu.

W roboczej części obrad Rady Sekcji Hutnictwa poinformowano o wykonaniu budżetu z ostatnich ośmiu miesięcy, przyjęto klucz wyborczy do wyboru delegatów na WZD Sekcji Hutnictwa, ustalono, że z zakładów hutniczych będzie wybierany jeden delegat na każde 120 członków Związku.

Przedstawiono również informacje wyborcze oraz wybrano Komisję Wyborczą do przeprowadzenia wyborów w Sekcji Hutnictwa na kadencję 2023-2028. Przewodniczącym Komisji został Andrzej Gębara z Krakowa, a członkami zostali: Mirosław Nowak z Dąbrowy Górniczej oraz Michał Karlik z Huty Buczek.

Poinformowano również o nadchodzącym w Czechach spotkaniu Związków Zawodowych i Pracodawców z Polski, Czech i Słowacji.

W kolejnym dniu odbyła się 26. Pielgrzymka Hutników do Kałkowa, w której udział wzięło 17 sztandarów hutniczych z całej Polski, w tym sztandar Komisji Robotniczej Hutników z AMP Kraków. Na pielgrzymce dopisała pogoda. Z roku na rok w Pielgrzymce Hutników bierze udział coraz więcej osób z zakładów hutniczych z całego kraju. W Pielgrzymce oprócz przedstawicieli Sekcji wzięli udział szefowie Zarządów Regionów, lokalne władze samorządowe oraz przedstawiciele parlamentu.

Na zakończenie ksiądz Kustosz wraz z Przewodniczącym Sekcji Andrzejem Karolem zaprosił wszystkich na kolejną Pielgrzymkę w przyszłym roku, która tradycyjnie odbędzie się 1 października.

Kliknij, by zobaczyć pełną relację z wydarzenia na stronie Regionu Małopolskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że "cywilizowany świat go nie potrzebuje".

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO] Wiadomości
Awantura w Sejmie. „Powiedziałem, żeby się nie wydzierał!” Mariusz Błaszczak starł się z Marcinem Kierwińskim [WIDEO]

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie brakowało burzliwych emocji. Polityk KO Marcin Kierwiński złożył wniosek formalny o przerwę w obradach, zwołanie Konwentu Seniorów oraz uzupełnienie porządku obrad. Chodzi o informacje ministra obrony narodowej w sprawie przekazania Polsce przez Niemców zestawów Patriot.

Minister sprawiedliwości Niemiec: „Nord Stream 2 to był nasz wkład w wybuch wojny” Wiadomości
Minister sprawiedliwości Niemiec: „Nord Stream 2 to był nasz wkład w wybuch wojny”

Szef niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości Marco Buschmann podczas spotkania ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 publicznie stwierdził, że współpraca z Rosją przy budowie gazociągu Nord Stream 2 była wkładem Niemiec w wybuch wojny na Ukrainie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe