„Nie możemy być wykonawcą czyichś ideologii”. Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”

Zielony ład, kryzys energetyczny i wysoka inflacja to między innymi tematy poruszane na Kongresie Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, który odbył się w Katowicach.
 „Nie możemy być wykonawcą czyichś ideologii”. Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „S”
/ fot. NSZZ "S" Enea Gorzów Wielkopolski

W Katowicach, w sali konferencyjnej im. Lecha Kaczyńskiego w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarności odbył się Kongres Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność (KSGiE)- największego Sekretariatu w strukturach NSZZ Solidarność.

W Kongresie uczestniczyli zaproszeni goście, między innymi: Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda, Przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Dominik Kolorz, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Wiceminister Klimatu i Środowiska oraz Wiceminister Aktywów Państwowych Piotr Pyzik.

Przed rozpoczęciem obrad uczestnicy spotkania minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich tych którzy „odeszli na wieczną szychtę”. 

Podczas spotkania wystąpili zaproszeni przedstawiciele Rządu RP. Przedstawili problemy z jakimi borykają się ich ministerstwa: -transformacja energetyczna, polityka klimatyczna Unii Europejskiej, -podatki za emisję CO 2 i metanu, -powstanie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego,- umowy społeczne dla górnictwa i energetyki, -bezpieczeństwo energetyczne. Główną winą za kryzys energetyczny oraz problemy z niego wynikające obarczono wojnę na Ukrainie.

Był też czas na zadawanie pytań. Delegaci czasami w ostrych słowach zarzucali rządowi bezczynność, bierność, oraz zasłanianie się Unią Europejską oraz wojną na Ukrainie. Jak podkreślono nie możemy być wykonawcą czyichś ideologii. Zwrócono uwagę na to, że kryzys energetyczny spowodowany chorą polityką „zielonego ładu” narzucaną nam przez UE zaczął się już w 2021 r. Napaść Rosji na Ukrainę przyspieszyła tylko to, o czym od dawna ostrzegaliśmy - bardzo drogie nośniki energii i ciepła, wysoka inflacja. Skoro nasze argumenty nie są uwzględniane przez UE to należy podjąć działania zmierzające do zmiany tej sytuacji, przekonywali związkowcy. Od przedstawicieli rządu oczekiwano rozmów na temat aktualizacji umowy społecznej dla górnictwa i zawarcia umowy społecznej dla energetyki. Jak podkreślono obietnice nowych miejsc pracy dla pracowników z zamykanych kopalń w nowoczesnych technologiach związanych z OZE pozostały w sferze obietnic. Jako przykład podano plany samochodu elektrycznego- IZERA.

Do zebranych delegatów przemawiał także przewodniczący KK NSZZ "S" Piotr Duda. Przewodniczący podkreślił, że obecna kadencja dobiega końca i czekają nas wybory na nową kadencją 2023-2028. Podsumował też najważniejsze działania związku w czasie pandemii i po napaści Rosji na Ukrainę. Przedstawił inicjatywy związku związane z wpływaniem na zmianę polityki klimatycznej UE. Jak podkreślił od rządu RP oczekujemy pilnej aktualizacji Polityki Energetycznej Polski. Podniósł też temat braku realizacji umowy programowej z Prezydentem Andrzejem Dudą związanej z emeryturami stażowymi. Jak podkreślił walczymy też o zgodny z ustawą odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Przekazał też informację o działaniach Solidarności związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Podczas obrad przewodniczący Sekretariatu Jarosław Grzesik złożył sprawozdanie z najważniejszych tematów jakimi zajmował się Sekretariat w latach 2018-2022.

Delegaci przegłosowali i przyjęli stanowiska w następujących sprawach:-Zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego opartego na krajowych nośnikach energii,-Pilnego opracowania krajowych zasobów energetycznych oraz strategii dla górnictwa, -korekta Polityki Energetycznej Państwa, -Docelowego modelu funkcjonowania energetyki,-Kosztów transformacji energetyki,-Integralności działania systemu dystrybucyjnego, -sytuacji Obsługi Klienta w Grupach Energetycznych, -Systemowych regulacji dotyczących sprzedawców energii elektrycznej, - Prawa geologicznego i górniczego, -Dyskryminacji Członków NSZZ Solidarność, -Dokumentów lustracyjnych dla kandydujących do władz związku na nową kadencję.

Prezydium Rady KSGiE ustaliło datę Wyborczego Zjazdu Delegatów na kadencję 2023–2028 – 27 czerwca 2023 r.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe