"Tworzymy fajną drużynę". Jubileusz 30-lecia Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność

- Sekretariat się rozwija. Mamy w planach dołączenie do niego kolejnej Krajowej Sekcji. Liczę na to, że w najbliższej kadencji będzie liczył 40 tys. członków - mówił podczas uroczystości 30-lecia Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ Solidarność jego przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz.
/ fot. M. Żegliński

Uroczystość 30-lecia Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych odbyła się 7 października w warszawskim teatrze Rampa.

Sekretariat powstał w 1992 roku. Utworzyło go pięć Sekcji: Krajowa Sekcja Ciepłownictwa, Sekcja Krajowa Komunikacji Miejskiej, Krajowa Sekcja Pożarnictwa, Sekcja Krajowa Pracowników Wodociągów i Kanalizacji oraz Krajowa Sekcja Pracowników Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Liczył na początku ok. 45 tys. członków. Dziś Sekretariat zrzesza dziewięć Krajowych Sekcji, w tym najnowszą - Krajową Sekcję Służb Więziennych. Liczy niespełna 35 tys. osób.

- Sekretariat się rozwija. Mamy w planach dołączenie do niego kolejnej Krajowej Sekcji. Liczę na to, że w najbliższej kadencji będzie liczył 40 tys. członków. Oby się to udało - powiedział Bartłomiej Mickiewicz podczas uroczystości.

- Struktura branżowa naszego Związku wynika tylko i wyłącznie z chęci członków Związku i Przewodniczących. To nie jest struktura, do której mamy obowiązek należeć. Dlatego jestem naprawdę dumny z tego, że wszystkie Sekcje, które już są i te Sekcje, które chciałyby być w naszym Sekretariacie, mają do tego przekonanie i ochotę. Uważam, że struktura branżowa w naszym Związku jest bardzo ważną częścią i powinno się kłaść na nią naprawdę duży nacisk, przynajmniej w działalności ogólnopolskiej - przekonywał przewodniczący Mickiewicz.

- Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek wcześniej w tak dużym stopniu jak teraz działalność jednego Sekretariatu była tak szeroko poruszana przez Komisję Krajową i w taki sposób eksponowana. Zaczynamy tworzyć fajną drużynę i mam nadzieję, że razem zrobimy dużo dobrego - dodał Bartłomiej Mickiewicz.

W uroczystości trzydziestolecia Sekretariatu wziął również udział jego poprzedni przewodniczący Jerzy Wielgus.

- Życzę, żeby Sekretariat rozwijał się dalej i należało do niego coraz więcej struktur. Życzę Wam dobrej przyszłości i nich wam się wiedzie - powiedział w trakcie obchodów.

Podczas oficjalnej części uroczystości kilka słów do zgromadzonych wygłosił także obecny na obchodach Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "S": - 1992 rok to piękny czas, miałem wówczas 30 lat, w tamtych czasach uczestniczyłem w powołaniu i organizowaniu Sekcji Regionalnej, a później Krajowej Hutnictwa i Sekretariatu Metalowców. To były piękne chwile - powiedział przewodniczący Piotr Duda.

- Sekretariaty, w skład których wchodzą Sekcje Krajowe, są bardzo ważnym elementem funkcjonowania naszego Związku. Siłą Solidarności jest to, że jesteśmy jednolitym związkiem zawodowym. A siłą merytoryczną są właśnie Sekretariaty Branżowe - zapewniał przewodniczący Piotr Duda.

Zaznaczył, że jubileusz przyszło Solidarności Służb Publicznych obchodzić w trudnym momencie dla naszego kraju i dla całego świata, tuż po pandemii i w czasie toczącej się wojny na Ukrainie. - W zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość cytujecie słowa błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki o tym, że solidarność to jedność serc, umysłów i rąk. I to jest dla nas najważniejsze, że jesteśmy właśnie tą jednością w solidarności - powiedział Piotr Duda.

Mówiąc zaś o planowanej na 17 listopada manifestacji, dodał: - To, co stało się dziś na posiedzeniu Komisji Krajowej jest dziś dla mnie wielką wartością. Chyba po raz pierwszy cała Komisja Krajowa wykazała się solidarnością w postulacie dotyczącym podwyższenia wynagrodzeń w szeroko rozumianej sferze finansów publicznych. Nie jesteście sami.

Spotkanie odbyło się w warszawskim teatrze Rampa, a jego uczestnicy po części oficjalnej obejrzeli spektakl pt. "Miłość jako jednostka chorobowa" w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe