Czy w Irlandii Płn., gdzie katolików zrobiło się więcej niż protestantów, wzrosną tendencje niepodległościowe?

Liczba katolików w Irlandii Północnej po raz pierwszy przekroczyła liczbę protestantów, wynika ze spisu powszechnego. Zmiana przez wielu określana jest mianem „historycznej”. Zarazem jednak cenzus wskazuje silną laicyzację społeczeństwa, w którym coraz więcej młodych ludzi identyfikuje się jako osoby „religijnie obojętne”.
Kościół pw. św. Patryka w Belfaście Czy w Irlandii Płn., gdzie katolików zrobiło się więcej niż protestantów, wzrosną tendencje niepodległościowe?
Kościół pw. św. Patryka w Belfaście / wikimedia commons/CC BY-SA 2.0/William Murphy

Sto lat temu powołano do istnienia Irlandię Północną w celu utrzymania probrytyjskiej, protestanckiej większości, jako przeciwwagi dla niepodległej, głównie katolickiej Republiki Irlandii. Teraz wielu zadaje sobie pytanie, czy wynik cenzusu przyczyni się do wzrostu poparcia dla tendencji niepodległościowych.

Protestantyzacja i ponowny wzrost liczby katolików

Protestantyzacja wyspy sięga XVII wieku, kiedy to w północno-wschodniej części ulokowano osadników ze Szkocji i Anglii, aby wzmocnić autorytet angielskiej zwierzchności. Do zawarcia pokoju w 1998 roku, życie straciło ponad trzy tysiące osób, w ciągu 30-letnich walk, toczonych między katolickimi zwolennikami niepodległości wysp, a protestantami, wspieranymi przez armię Korony.

Wyników irlandzkiego cenzusu nie sposób oderwać od rokowań, dotyczących przyszłości tego regionu. Demografowie przewidują, że katolicy, którzy są zwykle młodsi i mają wyższy wskaźnik urodzeń, w ciągu jednego pokolenia mogą stać się większością wśród wyborców. W tej grupie umacnia się poparcie dla zjednoczenia Irlandii, a co za tym idzie utrzymuje się tendencja do głosowania na partie niepodległościowe.

Umacnianie tendencji niepodległościowych

Cenzus wskazał zarazem silny wzrost liczby osób religijnie obojętnych w tradycyjnie protestanckich częściach Irlandii Północnej. Dominuje pragnienie silniejszej identyfikacji, ale niekoniecznie z jakąkolwiek religią. Nastąpił duży spadek osób, które określiły się wyłącznie jako Brytyjczycy (32 proc., w porównaniu z 40 proc. w 2011 r.), i kilkuprocentowy wzrost w grupie osób, deklarujących się jako Irlandczycy.

Dr Hugh Turpin z Oksfordzkiej Szkoły Antropologii wskazuje, że w Irlandii Północnej „katolicyzm był uciskaną tradycją”. Dlatego, jak tłumaczy naukowiec w rozmowie z "The Irish Catholic": „zliberalizowana młodzież” jest bardziej skłonna do „sprzeciwu wobec tradycji protestanckiej niż katolickiej”.

Elżbieta Sobolewska-Farbotko/vaticannews / Belfast


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk… Wiadomości
Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk…

Jak wynika z nowego sondażu CBOS, liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda. Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Okazuje się, że najwięcej ankietowanych nie ma zaufania do Donalda Tuska.

Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL Wiadomości
Będzie komisja ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007–2015 – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe