Niemiecki historyk: zbrodnia w Piaśnicy to symbol niemieckiego ludobójstwa na Polakach

"W samych Niemczech zbrodnia na Polakach w Piaśnicy jest mało znana, a zasługuje na uwagę, bo to bez wątpienia największe niemieckie miejsce mordu co najmniej do 1941 roku" - mówi PAP berliński historyk, prof. Stephan Lehnstaedt. Dziś w Berlinie odbędzie się druga edycja konferencji "Kaszubska Golgota" poświęcona zbrodni piaśnickiej, w której weźmie udział Lehnstaedt.
Masowe groby w Piaśnicy Niemiecki historyk: zbrodnia w Piaśnicy to symbol niemieckiego ludobójstwa na Polakach
Masowe groby w Piaśnicy / Paweł Marynowski / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

"Od ponad 15 lat zajmuję się niemiecką okupacją Polski. Raz po raz natrafiam na tematy, które w jednym z dwóch krajów (lub nawet w obu) są mało znane lub mają inne znaczenie" - mówi PAP prof. Stephan Lehnstaedt z Touro College Berlin, zaanagażowany w projekt "Kaszubska Golgota".

"Tak jest również w tym przypadku: od kilku lat zbrodnie w Piaśnicy są uznawane za symbol niemieckiego ludobójstwa na Polakach od 1939 r. Samo to jest w Niemczech mało znane, a zasługuje na uwagę, zwłaszcza że Piaśnica jest bez wątpienia największym niemieckim miejscem mordu co najmniej do 1941 r.".

"Ale jako historyk zastanawiam się też, czy znaczenie Piaśnicy nie jest znacznie większe" - podkreśla Lehnstaedt.

Brutalne niemieckie praktyki

"W 1939 roku w Piaśnicy miał miejsce najdalej idący krok w kierunku dystopii okupowanej przez Niemców Europy Wschodniej. Wypracowane tam brutalne praktyki okazały się pionierskie: po pierwsze, celowe zwożenie różnych grup ofiar do jednego miejsca kaźni, czego nie można było zaobserwować w żadnym innym ówczesnym miejscu egzekucji" - zauważa Lehnstaedt. "Po drugie, mordowała tylko niewielka grupa zaprzysiężonych policjantów, uciekając się do przymusowej pomocy więźniów".

"Po trzecie, sprawcy później celowo zacierali ślady, a także mordowali pomocników biorących udział w zbrodni. Nic z tego nie miało miejsca wcześniej" - podkreśla Lehnstaedt.

Ofiarą niemieckiego ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich dd jesieni 1939 r. do wiosny 1940 padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. Życie stracili przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, a także osoby narodowości polskiej, czeskiej i niemieckiej przywiezione z głębi Rzeszy. Ofiary rozbierano do bielizny i mordowano, najczęściej strzałem w tył głowy. Zbrodnia ta, nazywana jest "Kaszubską Golgotą", a niejednokrotnie też "Kaszubskim Katyniem".

Polaków nie musimy przekonywać o ogromie zbrodni... 

Projekt "Kaszubska Golgota" to wspólny pomysł Stowarzyszenia Patria Nostra oraz berlińskiej uczelni Touro College.

"Zawsze mówiliśmy, że do działań takich, jakie prowadzi Stowarzyszenie Patria Nostra, trzeba szukać sojuszników za Odrą. Bo przecież Polaków nie musimy przekonywać o ogromie zbrodni, jakich dopuścili się Niemcy na naszych rodakach. Zaś działania wspólne z Niemcami oraz wspólna narracja historyczna, uwiarygadniają nasz przekaz, który z subiektywnego staje się obiektywny" - mówiła PAP sekretarz stowarzyszenia Patria Nostra Aneta Markowska przy okazji organizacji pierwszej edycji konferencji "Kaszubska Golgota".

Druga edycja odbędzie się w czwartek, 20 października 2022r. w siedzibie Touro College Berlin. Oprócz Stephana Lehnstaedta w konferencji weżmie udział Marta Ansilewska-Lehnstaedt z berlińskiego muzeum "Cisi bohaterowie", która swoją prezentację chce poświęcić konkretnym ofiarom zbrodni, mec. Lech Obara oraz Marek Klat - scenarzysta filmu "Kamerdyner". Krótki referat o utraconych dobrach kultury na Zachodzie i Wschodzie wygłosi zaś wiceprezes Stowarzyszenia Patria Nostra i jednocześnie prezes Fundacji Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Aleksandra Biniszewska - informuje Stowarzyszenia Patria Nostra.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ jar/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. lagi na Robercika (WIDEO) Wiadomości
Szczęsny po meczu w swoim stylu. Padły słowa nt. "lagi na Robercika" (WIDEO)

Wojciech Szczęsny zabrał głos po wygranym meczu reprezentacji Polski z Arabią Saudyjską. Bohater dzisiejszego spotkania odniósł się do "lagi na Robercika".

Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO] Wiadomości
Tego jeszcze nie widzieliście. Kibic Arabii Saudyjskiej zdjął koszulkę, a pod spodem... [VIDEO]

Zaskakujące nagranie trafiło do internetu. Jeden z kibiców na meczu Polska - Arabia Saudyjska nagle postanowił ściągnąć swoją koszulkę. Widok może zadziwiać.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe