Wiceminister: "Odkąd nastąpiła zmiana na stanowisku premiera, mamy kłopoty" [WIDEO]

Wiceminister sprawiedliwości z ramienia Solidarnej Polski Michał Wójcik był gościem w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Polityk oznajmił, że odkąd nastąpiła zmiana na stanowisku premiera w polskim rządzie, "mamy kłopoty z przeforsowaniem pewnych ustaw".
premier Mateusz Morawiecki Wiceminister:
premier Mateusz Morawiecki / PAP/Darek Delmanowicz

Z perspektywy Solidarnej Polski, my przeprowadziliśmy bardzo trudne reformy, chociaż nie było łatwo, bo od kilku lat parę rzeczy było blokowanych. Dopiero niedawno przegłosowano ustawę o lichwie, a już np. spłaszczenia struktury sądów, przez kilka lat nie mogliśmy przeforsować

– mówił Michał Wójcik.

"Odkąd nastąpiła zmiana na stanowisku premiera, mamy kłopoty"

Jeden z pańskich kolegów z Solidarnej Polski, również członek rządu, powiedział mi wczoraj, że te zmiany związane ze spłaszczeniem tej struktury sądów to są zmiany blokowane bezpośrednio przez premiera Morawieckiego

– zwrócił uwagę dziennikarz.

Panie redaktorze, nie ma żadnych wątpliwości, że od kiedy nastąpiła zmiana na tym stanowisku, mamy kłopoty z przeforsowaniem pewnych ustaw i to już trwa kilka lat. Ta ustawa spłaszczeniu struktury sądownictwa mogłaby być wprowadzona znacznie wcześniej. Dlaczego nie została? Trudno mi o tym mówić jako członkowi rządu, natomiast z całą pewnością Zbigniew Ziobro nie mylił się w ocenie tej sytuacji. Powiem wprost: gdyby jego ustawa została przyjęta i podpisana przez prezydenta kilka lat temu, dzisiaj...

– mówił minister Wójcik.  

To byłoby jeszcze gorzej, bo ta ustawa szła jeszcze dalej zdaje się, niż ta co mamy ją dzisiaj

– wpadł mu w słowo red. Wróblewski.

Nie, panie redaktorze. O ile dobrze wiem część sędziów ówczesnych już była spakowana, byli gotowi, żeby odejść. Natomiast niestety, te regulacje Zbigniewa Ziobro zostały zablokowane i dlatego mamy sytuację jaką mamy

– odpowiedział polityk.

Jak to sędziowie byli spakowani, co przez to rozumieć? Chcieliście wyrzucać sędziów? Wtedy w ogóle moglibyśmy pomarzyć rozmowach z Unią

– powiedział dziennikarz.

Nie, nie chciał wyrzucać. Powiem jeszcze raz: obecnie mamy przekonanie w społeczeństwie i w mediach, że Komisja Europejska odnosi się do regulacji, które zostały przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości. To nie jest ustawa Zbigniewa Ziobro. KE ma pretensje do czegoś, co zmieniało system, a dzisiaj okazuje się, że musimy się cofać z tego, co zostało przyjęte. Ale to nie jest ustawa Zbigniewa Ziobro

– podkreślił Michał Wójcik.

 

 

 

"Rzeczpospolita": Koalicja w stanie wrzenia

Zbliżające się głosowania w Sejmie przetestują koalicję rządzącą, w której napięcia na tle energetyki i kwestii unijnych przybierają na sile. Opozycja szykuje się na powstanie rządu mniejszościowego - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Najbliższe tygodnie mogą być decydujące nie tylko dla losów Krajowego Planu Odbudowy, ale i dla całego układu sił na prawicy. Według "Rzeczpospolitej", nową rundę napięć między PiS a Solidarną Polską wywołały ostatnie sygnały dotyczące możliwości resetu z Brukselą i być może nowych pomysłów legislacyjnych związanych z wymiarem sprawiedliwości, które reset mogłyby umożliwić.

Gazeta przypomina, że w środę do Brukseli pojechał nowy minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, który przed wizytą wydał oświadczenie, że nie jedzie z ustępstwami, ale by sprawdzić, jakie zastrzeżenia wobec Polski ma Komisja Europejska. Jednak politycy Solidarnej Polski podkreślali, że wyjazd Szynkowskiego vel Sęka nie był z nimi konsultowany.

"Jest świadomość we władzach PiS, że z KE trzeba wrócić do dialogu" – mówi informator "Rz" o ostatnich posiedzeniach ścisłych władz PiS. Inny rozmówca dodaje, że ostatnie deklaracje Ziobry i zaostrzenie retoryki to reakcja na pozytywne sygnały z PiS dotyczące otwarcia możliwości porozumienia z KE.

Politycy Polski 2050 Szymona Hołowni przekonują, że wraz z porozumieniem z Brukselą dojdzie do przesilenia i powstanie rząd mniejszościowy, przynajmniej do wiosny. Bo nie jest przesądzone, że opozycja nie będzie popierać np. projektów dotyczących energetyki. (PAP)


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego "Pioruna". Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe "Piorun" wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez Spółkę MESKO S.A. ze Skarżyska – Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy Wiadomości
Minister Błaszczak rozmawiał z sekretarzem obrony USA. Znamy tematy rozmowy

Kwestia tragedii, do której doszło w Przewodowie i wsparcie amerykańskich ekspertów w śledztwie - były, jak przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wśród tematów jego rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.Rozmowa dotyczyła także współpracy militarnej - dodał minister.

Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu Wiadomości
Zapytano Polaków o ataki opozycji na rząd. Znamy wyniki sondażu

Pracownia Social Changes zapytała Polaków: „Czy według Pani/Pana politycy opozycji w Polsce powinni ograniczyć ataki na rząd w związku z toczącą się na Ukrainie wojną i związanym z tym zagrożeniem dla naszego kraju?”. Znamy wyniki.

Dreszcz gniewu na karku. Mocne słowa prezydenta nt. Rosji Wiadomości
"Dreszcz gniewu na karku". Mocne słowa prezydenta nt. Rosji

Jesteśmy gotowi bronić się przed rosyjskim ciemiężcą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Podkreślił, że Rosja, która w 1830 roku była zaborcą, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną i niepodległą Ukrainę.

Żaryn nie ma wątpliwości. Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta Wiadomości
Żaryn nie ma wątpliwości. "Rosyjska i białoruska propaganda działają przeciw wizerunkowi Polski i prezydenta"

Rosyjska i białoruska propaganda prowadzą działania wymierzone w wizerunek Polski oraz bezpośrednio w wizerunek prezydenta - napisał w alercie dotyczącym dezinformacji pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem Wiadomości
[Wywiad] Adam Bujak: Na Wawelu splata się polskość z chrześcijaństwem

– Właściwie to każde miejsce na Wawelu nasycone jest świętością. Gdzie byśmy nie przystanęli, to skłania nas to do refleksji, a przede wszystkim do modlitwy i zadumy – mówi Adam Bujak, fotograf i członek Kapituły Orderu Orła Białego, o nowym albumie „Wawel. Skarbiec wiary i polskości”. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe