Komitet dekolonizacyjny ONZ przyjął projekt rezolucji w sprawie okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael

Komitet Specjalny ds. Dekolonizacji ONZ przyjął projekt palestyńskiej rezolucji, w której domaga się opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) "w sprawie przedłużającej się okupacji Izraela" - poinformowała w piątek agencja Reutera.
Palestyńska demonstracja w Strefie Gazy Komitet dekolonizacyjny ONZ przyjął projekt rezolucji w sprawie okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael
Palestyńska demonstracja w Strefie Gazy / EPA/MOHAMMED SABER Dostawca: PAP/EPA

Rezolucja zakłada "pilną" wypowiedź MTS na temat "przedłużającej się okupacji, osadnictwa i aneksji terytorium palestyńskiego" przez Izrael, który narusza prawo Palestyńczyków do samostanowienia.

Izrael zdobył Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i Wschodnią Jerozolimę - obszary, na których Palestyńczycy chcą utworzyć własne państwo - w wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. Negocjacje pod auspicjami USA na ten temat utknęły w miejscu w 2014 roku - przypomina Reuters.

 

98 krajów poparło rezolucję

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki powiedział w oświadczeniu, że 98 krajów poparło rezolucję, 52 wstrzymało się od głosu, a 17 głosowało przeciw. Al-Maliki z zadowoleniem przyjął głosowanie i określił rezolucję jako "dyplomatyczny i prawny przełom", który "otworzy nową erę dla pociągnięcia Izraela do odpowiedzialności za jego zbrodnie wojenne".

Ambasador Izraela w ONZ Gilad Erdan powiedział natomiast, że angażując MTS, "Palestyńczycy niweczą wszelkie szanse na pojednanie". "Palestyńczycy odrzucili wszystkie inicjatywy pokojowe, a teraz angażują w to zewnętrzne pomioty twierdząc, że konflikt nie został rozwiązany" - dodał.

Na czwartkowym posiedzeniu komisji zastępca przedstawiciela USA, które głosowały przeciwko rezolucji, powiedział, że opinia doradcza MTS jest "kontrproduktywna i jedynie oddali strony od celu, którym powinno być porozumienie wynegocjowane przez dwa państwa" - zaznacza agencja Reutera.

MTS po raz ostatni wypowiedział się na temat konfliktu Izraela z Palestyńczykami w 2004 roku, kiedy to orzekł, że izraelski mur graniczny z Palestyną jest nielegalny; Izrael nie zgadza się z tą opinią.

Komitet Specjalny ds. Dekolonizacji ONZ to ciało w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, powołane do życia w 1961 roku. Jednym z państw-założycieli komitetu była Polska, która obecnie nie jest jego członkiem. (PAP)

sm/ zm/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica Wiadomości
Jaśkowiak chciał być postępowy. Doniosła na niego Lewica

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zalecał mieszkańcom miasta, by oszczędzali, utrzymując w mieszkaniach 16 stopni Celsjusza. Podkreślał, że jest to dobra temperatura dla naszej planety i organizmu.

Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam Wiadomości
Franciszek: Państwo rosyjskie dokonuje inwazji na Ukrainę. Dobrze wiadomo, kogo potępiam

"Oczywiście to państwo rosyjskie dokonuje inwazji" na Ukrainę - powiedział papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. W opublikowanej w poniedziałek rozmowie wyjaśnił, że nie wymienia z nazwiska prezydenta Rosji Władimira Putina, bo nie jest to konieczne. "Dobrze wiadomo, kogo potępiam" - stwierdził.

Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk… Wiadomości
Sondaż. Duda i Morawiecki liderami rankingu zaufania. Tymczasem Tusk…

Jak wynika z nowego sondażu CBOS, liderem rankingu zaufania do polityków w listopadzie jest prezydent Andrzej Duda. Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Okazuje się, że najwięcej ankietowanych nie ma zaufania do Donalda Tuska.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe