„Putin nie odwoła ministra obrony Szojgu. Byłoby to dla niego zbyt ryzykowne”

Mimo porażek rosyjskiej armii na Ukrainie prezydent Władimir Putin nie odwoła niepopularnego ministra obrony Siergieja Szojgu, ponieważ darzy go pełnym zaufaniem, a postawienie na czele resortu nowej osoby byłoby zbyt ryzykownym posunięciem – ocenił doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko.
Władimir Putin z m.in Siergiejem Szojgu na poligonie Mulino „Putin nie odwoła ministra obrony Szojgu. Byłoby to dla niego zbyt ryzykowne”
Władimir Putin z m.in Siergiejem Szojgu na poligonie Mulino / Wikipedia - Kremlin.ru/ CC BY-SA 4.0

"Wpływ (Szojgu) na armię i działania wojskowe jest stosunkowo niewielki, ale Putin wciąż go popiera. (Prezydent) wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie odwoła Szojgu, co mocno działa na korzyść ministra i poprawia jego sytuację. Wiele osób, które go nie szanują albo oceniają jako wyjątkowo nieskutecznego, musi (Szojgu) znosić, ponieważ stoi za nim Putin"

- wyjaśnił Denysenko, cytowany w poniedziałek przez portal nv.ua.

"Odwołanie Szojgu oznaczałoby bardzo poważne problemy"

Jak dodał, odwołanie Szojgu wiązałoby się dla prezydenta ze zbyt dużym ryzykiem.

"Putin świetnie rozumie, jak działa system. Usunięcie Szojgu i postawienie na kogoś nieznanego oznaczałoby (...) bardzo poważne problemy. W szczególności chodzi o to, że na tym etapie wojny armia jest silniejsza, niż Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Dlatego (Putin) straszliwie boi się (mianować) kogokolwiek innego niż Szojgu, któremu w stu procentach ufa"

- poinformował ukraiński urzędnik.

Trudna sytuacja szefa rosyjskiego MON

Szojgu kieruje rosyjskim resortem obrony od 2012 roku. Polityk pochodzący z położonej przy granicy z Mongolią republiki Tuwa sprawował wcześniej funkcję ministra ds. sytuacji nadzwyczajnych. Szojgu zajmował to stanowisko przez 21 lat - od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Od lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, minister jest oskarżany o zaniedbania w siłach zbrojnych, w tym m.in. zły stan wyposażenia wojsk, wynikający z systemowej korupcji. Media regularnie zapowiadają odwołanie niepopularnego polityka. Na początku października rosyjski opozycjonista i były potentat naftowy Michaił Chodorkowski przekazał doniesienia, że na Kremlu zawiązał się nieformalny sojusz osób dążących do odsunięcia Szojgu. W tym stronnictwie mieli znaleźć się Jewgienij Prigożyn, wpływowy właściciel prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera, a także dowódca Gwardii Narodowej Wiktor Zołotow i prokremlowski przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow.

FSB, spadkobierczyni sowieckiej KGB, jest uznawana za "macierzystą" służbę Putina. Prezydent stał na czele FSB w latach 1998-99. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował Bartka? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Mordercy Henryka Flame. Kto zamordował "Bartka"?

Do skrytobójczego zamachu na Henryka Flamego doszło 1 grudnia 1947 w Zabrzegu pod Czechowicami. Zamachowcem był miejscowy milicjant Rudolf Dadak, który nigdy nie został osądzony za swoją zbrodnię, tak samo jak inspiratorzy zamachu - m.in. Henryk Wendrowski. Pomimo prowadzonego śledztwa, nie zostali oni ujawnieni ani postawieni przed sądem.

Udało się. Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech Wiadomości
"Udało się". Premier o polskim obrazie, który usiłowano sprzedać w Niemczech

Szokujące są doniesienia o próbie sprzedaży akwareli Wassilego Kandinsky’ego na aukcji w Berlinie – pomimo że sytuacja prawna tego dzieła jest jasna: zostało one skradzione z MNW w 1984 r. – napisał w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki na portalu Facebook.

Apel Michniewicza. Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle Wiadomości
Apel Michniewicza. "Nie dajmy sobie wmówić, że coś zrobiliśmy źle"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją. Przed meczem w jednym z wywiadów głos zabrał selekcjoner Czesław Michniewicz, który zaapelował do piłkarzy.

Putin spadł ze schodów? Wiadomości
Putin spadł ze schodów?

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano Wiadomości
Zakrwawione przesyłki w konsulatach i ambasadach Ukrainy. Wiadomo, skąd je wysłano

Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.

Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz Wiadomości
Limit ceny za ropę z Rosji. Jest decyzja polskich władz

W piątek Polska zaakceptowała pułap cenowy dotyczący rosyjskiej ropy naftowej, która jest transportowana za pomocą drogi morskiej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę Wiadomości
Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie Wiadomości
Biały Dom: Rosja jest zdeterminowana, by nadal zabijać cywilów w Ukrainie

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem Wiadomości
Zabawna wymiana zdań podczas meczu na mundialu. Komentatorzy TVP wybuchli śmiechem

Podczas trwania meczu Portugalia - Korea Południowa na antenie TVP doszło do zabawnej sytuacji za sprawą komentatorów Macieja Iwańskiego oraz Sebastiana Mili.

Zieliński przed meczem z Francją: Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze Wiadomości
Zieliński przed meczem z Francją: "Do kościoła z rana, pomodlić się i będzie dobrze"

Reprezentacja Polski już w niedzielę zagra z Francją w ramach 1/8 mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem do kibiców reprezentacji Polski zwrócił się Piotr Zieliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe