Z. Kuźmiuk: Przy ocenie realizacji KPO przez KE są jednak równi i równiejsi

W związku z tym, że mija pierwszy rok od składania i przyjmowania przez Komisję Europejską projektów krajowych planów odbudowy i zwiększania odporności (KPO), opublikowała ona pierwszą ich ocenę.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Z. Kuźmiuk: Przy ocenie realizacji KPO przez KE są jednak równi i równiejsi
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / PAP/EPA/MAST IRHAM / POOL

Z kolei Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) przygotował sprawozdanie kontrolne, w którym na 81 stronach dokonuje oceny działań KE w związku z realizacją KPO przez poszczególne kraje członkowskie. ETO wybrał do tej oceny plany 6 krajów (Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji i Włoch) i ocenił tylko wybrane zestawy działań zaproponowane przez te kraje w celu realizacji 6 filarów polityki gospodarczej i społecznej w ramach KPO (są to: zielona transformacja, transformacja cyfrowa, inteligentny zrównoważony wzrost gospodarczy, spójność społeczna i terytorialna, opieka zdrowotna, polityki wobec następnego pokolenia dzieci i młodzieży).

Kontrola ETO 

Ze sprawozdania kontrolnego ETO wynika, że z sześciu badanych KPO w czterech Komisja stwierdziła poważne luki w realizacji zaleceń Komisji dla tych krajów sformułowane w latach 2019–2020 (chodzi o Niemcy, Hiszpanię, Francję i Włochy, w dwóch pozostałych programach greckim i chorwackim takich luk nie stwierdzono). Na przykład w niemieckim KPO w działaniu określonym jako „sieci szerokopasmowe o bardzo dużej przepustowości (CSR 2019.1.2) stwierdzono, że plan ten nie zawiera działań wspierających rozwój sieci szerokopasmowych o bardzo dużej przepustowości. Z kolei w działaniu „konkurencja w usługach biznesowych i zawodach regulowanych (CSR 2019.1.4), KPO nie zawiera działań mających na celu wzmocnienie konkurencji w usługach biznesowych i zawodach regulowanych. W działaniu „czynniki zachęcające do pracy drugich żywicieli rodziny (CSR 2019.2.1) stwierdzono, że w najbliższych latach konieczne jest podjęcie dalszych działań w celu rozwiązania tego problemu. Z kolei w działaniu „system emerytalny (CSR 2019.2.2) stwierdzono, że KPO zawiera opis systemu emerytalnego, ale bez wiążących kamieni milowych i wartości docelowych ani konkretnych reform systemu emerytalnego.

Podobnie luki w czterech obszarach wykryto w hiszpańskim KPO (luki dotyczące systemu emerytalnego, polityki w zakresie badań i innowacji, reform podstawowej opieki zdrowotnej, czy elektroenergetyczne połączenia międzysystemowe), wcześniej KE sformułowała zalecenia w tych obszarach i okazało się, że rząd nie uwzględnił ich w działaniach w ramach programu. Także w odniesieniu do francuskiego KPO są stwierdzone luki w czterech obszarach (system emerytalny, produkcja energii odnawialnej, transgraniczne połączenia elektroenergetyczne oraz ograniczenia regulacyjne w sektorze usług), wobec tych zagadnień, także wcześniej KE sformułowała zalecenia, jednak w programie nie znalazły się żadne propozycje działań w tym zakresie. Z kolei we włoskim KPO stwierdzono jedną lukę, chodzi o unikanie płacenia podatków, wcześniej w 2019 KE sformułowała w tej sprawie zalecenia jednak w programie nie zawarto żadnych działań w tym zakresie.

Równi i równiejsi

Jak widać w odniesieniu do Niemiec, Hiszpanii, Francji i Włoch wcześniej Komisja sformułowała cały szereg zaleceń, których realizację kraje te zadeklarowały w swoich KPO, ale jak się okazuje nie zawarły żadnych propozycji w tym zakresie. Mimo tego KPO tych czterech krajów zostały przyjęte przez Komisję dostały wysokie noty, tym krajom wypłacono wielomiliardowe zaliczki (wszystkie kraje których KPO zostały zaakceptowane do końca grudnia 2021 roku miały prawo do zaliczek), co więcej kraje te otrzymały także kolejne płatności w ramach wniosków o płatność, złożonych w I i II półroczu tego roku. Sprawozdanie kontrolne ETO, pokazuje, że Komisja Europejska przy ocenie realizacji KPO przez poszczególne kraje członkowskie, wręcz ostentacyjnie stosuje zasadę, że w UE są równi i równiejsi.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Komisja wykreśliła stwierdzenie, że Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom Wiadomości
Komisja wykreśliła stwierdzenie, że "Polska ponosi największy ciężar pomocy Ukraińcom"

Jacek Saryusz-Wolski poinformował o nietypowej sytuacji, do jakiej doszło w Parlamencie Europejskim. W czasie dzisiejszych obrad Komisji Zagranicznej doszło do czegoś zdumiewającego. Chodzi o pomoc naszego kraju dla Ukrainy.

Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości Wiadomości
Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu. Za jego sprawą redaktor naczelny TVN24 musi opublikować sprostowanie nieprawdziwych informacji w kwestii sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości.

Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych Wiadomości
Miedwiediew nie przebiera w słowach: NATO stanie się celem naszych sił zbrojnych

Były prezydent i premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie szczędził słów krytyki pod adresem Sojuszu. Ocenił, że "cywilizowany świat go nie potrzebuje".

Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia Wiadomości
Awaria wodociągowa w Warszawie. Zapadła się jezdnia

W wyniku nocnej awarii wodociągowej doszło do podmycia jezdni na placu Hallera. W zapadlisko wpadły dwa samochody. Kierowca pierwszego nie zauważył dziury w kałuży. Prowadzący drugie auto myślał, że zdoła przejechać.

Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. Trudno się odpowiednio przygotować Wiadomości
Czesław Michniewicz zdradził, czego zabronił piłkarzom przed meczem z Argentyną. "Trudno się odpowiednio przygotować"

Już niedługo obejrzymy mecz Polska - Argentyna. Emocje narastają nie tylko wśród kibiców, ale także piłkarzy, którzy z niecierpliwością wyczekują godz. 22:00 czasu miejscowego (w Polsce godz. 20:00). "Trudno się odpowiednio przygotować" - stwierdza trener biało-czerwonych.

Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba Wiadomości
Wybuch w ambasadzie Ukrainy w Madrycie. Poszkodowana jedna osoba

Jeden z pracowników ambasady Ukrainy w Madrycie odniósł obrażenia w efekcie wybuchu, do którego doszło w środę przed południem.

Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO] Wiadomości
Podejrzane zachowanie Putina. Uwagę zwraca jego stopa [WIDEO]

Od wielu miesięcy w mediach nie brakuje doniesień o pogarszającym się stanie zdrowia Władimira Putina. Według informacji, do których mieli dotrzeć dziennikarze "The Sun" rosyjski przywódca jest poważnie chory. W grę wchodzi nawet rak trzustki i prostaty, a także choroba Parkinsona.

10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość Wiadomości
10 mld m3 gazu rocznie. Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada br. gazociąg podmorski uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m3 rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin Wiadomości
Nie żyje były chiński przywódca Jiang Zemin

W wieku 96 lat z powodu białaczki i niewydolności organów zmarł w środę były przywódca Chin Jiang Zemin – poinformowały państwowe chińskie media. Był sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w latach 1989-2002.

Wiadomości
Przesyłki kurierskie czy paczki pocztowe – które rozwiązanie jest lepsze? Poznaj ich zalety i wady!

Od wielu lat w Polsce kwitnie branża sprzedaży internetowej. Do jej wzrostu w ostatnim czasie przyczyniła się pandemia koronawirsua oraz wprowadzane ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych. Dla wielu z nas zakupy online stały się codziennością. W naszym artykule podpowiadamy, co wybrać, jeżeli chodzi o wysyłkę zamówień – paczki kurierskie czy jednak paczki pocztowe?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe