Antysemityzm w Niemczech. Śledczy z Essen odkryli kolejne ślady po pociskach na synagodze

Po ujawnieniu w piątek rano na terenie Starej Synagogi w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) śladów po kulach, w sobotę śledczy odkryli kolejne podejrzane ślady, najprawdopodobniej także po pociskach. Aktualnie badany jest związek między tymi dwiema sprawami – informuje w sobotę portal dziennika „Welt”.
 Antysemityzm w Niemczech. Śledczy z Essen odkryli kolejne ślady po pociskach na synagodze

W sobotę policja zlokalizowała starsze uszkodzenia na dachu synagogi w Essen, które „prawdopodobnie są dziurami po kulach”. „Są to dwie dziury, oddalone od siebie o około pół metra” – powiedział rzecznik policji w Essen.

W nocy z czwartku na piątek ostrzelano Dom Rabina, sąsiadujący ze Starą Synagogą. Nieustalony sprawca „oddał co najmniej trzy strzały w kierunku drzwi”. Obiekt ten, w którym mieści się obecnie Instytut Historii Niemiecko-Żydowskiej im. Salomona Ludwiga Steinheima, należy do miasta jako instytucja kultury i nie jest już wykorzystywany do celów nabożeństw.

 

Synagoga

Obecnie użytkowana synagoga, oddana do użytku w 1959 roku, oddalona jest w linii prostej o 1 km od Starej Synagogi. Śledczy ustalają, czy istnieje związek między strzałami oddanymi w piątek do Starej Synagogi a prawdopodobnymi postrzelinami (czyli ubytkami lub odpryskami powstałymi w wyniku ostrzelania) ujawnionymi w sobotę w nowszej synagodze.

Deputowani z klubów SPD i FDP parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii wystąpili z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji spraw wewnętrznych. We wniosku podkreślono, że „w obliczu niepokojącego wzrostu przestępstw antysemickich rząd kraju związkowego powinien poinformować o stanie śledztwa na sesji specjalnej”.

Deputowani domagają się też informacji o środkach ochrony, podejmowanych wobec instytucji żydowskich w Nadrenii Północnej-Westfalii. „Chcemy również informacji o konsekwencjach, jakie rząd zamierza wyciągnąć wobec rosnącej liczby antysemickich ataków” – podkreślono we wniosku. (PAP)

mszu/ tebe/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem Wiadomości
Ambasador Izraela w Niemczech: Od początku urzędowania mierzyłem się z lewicowym antysemityzmem

Niemcy w dużej mierze odeszli od brunatnego, wulgarnego antysemityzmu. Dlatego szokujące jest, że lewicowy antysemityzm stał się w tym roku społecznie akceptowalny – pisze w gościnnym artykule na łamach dziennika „Welt” Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech.

Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki Wiadomości
Nie tylko obraz Wassilego Kandinskiego. Niemcy są winni Polsce pół miliona dzieł sztuki

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe