Politico: Poznajcie nadchodzące militarne mocarstwo Europy: Polskę

„Warszawa zwraca się ku dużym transakcjom zbrojeniowym z Koreą Południową, aby ustanowić supremację w Europie kontynentalnej” – piszą Matthew Karnitschnig i Wojciech Kość na łamach Politico w artykule pt. „Poznajcie nadchodzące militarne mocarstwo Europy: Polskę”.
Polscy żołnierze składają przysięgę Politico: Poznajcie nadchodzące militarne mocarstwo Europy: Polskę
Polscy żołnierze składają przysięgę / TT Mariusz Błaszczak

Autorzy artykułu opisują niebezpieczną pod różnymi względami sytuację, jaka zaistniała po wybuchu w Przewodowie, i obawy Zachodu, że Polska zareaguje w sposób nerwowy i nieprzemyślany. Jednocześnie chwalą Polskę za powściągliwą reakcję w tej sprawie.

Zamiast jednak stracić nerwy, Warszawa zachowała się stoicko, stawiając swoje siły zbrojne w stan gotowości, a jednocześnie trzymając proch w zanadrzu, dopóki nie będzie jasności co do tego, co się stało. (Wniosek jest taki, że był to pocisk obrony powietrznej wystrzelony przez Ukrainę w celu ochrony przed rosyjskim atakiem, który się nie powiódł).

Ten spokój wynikał z prostej rzeczywistości, która przez lata omijała większość Europy: Polska ma prawdopodobnie najlepszą armię w Europie. I będzie się ona tylko umacniać

– piszą autorzy, którzy cytują również anonimowego amerykańskiego oficera. – Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w Europie kontynentalnej. (…) Podczas gdy Niemcy, tradycyjnie kluczowy sojusznik Ameryki w regionie, pozostają filarem jako węzeł logistyczny, niekończące się debaty Berlina na temat tego, jak wskrzesić swoje wojsko i brak kultury strategicznej, utrudniają jego skuteczność jako partnera.

 

Polska a Niemcy

Matthew Karnitschnig i Wojciech Kość przypominają, że polski rząd zapowiedział, że podniesie swoje docelowe wydatki na obronę z 2,4 proc. produktu krajowego brutto do 5 proc. W tym samym czasie Niemcy, które w zeszłym roku wydały na obronę około 1,5 procent PKB, zastanawiają się, czy będą w stanie utrzymać wymagany przez NATO cel 2 proc. po wyczerpaniu funduszu inwestycyjnego o wartości 100 miliardów euro, który został zatwierdzony na początku tego roku.

Polska ma już więcej czołgów i haubic niż Niemcy i jest na dobrej drodze do posiadania znacznie większej armii, z celem 300 000 żołnierzy do 2035 roku, w porównaniu z obecnymi 170 000 Niemców.

Dziś polskie wojsko liczy około 150 tysięcy osób, z czego 30 tysięcy należy do nowych sił obrony terytorialnej utworzonych w 2017 roku. Są to żołnierze weekendowi, którzy przechodzą 16-dniowe szkolenie, po którym następują kursy doskonalące. Początkowo postrzegano ich jako nieco żartobliwy pomysł, ale sukces Ukrainy w wykorzystaniu mobilnych milicji wyposażonych w rakiety przeciwpancerne i przeciwlotnicze sprawia, że pomysł wydaje się teraz znacznie bardziej sensowny

– piszą autorzy Politico.

Według cytowanych ekspertów Polska ma również znacznie większy potencjał mobilizacyjny od Niemców ze względu na to, że stosunek Polaków do własnej armii jest znacznie lepszy niż Niemców. Wynika to z wieloletniej tradycji walki o wolność i niepodległość.

 

Potencjał wojskowy Polski a wpływy polityczne w Europie

Według autorów artykułu potencjał militarny Polski niekoniecznie musi się przełożyć na wpływy polityczne w Europie. Wynika to z wojny pomiędzy Warszawą a Brukselą. Cytowani eksperci zwracają również uwagę na wewnętrzny konflikt polityczny, który rozdziera Polskę.

 

Zakupy w Korei

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Burza w Pałacu Buckingham. To już oficjalne. Król Karol III zdecydował Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. To już oficjalne. Król Karol III zdecydował

Od dłuższego czasu uwaga wielu mediów skierowana jest na Pałac Buckingham, a konkretnie na decyzje, jakie podejmuje nowy monarcha. Okazuje się, że król Karol III postanowił odebrać bratu kolejny przywilej.

Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła Wiadomości
Niemiecki dziennik: Bundeswehra jest goła

W poniedziałkowym wydaniu niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wskazuje na dramatyczny stan Budeswehry.

Ziobro: Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi Wiadomości
Ziobro: "Warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Tusk nabijając kabzę Putinowi"

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... . Tusk wieszczy rozkład PiS-u Wiadomości
"Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać... ". Tusk wieszczy "rozkład" PiS-u

Były premier Donald Tusk, jak to ma w zwyczaju, często komentuje polityczną rzeczywistość w mediach społecznościowych. Tym razem wspomina o "rozkładzie" Prawa i Sprawiedliwości. "Jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać..." - zaczyna swój wpis.

Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox Wiadomości
Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem hiszpańskiej partii Vox

Współpraca na forum PE, a także kwestia nielegalnej migracji, ochrony granic i agresja Rosji na Ukrainę były głównymi tematami poniedziałkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascalem – przekazał sekretarz ds. międzynarodowych PiS Radosław Fogiel.

Od teraz w połowie jestem Polakiem!. Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim Wiadomości
"Od teraz w połowie jestem Polakiem!". Słynny kibic zabrał głos po spotkaniu z Robertem Lewandowskim

Moje marzenie się spełniło. Przed mundialem spełnieniem moich snów byłby uścisk dłoni „Lewego”. A my spotkaliśmy się jak przyjaciele. Stałem się częścią jego rodziny. Od teraz w połowie jestem Polakiem! Samadowski! – powiedział Interii Abdul Samad Khan. Mężczyzna zasłynął w ostatnich dniach w internecie, gdy pojawiło się nagranie jak świętował zdobytego gola przez Roberta Lewandowskiego.

Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu. Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO] Wiadomości
"Zostanie wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu". Groźby wobec Polski w telewizji Putina [WIDEO]

"Ekspert" goszczący w jednym z najważniejszych programów propagandowych Rosji, u Władimira Sołowiowa, przekonywał, że Polska, tak jak inne kraje Europy Środkowej zostanie "wchłonięta do wielkiego rosyjskiego domu".

To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler Wiadomości
To nie żart. Tyle trzeba zapłacić za tort makowy u Gessler

Przysmaki Magdy Gessler zwykle słynęły z tego, że są drogie. Jednak ostatnie ceny w jej warszawskiej cukierni skoczyły na rekordowo wysoki poziom. Zjawisko to tłumaczy częściowo wysoka inflacja, jednak czy 450 zł za ciasto z makiem to nie przesada?

[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę” Wiadomości
[wideo] „Emigracja solidarnościowa” – trzeci odcinek cyklu „W oczekiwaniu na wolną Polskę”

Po 13 grudnia 1981 roku z Polski wyjechało na stałe za granicę prawie 1 mln obywateli. Około 60% emigrantów znalazło się w Niemczech Zachodnich, duże grupy udały się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii, Szwecji, Francji. Większość emigrowała z przyczyn ekonomicznych: sytuacja gospodarcza, a zarazem warunki bytowe w Polsce lat 80. były katastrofalne. Wśród migrujących byli azylanci stanu wojennego, uchodźcy solidarnościowi, migranci zawodowi o bardzo różnych stopniach wykształcenia i kwalifikacji. Kto z działaczy opozycji demokratycznej zdecydował się na opuszczenie kraju? Jakie ważne ośrodki polityczne utworzono poza krajem?

Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję Wiadomości
Sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III podjęła decyzję

Kolejna sensacja w Pałacu Buckingham. Żona króla Karola III nie będzie miała tradycyjnych dam dworu – informuje Sky News.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe