Na Białorusi powstaje pierwsza na świecie parafia pw. niezwykłej polskiej błogosławionej

20 listopada, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, w Grodnie na Białorusi odbyło się poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego kościoła p.w. bł. Marianny Biernackiej, polskiej błogosławionej, zamordowanej 13 lipca 1943 r. przez Niemców razem z 49. mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem.
bł. Marianna Biernacka, lata trzydzieste Na Białorusi powstaje pierwsza na świecie parafia pw. niezwykłej polskiej błogosławionej
bł. Marianna Biernacka, lata trzydzieste / wikimedia commons/public_domain

Uroczystości

Podczas uroczystości, której przewodniczył arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zostały wniesione relikwie, patronki parafii, a także była sprawowana pierwsza Msza św. w murach budującego się kościoła. Obecny był również biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

Kamień węgielny został przekazany grodzieńskiej parafii przez prawnuka patronki, Stanisława Betko i pochodzi z domu rodzinnego w Lipsku nad Biebrzą, gdzie w latach 1888-1943 mieszkała błogosławiona Marianna. Relikwie – fragment tkaniny wykonanej własnoręcznie przez bł. Mariannę – do grodzieńskiej parafii przekazał biskup ełcki, Jerzy Mazur SVD. Licznie zgromadzeni parafianie i goście za wstawiennictwem bł. Marianny modlili się o umiejętność budowania zdrowych i trwałych relacji międzypokoleniowych, a także między narodami, z którymi graniczy Białoruś.

Parafia w Grodnie, która obrała sobie za patronkę polską błogosławioną powstała pod koniec 2019 roku. W lipcu br. rozpoczęła się budowa świątyni, która stanie się miejscem szczególnej modlitwy za wszystkie rodziny. Będzie to pierwsza świątynia w świecie dedykowana bł. Mariannie Biernackiej. 

Beatyfikowana

Przypomnijmy, że bł. Marianna Biernacka nazywana patronką teściowych i nienarodzonych, bowiem ofiarowała swoje życie za ciężarną synową, którą Niemcy skazali na śmierć. Bł. Marianna zginęła z rąk okupantów wraz z synem i kilkudziesięcioma innymi osobami w 1943 roku w Naumowiczach koło Grodna, przed śmiercią poprosiła jedynie o dostarczenie jej różańca. Synowa Marianny, Anna Biernacka, która przeżyła wojnę, dożyła sędziwego wieku i zmarła w 2014 roku. Akt miłości bliźniego względem synowej i nienarodzonego wnuka przyczynił się do beatyfikacji Marianny Biernackiej, która nastąpiła w 1999 roku. Papież Jan Paweł II włączył ją do grona beatyfikowanych wraz w ponad setką innych męczenników okresu II wojny światowej.

Pomoc

Informacje dla tych, którzy chcieliby wesprzeć budowę świątyni: 

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski 

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

w tytule przelewu podać: darowizna na budowę kościoła w Grodnie.

Ofiarę na budowę naszej świątyni można również przekazać: 

https://zrzutka.pl/eesuzb

Link do uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. 

https://youtu.be/4mJRJOhDo78

Ks. Jerzy Martinowicz (KAI) / Grodno, adg


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe