32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

20 listopada górnicy węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud miedzi, rud cynku i ołowiu, soli, siarki, gazu i ropy naftowej oraz energetycy i elektronicy przybyli do Częstochowy, by wziąć udział w organizowanej przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" branżowej pielgrzymce na Jasną Górę. Wydarzenie miało miejsce po raz 32.
 32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę
/ pixabay.com

- Będziemy się modlić o to, aby wreszcie rządzący zrozumieli, że polski skarb, polskie dobro narodowe, jakim jest węgiel kamienny, jakim jest węgiel brunatny, jakimi są inne kopaliny, które znajdują się (...) w naszym kraju, aby one służyły społeczeństwu. Dość już opowiadania o zamykaniu kopalń - mówił przewodniczący KSGiE Jarosław Grzesik przed rozpoczęciem uroczystości.

Po godzinie 10. zgromadzeni przed Kościołem pw. św. Barbary, pątnicy wyruszyli ku Jasnej Górze. Tam, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, obecne delegacje złożyły kwiaty. Następnie odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Wydarzeniem wieńczącym dzień była Msza Święta koncelebrowana w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej (Cudownego Obrazu).

Podczas pielgrzymki wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, iż zwłaszcza ostatnio, w dobie zawirowań gospodarczo-politycznych dotykających cały świat, rola surowców wydobywanych przez górników wzrosła.

- Ziemia przez Boga nam dana jest po to, byśmy ją wypełniali ludzkim życiem, ale i po to, byśmy przetwarzali jej zasoby pracą naszych rąk. W roku bieżącym, jak nigdy dotąd, dostrzegliśmy, jak bardzo w życiu człowieka ważny jest gaz, ropa, węgiel czy inne bogactwa ziemi - zauważył witając pielgrzymów ojciec Jan Zinówko, paulin i były górnik.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej ksiądz Jacek Kiciński.

- Bóg z miłości stworzył ten świat i ten świat dał (...) pod naszą, ludzką opiekę. (...) My, jako ludzie, mamy nad tym światem panować, ale zgodnie z wolą Boga, to znaczy - mamy ten świat czynić lepszym i piękniejszym, a nie ten świat niszczyć i degradować. Bóg dał nam dobra naturalne, które mają nam pomagać, by człowiek żył bezpiecznie i rozwijał się szczęśliwie - stwierdził duchowny.

Podkreślił, że praca górników - ciężka i niebezpieczna - wpisuje się w troskę o świat powierzony człowiekowi przez Boga.

- Wydobywane przez Was surowce, a zwłaszcza węgiel, ropa i gaz, zaspokajają nasze ludzkie potrzeby. Obecny czas sprawia, że Wasza praca bywa niekiedy bardzo trudna, ponad ludzkie siły. I w tym wszystkim należy pamiętać o człowieku. Jesteśmy bowiem ludźmi, którzy mają swoje rodziny, swoje domy i swoich bliskich - zaznaczył.

Zwracając się do pracowników kopalń, docenił ich codzienny wysiłek i nieustanne narażanie się na niebezpieczeństwo. Przypomniał o znaczeniu wiary w chwilach trudnych.

- Dziękujemy Wam za Wasz trud, Wasze poświęcenie i Waszą determinację. To właśnie Wasza praca sprawia, że wiele razy musicie ryzykować życiem i często wiąże się to z dramatami wielu rodzin i wielu małżeństw, zwłaszcza gdy przychodzi nagła, nieoczekiwana śmierć albo trwałe kalectwo. (...) Właśnie w takich (...) sytuacjach, niebezpiecznych, jakże ważną rolę odgrywa wiara w Boga. Wiara w Boga to zaufanie Bożej Opatrzności - powiedział kaznodzieja.

Podziękował też za świadectwo wiary, jakim jest pielgrzymowanie na Jasną Górę.

Oprawę muzyczną XXXII Pielgrzymki Górników na Jasną Górę zapewniła Górnicza Orkiestra Dęta "Bytom" imienia Józefa Słodczyka.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA Wiadomości
Janusz Waluś oficjalnie opuścił więzienie w RPA

Janusz Waluś - polski imigrant, który spędził 28 lat w południowoafrykańskim więzieniu za zabicie blisko 30 lat temu komunistycznego działacza ruchu zwalczającego apartheid Chrisa Haniego - został w środę warunkowo zwolniony z więzienia – poinformowano w oświadczeniu ministerstwa sprawiedliwości RPA.

Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny Wiadomości
Szef NATO o wojnie na Ukrainie: Rosja stara się teraz doprowadzić do „zamrożenia ” wojny

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował, że Ukrainę wiosną może czekać ofensywa że strony Rosji. Stwierdził także, że aktualnie brak warunków do podjęcia rozmów pokojowych.

Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy Wiadomości
Nowe stanowisko Kurskiego. Rzecznik rządu tłumaczy

– O tym decyduje Narodowy Bank Polski, a nie rząd – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do objęcia przez b. szef TVP Jacek Kurskiego stanowiska w Banku Światowym. Przyznał, że były rozmowy o funkcji w rządzie dla byłego prezesa TVP, ale Kurski propozycji nie przyjął.

Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO] Wiadomości
Michnik obraża wyborców PiS. „Mają zmasakrowany mózg” [WIDEO]

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, zabrał głos u boku niezależnych sędziów: Waldemara Żurka i Beaty Morawiec. – Mają zmasakrowany mózg – atakował podczas spotkania wyborców PiS.

Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg Wiadomości
Tyle trzeba obecnie zapłacić za legendarnego poloneza. Ceny mogą zwalić z nóg

Ile trzeba zapłacić za polskiego poloneza? Nie brak osób, dla których taki zakup byłby powrotem do wspomnień z przeszłości, lecz za ciekawy egzemplarz trzeba aktualnie wyłożyć niemałe pieniądze.

Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO] Wiadomości
Atak na króla Karola III. Zatrzymano sprawcę [WIDEO]

Król Karol III spotkał się z mieszkańcami Luton. Jak informują brytyjskie media, w kierunku monarchy po raz kolejny poleciały jajka. W sprawie tej zatrzymano 20-letniego studenta, który został aresztowany pod zarzutem napaści.

Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas”. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

„Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury” – napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe