„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Przewodniczący PO Donald Tusk „To była i jest obsesja Donalda Tuska”
Przewodniczący PO Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Prowadząca audycję Olga Zielińska przypomniała jeden z ostatnich wpisów Tuska w mediach społecznościowych. Szef PO napisał, że „jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać, ale w powietrzu czuć ten przykry zapach… PiS w stanie rozkładu”.

– Myślę, że przeciętny wyborca uważa, że to nie jest duża klasa, że tak się nie robi, tak się nie mówi; polityk powinien unikać takiego zachowania, zwłaszcza taki człowiek światowy, jak Donald Tusk. To może świadczyć o jego słabości. Bo czy on nie potrafi przedstawić innych argumentów, żebyśmy na niego głosowali? Czy rzeczywiście wierzy w to, że w taki sposób uda mu się pozyskać wyborców? Bo jeśli teraz tak mówi, jeśli wygrałby wybory, to byłby takim premierem. A my nie chcemy mieć takiego premiera. Myślę, że ta zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, ale w takiej postaci wartościowania moralnego, to się nie podoba i osłabia zaufanie do niego. Kolejny element to to, że nie udaje mu się, mimo że stale, stale i stale próbuje, stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – skomentował Domański.

Komisja weryfikacyjna ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Tego typu działania różnią się od powołania komisji sejmowej, różnych komisji rozliczeniowych czy komisji, które mają badać jakieś sprawy. Jak rozumiem, komisja zajmie się analizą faktów i podaniem ich do wiadomości publicznej. Wydaje mi się, że to jest główny cel jej powołania. Chodzi tu z jednej strony o dotarcie do mechanizmów oddziaływania Rosji na politykę Polski, po drugie tę politykę, która miała miejsce za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u. To działanie ma zatem charakter, oprócz informacyjnego, polityczny i wyborczy. Ma osłabić notowania PO – mówił prof. Henryk Domański.

– Jeśli komisja będzie się odwoływała do faktów i informowała o tym opinię publiczną, a taki jest cel, to powinno to zadziałać mocniej niż np. to, czego się dowiadujemy na ten temat w mediach. Na temat polityki koncyliacyjnej PO za czasów jej rządów w stosunku do Rosji. W mediach dowiadujemy się o tym wyrywkowo, a tu chodziłoby raczej o przedstawienie czegoś porównywalnego do choćby raportu dotyczącego zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej. To zupełnie coś innego niż mówienie, powtarzanie czy nawet przekazy z podręczników historycznych, że Niemcy nas zabijali i niszczyli. To jest coś bardziej konkretnego, w związku z czym siła perswazyjna działania takiej komisji powinna by większa niż te działania, z którymi do tej pory się stykaliśmy i którym byliśmy do tej pory poddawani. Sądzę, że oddziaływanie będzie tylko na część elektoratu. Z ogromnym prawdopodobieństwem na elektorat Platformy Obywatelskiej to nie zadziała, zostanie nazwane takimi słowami, jak np. „hucpa polityczna” czy „oni już prowadzą kampanię wyborczą”. Będziemy więc mieli do czynienia z selektywnym działaniem, zresztą tak zwykle bywa w polityce i oddziaływaniu na opinię publiczną – argumentował Henryk Domański.

Andrzej Duda nadal liderem rankingu zaufania do polityków

– Na ogół przez respondentów brane są pod uwagę takie kryteria, jak posiadanie władzy, skuteczność tej władzy i sukcesy w tej władzy (oczywiście oceniane subiektywnie przez ludzi). Myślę więc, że na wyniki sondażu miała wpływ aktywność prezydenta, jeśli chodzi o forum narodowe, i to na różnych frontach. Poza tym kontynuowanie polityki dotyczącej tworzenia bloku w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz status, nasza pozycja polityczna jest coraz większa, głównie ze względu na aktywność w wojnie w Ukrainie. Ale nie tylko, jest jeszcze silna współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. To są fakty, które są brane pod uwagę i musiały zadziałać – wyjaśniał Henryk Domański.

Wobec szefa Platformy Obywatelskiej nieufność wyraża aż 57 proc. badanych (a ufa mu zaledwie 29 proc.).

– Myślę że tu głównie liczą się zwolennicy Donalda Tuska oraz niezdecydowani. Rozczarowani Tuskiem, który miał wrócić na fotel przewodniczącego PO, miał być skuteczny i podnieść notowania partii. Rzeczywiście, podniósł te notowania do 27–29 proc., natomiast nie jest to taki powrót „na białym koniu”. Nic nie wskazuje na to, żeby PO miała wygrać z PiS-em w wyborach. Jest tu więc ten moment rozczarowania, ponadto retoryka, którą się posługuje: bardzo silne nastawienie emocjonalne, związane z agresywnością, poprzez opisywanie przeciwników w negatywnych kategoriach moralnych, że „trzeba ich wyprowadzić” itd. – tłumaczył Henryk Domański.

Rozszerzenie Unii Europejskiej

Kolejnym tematem rozmowy była kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej. W poniedziałek Jörg Kukies, sekretarz stanu w kancelarii federalnej i główny doradca kanclerza Olafa Scholza, powiedział że „Niemcy zgodzą się na przystąpienie nowych krajów do UE pod warunkiem głębokiej reformy wewnętrznej wspólnoty”. Dalej jest mowa o konieczności odejścia od zasady jednomyślności do głosowania większościowego w dwóch najważniejszych dziedzinach, czyli polityki zagranicznej oraz podatkowej. Mowa jest też o federalizacji UE. Czy jeśli Polska zgodziłaby się na taki wariant, to czy nie byłoby to oddanie bez walki swojej suwerenności?

– To złożona sprawa, ponieważ dziś oceniamy Unię inaczej niż w 2004 roku, gdy do niej wchodziliśmy. Wydawało nam się, że to dobra instytucja, która daje pieniądze i w gruncie rzeczy to jednoczenie UE nie jest niczym złym, jest czymś normalnym. Że zapewni poczucie bezpieczeństwa, że będziemy większym organizmem państwowym. I chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, co to może znaczyć. A ta sytuacja zmieniła się w ciągu kilkudziesięciu ostatnich miesięcy na taką, że widać coraz bardziej, że jest to instytucja, gdzie rozgrywają się interesy i wygrywają, jak to zwykle bywa, najsilniejsi. A najsilniejsi są Niemcy. Federalizacja Unii, stworzenie jednego państwa oznaczałoby przeniesienie do Berlina, co wydaje się dość oczywiste w myśl zasady, że niech ten najsilniejszy i najbogatszy dominuje. Widać natomiast, że polityka Niemiec jest bardzo prorosyjska, więc dla Polski nie byłoby to „najlepsze” rozwiązanie. Niemcom właśnie o to chodzi, że „czemu nie, że możemy powiększać, ale żebyśmy jednocześnie wzmocnili swoją władzę” – mówił Henryk Domański.

– Ale jest mowa o kwestii przyjęcia Ukrainy, więc to chyba takie nieczyste zagranie? – zauważyła prowadząca rozmowę.

– Z punktu widzenia Niemiec nie tyle nieczyste, co racjonalne. Bo jeśli chce się mieć dobre stosunki z Rosją, a Niemcy chcą tego, to przystąpienie Ukrainy do UE oznaczałoby osłabienie tych stosunków. Oczywiście w grę wchodzi jeszcze kilka innych elementów. Po tych prawie 20 latach uczestniczenia w Unii mamy teraz większą jasność i rozpoznanie, na czym polega UE. I że mamy do czynienia z zaletami, korzyściami, ale i pewnymi ograniczeniami oraz rozwiązaniami, które dla Polski są zdecydowanie niekorzystne, ponieważ byłby to powrót w pewnym stopniu do sytuacji sprzed jakichś stu lat, jeśli chodzi o pozycję Polski – podsumował Henryk Domański.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podburza funkcjonariuszy Straży Granicznej?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała poradnik, w którym podburza funkcjonariuszy Straży Granicznej, by ci nie wykonywali rozkazów. Fundacja informuje strażników, że zapewni im pomoc prawną, jeśli będą ponosić konsekwencje za niewykonywanie rozkazów. Jak bardzo niebezpieczny jest taki przekaz?

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że nie będziemy mieli ochrony granic. Jeśli się zniechęca strażników na granicy czy posługuje się wzniosłymi hasłami dotyczącymi demokracji, otwartości i tolerancji, to to może działać. Są to takie działania w kierunku konformizmu, czyli poprawności politycznej. Na tym polegają ograniczenia demokracji, że ona coraz bardziej uruchamia tego rodzaju organizacje działające na rzecz kategorii i grup społecznych, które twierdzą że są molestowane, dyskryminowane, ich prawa są ograniczane. Ale na tym polega demokracja, że nie ma się w stu procentach prawa do dyktowania innym swoich zachowań i swoich wartości. Natomiast ta fundacja, o której mówimy, jest niezwykle wpływowa poprzez odwoływanie się do tego typu haseł. Można to porównywać z walką o prawo do aborcji, posiadanie dzieci w związkach homoseksualnych itp. Myślę, że będziemy mieli z tego typu działaniami do czynienia również w przyszłości. Oczywiście jest to dysfunkcjonalne dla stabilności każdego państwa, również państwa polskiego – podsumował Henryk Domański.


 

POLECANE
Nawrocki: Jesteśmy dzisiaj za Polską, świadomi naszych pięknych zwycięstw pilne
Nawrocki: Jesteśmy dzisiaj za Polską, świadomi naszych pięknych zwycięstw

Idziemy po zwycięstwo, idzie zmiana; jedno środowisko polityczne nie będzie rządzić Polską, bo jesteśmy my - obywatelki i obywatele państwa polskiego - mówił Karol Nawrocki na zakończenie "Marszu za Polską" w Warszawie.

Marsze w Warszawie. Organizatorzy podali frekwencję z ostatniej chwili
Marsze w Warszawie. Organizatorzy podali frekwencję

Tłumy zwolenników Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego maszerują jednocześnie przez Warszawę. Są pierwsze dane dotyczące frekwencji.

Znany piłkarz z kontuzją. Real Madryt wydał komunikat Wiadomości
Znany piłkarz z kontuzją. Real Madryt wydał komunikat

Federico Valverde doznał urazu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, o czym poinformował klub Real Madryt. W sobotnim meczu, który zakończył sezon 2024/2025, podopieczni Carlo Ancelottiego pokonali Real Sociedad 2:0, a Kylian Mbappe zdobył dwie bramki i został królem strzelców La Ligi.

Nie żyje gwiazda programów TVP z ostatniej chwili
Nie żyje gwiazda programów TVP

Nie żyje Piotr Hubert Langfort. Uczestnik "Sanatorium miłości" i "The Voice Senior" miał 67 lat.

Brutalny atak na dworcu w Hamburgu. Są nowe informacje z ostatniej chwili
Brutalny atak na dworcu w Hamburgu. Są nowe informacje

Podejrzana sprawczyni ataku nożem na Dworcu Centralnym w Hamburgu przyznała się przed sędzią do popełnienia przestępstwa. Poinformowała o tym rzeczniczka hamburskiej prokuratury - pisze w niedzielę agencja dpa.

Karol Nawrocki: Dziękuję Solidarności za wsparcie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Dziękuję Solidarności za wsparcie

Dzisiejszy marsz zgromadził setki tysięcy zwolenników Karola Nawrockiego, którzy tłumnie przybyli z całej Polski, aby uczestniczyć w wydarzeniu. Obecni byli też członkowie NSZZ "Solidarność" z Piotrem Dudą na czele.

W izraelskim ataku straciła dziewięcioro dzieci. Dramat małżeństwa lekarzy Wiadomości
W izraelskim ataku straciła dziewięcioro dzieci. Dramat małżeństwa lekarzy

Według władz lokalnych Strefy Gazy w ataku izraelskich dronów zginęło dziewięcioro z dziesięciorga dzieci pary lekarzy. Zabite dzieci miały od 7 miesięcy do 12 lat, w ataku ciężko ranny został ojciec rodziny i 11-latek, który przeżył jako jedyne dziecko.

Tragiczny finał wyścigów w Krośnie. Co najmniej 14 osób poszkodowanych z ostatniej chwili
Tragiczny finał wyścigów w Krośnie. Co najmniej 14 osób poszkodowanych

To miało być wielkie święto motoryzacji, ale zakończyło się dramatem. Podczas zawodów King of Poland Drag Race Cup w Krośnie doszło do poważnego wypadku, w którym - według doniesień portalu Remiza.pl - poszkodowanych zostało co najmniej 14 osób.

Nawrocki na Wielkim Marszu za Polską: Polacy chcą zmiany z ostatniej chwili
Nawrocki na Wielkim Marszu za Polską: Polacy chcą zmiany

Wielki "Marsz za Polską" wyruszył o godzinie 12:00 wyruszył spod ronda Generała de Gaulle'a w Warszawie. Dalej tłumnie zgromadzeni uczestnicy przechodzą w stronę placu Zamkowego.

Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej z ostatniej chwili
Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej

W rodzinie księcia Williama i księżnej Kate zapanowała wyjątkowa radość. Tym razem nie chodzi jednak o oficjalne obowiązki czy królewskie uroczystości.

REKLAMA

„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Przewodniczący PO Donald Tusk „To była i jest obsesja Donalda Tuska”
Przewodniczący PO Donald Tusk / Flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Prowadząca audycję Olga Zielińska przypomniała jeden z ostatnich wpisów Tuska w mediach społecznościowych. Szef PO napisał, że „jeszcze coś ukradną, jeszcze będą kąsać, ale w powietrzu czuć ten przykry zapach… PiS w stanie rozkładu”.

– Myślę, że przeciętny wyborca uważa, że to nie jest duża klasa, że tak się nie robi, tak się nie mówi; polityk powinien unikać takiego zachowania, zwłaszcza taki człowiek światowy, jak Donald Tusk. To może świadczyć o jego słabości. Bo czy on nie potrafi przedstawić innych argumentów, żebyśmy na niego głosowali? Czy rzeczywiście wierzy w to, że w taki sposób uda mu się pozyskać wyborców? Bo jeśli teraz tak mówi, jeśli wygrałby wybory, to byłby takim premierem. A my nie chcemy mieć takiego premiera. Myślę, że ta zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, ale w takiej postaci wartościowania moralnego, to się nie podoba i osłabia zaufanie do niego. Kolejny element to to, że nie udaje mu się, mimo że stale, stale i stale próbuje, stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – skomentował Domański.

Komisja weryfikacyjna ws. wpływów rosyjskich na politykę energetyczną w czasie rządów PO-PSL

– Tego typu działania różnią się od powołania komisji sejmowej, różnych komisji rozliczeniowych czy komisji, które mają badać jakieś sprawy. Jak rozumiem, komisja zajmie się analizą faktów i podaniem ich do wiadomości publicznej. Wydaje mi się, że to jest główny cel jej powołania. Chodzi tu z jednej strony o dotarcie do mechanizmów oddziaływania Rosji na politykę Polski, po drugie tę politykę, która miała miejsce za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u. To działanie ma zatem charakter, oprócz informacyjnego, polityczny i wyborczy. Ma osłabić notowania PO – mówił prof. Henryk Domański.

– Jeśli komisja będzie się odwoływała do faktów i informowała o tym opinię publiczną, a taki jest cel, to powinno to zadziałać mocniej niż np. to, czego się dowiadujemy na ten temat w mediach. Na temat polityki koncyliacyjnej PO za czasów jej rządów w stosunku do Rosji. W mediach dowiadujemy się o tym wyrywkowo, a tu chodziłoby raczej o przedstawienie czegoś porównywalnego do choćby raportu dotyczącego zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej. To zupełnie coś innego niż mówienie, powtarzanie czy nawet przekazy z podręczników historycznych, że Niemcy nas zabijali i niszczyli. To jest coś bardziej konkretnego, w związku z czym siła perswazyjna działania takiej komisji powinna by większa niż te działania, z którymi do tej pory się stykaliśmy i którym byliśmy do tej pory poddawani. Sądzę, że oddziaływanie będzie tylko na część elektoratu. Z ogromnym prawdopodobieństwem na elektorat Platformy Obywatelskiej to nie zadziała, zostanie nazwane takimi słowami, jak np. „hucpa polityczna” czy „oni już prowadzą kampanię wyborczą”. Będziemy więc mieli do czynienia z selektywnym działaniem, zresztą tak zwykle bywa w polityce i oddziaływaniu na opinię publiczną – argumentował Henryk Domański.

Andrzej Duda nadal liderem rankingu zaufania do polityków

– Na ogół przez respondentów brane są pod uwagę takie kryteria, jak posiadanie władzy, skuteczność tej władzy i sukcesy w tej władzy (oczywiście oceniane subiektywnie przez ludzi). Myślę więc, że na wyniki sondażu miała wpływ aktywność prezydenta, jeśli chodzi o forum narodowe, i to na różnych frontach. Poza tym kontynuowanie polityki dotyczącej tworzenia bloku w ramach Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz status, nasza pozycja polityczna jest coraz większa, głównie ze względu na aktywność w wojnie w Ukrainie. Ale nie tylko, jest jeszcze silna współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. To są fakty, które są brane pod uwagę i musiały zadziałać – wyjaśniał Henryk Domański.

Wobec szefa Platformy Obywatelskiej nieufność wyraża aż 57 proc. badanych (a ufa mu zaledwie 29 proc.).

– Myślę że tu głównie liczą się zwolennicy Donalda Tuska oraz niezdecydowani. Rozczarowani Tuskiem, który miał wrócić na fotel przewodniczącego PO, miał być skuteczny i podnieść notowania partii. Rzeczywiście, podniósł te notowania do 27–29 proc., natomiast nie jest to taki powrót „na białym koniu”. Nic nie wskazuje na to, żeby PO miała wygrać z PiS-em w wyborach. Jest tu więc ten moment rozczarowania, ponadto retoryka, którą się posługuje: bardzo silne nastawienie emocjonalne, związane z agresywnością, poprzez opisywanie przeciwników w negatywnych kategoriach moralnych, że „trzeba ich wyprowadzić” itd. – tłumaczył Henryk Domański.

Rozszerzenie Unii Europejskiej

Kolejnym tematem rozmowy była kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej. W poniedziałek Jörg Kukies, sekretarz stanu w kancelarii federalnej i główny doradca kanclerza Olafa Scholza, powiedział że „Niemcy zgodzą się na przystąpienie nowych krajów do UE pod warunkiem głębokiej reformy wewnętrznej wspólnoty”. Dalej jest mowa o konieczności odejścia od zasady jednomyślności do głosowania większościowego w dwóch najważniejszych dziedzinach, czyli polityki zagranicznej oraz podatkowej. Mowa jest też o federalizacji UE. Czy jeśli Polska zgodziłaby się na taki wariant, to czy nie byłoby to oddanie bez walki swojej suwerenności?

– To złożona sprawa, ponieważ dziś oceniamy Unię inaczej niż w 2004 roku, gdy do niej wchodziliśmy. Wydawało nam się, że to dobra instytucja, która daje pieniądze i w gruncie rzeczy to jednoczenie UE nie jest niczym złym, jest czymś normalnym. Że zapewni poczucie bezpieczeństwa, że będziemy większym organizmem państwowym. I chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, co to może znaczyć. A ta sytuacja zmieniła się w ciągu kilkudziesięciu ostatnich miesięcy na taką, że widać coraz bardziej, że jest to instytucja, gdzie rozgrywają się interesy i wygrywają, jak to zwykle bywa, najsilniejsi. A najsilniejsi są Niemcy. Federalizacja Unii, stworzenie jednego państwa oznaczałoby przeniesienie do Berlina, co wydaje się dość oczywiste w myśl zasady, że niech ten najsilniejszy i najbogatszy dominuje. Widać natomiast, że polityka Niemiec jest bardzo prorosyjska, więc dla Polski nie byłoby to „najlepsze” rozwiązanie. Niemcom właśnie o to chodzi, że „czemu nie, że możemy powiększać, ale żebyśmy jednocześnie wzmocnili swoją władzę” – mówił Henryk Domański.

– Ale jest mowa o kwestii przyjęcia Ukrainy, więc to chyba takie nieczyste zagranie? – zauważyła prowadząca rozmowę.

– Z punktu widzenia Niemiec nie tyle nieczyste, co racjonalne. Bo jeśli chce się mieć dobre stosunki z Rosją, a Niemcy chcą tego, to przystąpienie Ukrainy do UE oznaczałoby osłabienie tych stosunków. Oczywiście w grę wchodzi jeszcze kilka innych elementów. Po tych prawie 20 latach uczestniczenia w Unii mamy teraz większą jasność i rozpoznanie, na czym polega UE. I że mamy do czynienia z zaletami, korzyściami, ale i pewnymi ograniczeniami oraz rozwiązaniami, które dla Polski są zdecydowanie niekorzystne, ponieważ byłby to powrót w pewnym stopniu do sytuacji sprzed jakichś stu lat, jeśli chodzi o pozycję Polski – podsumował Henryk Domański.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podburza funkcjonariuszy Straży Granicznej?

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygotowała poradnik, w którym podburza funkcjonariuszy Straży Granicznej, by ci nie wykonywali rozkazów. Fundacja informuje strażników, że zapewni im pomoc prawną, jeśli będą ponosić konsekwencje za niewykonywanie rozkazów. Jak bardzo niebezpieczny jest taki przekaz?

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że nie będziemy mieli ochrony granic. Jeśli się zniechęca strażników na granicy czy posługuje się wzniosłymi hasłami dotyczącymi demokracji, otwartości i tolerancji, to to może działać. Są to takie działania w kierunku konformizmu, czyli poprawności politycznej. Na tym polegają ograniczenia demokracji, że ona coraz bardziej uruchamia tego rodzaju organizacje działające na rzecz kategorii i grup społecznych, które twierdzą że są molestowane, dyskryminowane, ich prawa są ograniczane. Ale na tym polega demokracja, że nie ma się w stu procentach prawa do dyktowania innym swoich zachowań i swoich wartości. Natomiast ta fundacja, o której mówimy, jest niezwykle wpływowa poprzez odwoływanie się do tego typu haseł. Można to porównywać z walką o prawo do aborcji, posiadanie dzieci w związkach homoseksualnych itp. Myślę, że będziemy mieli z tego typu działaniami do czynienia również w przyszłości. Oczywiście jest to dysfunkcjonalne dla stabilności każdego państwa, również państwa polskiego – podsumował Henryk Domański.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe