„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz „Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz / PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że Polska prześle noty dyplomatyczne do blisko 50 państw należących do UE, NATO i Rady Europy, w których informuje o podstawach prawnych, faktycznych i moralnych wystąpienia o odszkodowania wojenne od Niemiec za II wojnę światową.

We wtorek wiceszef MSZ powiedział PAP, że w kilkunastu krajach ambasadorowie polscy przedstawili noty werbalne w tej sprawie w poszczególnych krajach, m.in. w Serbii, Szwajcarii, Węgrzech, Irlandii, Francji, Chorwacji, Mołdawii, Estonii, Portugalii, Włoszech, Norwegii i Luksemburgu.

"W zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem"

"Systematycznie będziemy informowali o doręczaniu tych not w poszczególnych stolicach. Można powiedzieć, że w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, podkreśla się dość powszechnie wielkie straty wojenne naszego kraju - straty ludzkie, straty materialne. Jest wielkie zainteresowanie tą problematyką. Odzew jest pozytywny i pokazuje jak wiele takich spraw jest nieuregulowanych w okresie powojennych i jak wiele krajów ma różnego rodzaju problemy wynikające z braku właściwych regulacji po II wojnie światowej, w szczególności wynikających z powstania dwubiegunowego podziału świata po II wojnie światowej, podziału za Żelazną Kurtyną, który uniemożliwił uregulowanie w sposób właściwy tej tematyki w relacjach z Niemcami" - powiedział Mularczyk.

Zaznaczył, że chodzi tu nie tylko o Polskę, ale też o inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, a także niektóre kraje Europy Zachodniej. "I również powstaje pewnego rodzaju zainteresowanie współpracą na poziomie eksperckim, historycznym" - podkreślił, zastrzegając, że na razie nie informuje, które kraje takie zainteresowanie wyrażają.

"Spływają informacje ze spotkań ambasadorów w ministerstwach spraw zagranicznych poszczególnych krajów i jest to dla mnie potwierdzenie, że ta inicjatywa była, przynajmniej w mojej ocenie, inicjatywą celną i słuszną, ponieważ pokazała, że nie tylko Polska ale też wiele innych krajów europejskich ma różnego rodzaju sprawy, które są nieuregulowane w relacjach wynikające z faktu wojny. I myślę, że jest to ważny sygnał dla społeczności międzynarodowej, że II wojna światowa nie tylko dotknęła Polski" - powiedział Mularczyk.

"Padły propozycje mediacji"

Dodał, że "problematyka rozliczeń z przeszłością jest ważnym elementem polityki w wielu krajów i stąd polskie stanowisko spotkało się w większości krajów ze zrozumieniem i akceptacją". "Nawet padły tu ze strony przedstawicieli, z którymi rozmawialiśmy, propozycje mediacji, negocjacji, pomiędzy Polską i Niemcami. Jednak na chwilę obecną nie chcę tych państw wskazywać" - dodał Mularczyk.

Wiceminister przekazał ponadto, że 6 i 7 grudnia wybiera się z wizytą do Berlina; podkreślił jednocześnie, że agenda spotkań jest dopiero przygotowywana i jest zbyt wcześnie, by rozmawiać o planowanych tam spotkaniach. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby Wiadomości
Katowice: Pod gruzami kamienicy znaleziono ciało drugiej osoby

Odnaleziono ciało drugiej z osób poszukiwanych po wybuchu w kamienicy w Katowicach - poinformował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak zaznaczył, pod gruzami prawdopodobnie już nikogo nie ma, ale nadal trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę eksmitowany przez króla Karola III

Jak podają brytyjskie media, kontrowersyjny książę Andrzej został eksmitowany z Pałacu Buckingham na skutek decyzji króla Karola III.

Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach Wiadomości
26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach

Po wybuchu – najprawdopodobniej gazu – w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć do jednej osoby, która powinna być w środku. Z budynku wyprowadzono wcześniej siedem osób, w tym dwoje dzieci; pięć z nich trafiło do szpitali.

Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu Wiadomości
Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu

„Była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili, oskarżona ws. Qatargate, chce mnie pozwać do sądu” – informuje na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS Wiadomości
Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS

Żołnierze sił specjalnych USA przeprowadzili w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego - podał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy.

„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie Wiadomości
„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie

Nowe decyzje podejmowane w Polsacie przez byłego już, wieloletniego dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka nie zyskują sobie przychylności części widzów, którzy w mediach społecznościowych dają upust swemu niezadowoleniu.

Tusk ogłasza „wielką akcję” Wiadomości
Tusk ogłasza „wielką akcję”

– Zmiany w Kodeksie wyborczym tuż przed wyborami to gwałt na podstawowych zasadach demokracji – uważa szef PO Donald Tusk. Zapowiedział obywatelską akcję, której celem będzie skuteczne przypilnowanie wyborów przed fałszerstwami. Na jej czele stanie Sławomir Nitras.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe