Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75 kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!

Ukraiński portal Defense Express informuje, że państwowy koncern Ukroboronprom przeprowadził szereg udanych testów ukraińskiego drona bojowego o zasięgu rażenia nawet tysiąca kilometrów.
zdjęcie poglądowe Ukraińcy testują bojowego drona o ładowności do 75 kg. W jego zasięgu znajduje się Moskwa!
zdjęcie poglądowe / pixabay.com

Tę informację potwierdziła Natalia Sad, sekretarz prasowy ukraińskiego koncernu. 

Zakończono kolejny etap testów

Dziś zakończono szereg etapów udanych testów. Zgodnie z instrukcjami szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy przechodzimy do etapu testów pod wpływem wojny elektronicznej

– poinformowała Natalia Sad. Ładowność ukraińskiego drona kamikadze wynosi do 75 kg.

Po pomyślnym przetestowaniu drona w warunkach wojny elektronicznej mamy nadzieję, że będziemy mogli przetestować go w warunkach bojowych. Obiecaliśmy to przed końcem tego roku i staramy się spełnić tę obietnicę

– powiedziała rzecznik Ukroboronpromu.

„Najdłuższe ramię Ukrainy”

Pierwsze informacje nt. nowego ukraińskiego drona uderzeniowego o zasięgu do 1000 km pojawiły się już w październiku. Wówczas koncern Ukroboronprom opublikował informację zapowiadającą rozwój broni, która miała stać się najdłuższym „ramieniem” wśród broni dostępnej obecnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Okazało się, że może to być dość duży dron typu kamikadze. Szacowana rozpiętość skrzydeł i waga powinna wynosić około 4 metrów, a masa startowa ponad 200 kg.

Zagadką dla ekspertów jest deklarowany zasięg tysiąca kilometrów, który stawia pytanie dotyczące środków naprowadzania na cel. Najprostszą implementacją byłaby zwykła nawigacja satelitarna, która pozwala trafiać w obiekty stacjonarne o znanych wcześniej współrzędnych. Jej dokładność może być jednak niewystarczająca do precyzyjnych uderzeń w cele. W tym przypadku kwestię dokładności mogłaby rekompensować masa uderzenia, co w niektórych przypadkach byłoby nawet bardziej wskazane. Na przykład gdy chodzi o konieczność unieszkodliwienia wrogich lotnisk.

Ale mimo wszystko najważniejszą kwestią jest zakończenie terminów testów i tempo masowej produkcji. Bo w rzeczywistości główną zaletą [irańskich dronów używanych przez Rosjan – przyp. red.] Shahed-136 jest ilość: federacja rosyjska otrzymała znaczną liczbę tych dronów kamikadze. A taktyka jest prosta: jednocześnie wystrzeliwuje się kilkadziesiąt dronów, mimo że tylko kilka z nich się przebija

– stwierdza Defense Express. Redaktorzy podkreślają, że kluczowe jest nie tyle tworzenie pojedynczych egzemplarzy dronów, ale konieczność masowej produkcji setek z nich, aby osiągnąć odpowiedni efekt i przesycenie kanałów systemów obrony powietrznej przeciwnika. 

Co z kolei stawia wymagania co do kosztów takiego drona kamikadze, technologicznych cykli produkcyjnych i zdolności produkcyjnych

– podsumowują redaktorzy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe