Robert Zawadzki: Jarocin prekursorem produkcji biogazu ze ścieków

W gminie Jarocin w województwie wielkopolskim na ukończeniu jest innowacyjna modernizacja oczyszczalni ścieków, która pozwoli m.in. pozyskiwać biogaz.
Biofermentator Robert Zawadzki: Jarocin prekursorem produkcji biogazu ze ścieków
Biofermentator / Wikipedia domena publiczna

W biomasie tkwi niewykorzystany potencjał, co dostrzegł m.in. wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski, który w resorcie pracuje nad budową suwerennych projektów biometanowych, biogazowych i biomasowych na obszarach wiejskich. W jego opinii te inwestycje pozwolą produkować na większą skalę własne ciepło i energię elektryczną. Co więcej, biomasa jako odnawialne źródło energii może zastąpić importowany gaz ziemny, co tylko ułatwi nam uniezależnienie się od Rosji. Jak podkreśla, w Polsce można byłoby rocznie produkować ok. 8–10 mld metrów sześciennych biometanu. Pomoże w tym specjalna ustawa, która już w pierwszym kwartale 2023 roku ma ułatwić rolnikom budowanie biogazowni na terenie własnych gospodarstw rolnych, a tym samym produkowanie energii elektrycznej i ciepła na swój użytek. W jego opinii jest to nie tylko tanie, ale także w pełni ekologiczne źródło pozyskiwania energii. Można powiedzieć, że plany wpisują się w strategię sprawiedliwej transformacji, która ma na uwadze dobro zwykłych obywateli – właśnie za takim podejściem wielokrotnie optował m.in. prezydent Andrzej Duda.

Co ciekawe, kilka lat temu gmina Jarocin rozpoczęła prace nad podobnym projektem, który pomógłby w produkcji fosforu, nawozów oraz biogazu. Chodzi o modernizację oczyszczalni ścieków, która wiąże się z montażem instalacji do odzysku fosforu. Ten ma być uzyskiwany bez stosowania środków chemicznych, co zmniejsza ilość produkowanych osadów ściekowych, przekładając się na realny zysk ekonomiczny (koszty eksploatacyjne obiektu). Samorząd zamierza wykorzystać minerał do nawożenia i utrzymania terenów zielonych. Co warto podkreślić, będzie to pierwsza tego typu instalacja we wschodniej Europie i czwarta na całym kontynencie (dotychczasowe istnieją w Holandii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii). Jakby tego było mało, z opadów ściekowych będą również odzyskiwane surowce do produkcji nawozów oraz biogazu. Nowoczesna technologia pozwoli nie tylko na racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi, ale również ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez zastosowanie biofiltrów. Według szacunków projekt zapewni rocznie nawet 200 ton struwitu (fosforan magnezowo-amonowy, czyli źródło fosforu).

Biogaz to przyszłościowe i bardzo ważne źródło odnawialnej energii, o czym najlepiej świadczy fakt, że sam PKN Orlen zamierza wyrosnąć na lidera rynku pozyskiwania biogazu. Jak wskazują przedstawiciele koncernu, stanowi on jeden z kluczowych kierunków w strategii jego rozwoju. Orlen realizuje swój program przez spółkę córkę biorafinerię Orlen Południe, która przejęła już trzy biogazownie w celu ich rozbudowy i unowocześnienia (Konopnica, Wojny-Wawrzyńce oraz Jeżowo). Potencjalna produkcja polskiego biogazu jest szacowana na kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie, co stanowi wielkość porównywalną z możliwościami Niemiec. Ponadto Daniel Obajtek zapowiedział niedawno, że w gminie Ryn w miejscowości Głąbowo powstaje pierwsza w Polsce biometanownia. Zakończenie prac jest planowane na 2024 rok. Czy zatem mamy szansę stać się potęgą, jeżeli chodzi o biopaliwa nowej generacji? Biorąc pod uwagę niewykorzystany potencjał rolniczy w naszym kraju, ta wizja wcale nie musi być daleka od realizacji. Bez wątpienia w całym planie kluczową rolę odegrają obszary wiejskie, a więc i samorządy.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Powstaje nowa partia. Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał Wiadomości
Powstaje nowa partia. "Takiego sojuszu nikt się nie spodziewał"

Jak donosi "Wirtualna Polska", Porozumienie i AGROunia rejestrują nową partię i planują wystartować pod wspólnym szyldem w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

Wielka inwestycja PZPN? Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów Wiadomości
Wielka inwestycja PZPN? "Kadra narodowa potrzebuje wyższych standardów"

Z informacji mediów wynika, że Polski Związek Piłki Nożnej ma w planach budowę ośrodka szkoleniowego dla kadry narodowej.

Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz Wiadomości
Premier: Od kwietnia wszystkie piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz

– Wszystkie piekarnie i cukiernie od 1 kwietnia będą korzystać z obniżonych stawek za gaz – poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji Wiadomości
Erdogan skrytykował Scholza i Bidena. Zaskakujące słowa prezydenta Turcji

Recep Erdogan odniósł się do decyzji Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie przekazania czołgów dla walczącej Ukrainy.

Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił Wiadomości
Niesamowity powrót Lewandowskiego. Polak znowu to zrobił

Robert Lewandowski powrócił do La Liga. Polak pauzował z powodu sytuacji, do której doszło jeszcze w 2022 roku w trakcie spotkania Barcelony z Osasuną. Wówczas Polak po otrzymaniu czerwonej kartki wykonał gest w kierunku sędziego, który przez włodarzy ligi został oceniony jako nieodpowiedni.

Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje” Wiadomości
Kłopoty Stanów Zjednoczonych? „Niewypłacalność USA miałaby globalne konsekwencje”

„Niewypłacalność techniczna USA, czyli niezdolność rządu do obsługi jego długu, do której może dojść, jeśli Kongres nie podniesie limitu zadłużenia rządu, byłaby «katastroficzna» i groźna dla całego świata” – ostrzegła amerykańska minister finansów Janet Yellen. Eksperci uspokajają, że międzynarodowe konsekwencje byłyby ograniczone.

„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie Wiadomości
„Polski szowinizm. Przemilczana wina”. Burza w sieci. Szokująca propaganda w niemieckim wydawnictwie

Patrycja Anna Tepper, analityk w Instytucie Zachodnim, zwróciła uwagę na publikację niemieckiego wydawnictwa, które ma być związane z AfD.

Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło” Wiadomości
Tusk będzie wściekły na Hołownię? „Kochany Donaldzie, nic się nie zmieniło”

– To, co powiedziałem Donaldowi Tuskowi dwa tygodnie temu, gdy rozmawialiśmy, nadal pozostaje w mocy – powiedział w środę na antenie TVN24 lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Tymczasem były premier już od kilku tygodni apeluje o decyzję w sprawie wspólnej listy opozycji.

Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza Wiadomości
Smutne wieści dla reprezentanta Polski. Fatalna diagnoza

23-letni reprezentant Polski Sebastian Szymański nie wystąpi w najbliższych kilku spotkaniach Feyenoordu Rotterdam. Polak w ostatnim meczu rozgrywanym u siebie musiał zejść w przerwie, ponieważ nabawił się urazu kolana.

Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko Wiadomości
Tragedia na Podlasiu. Nie żyje 3,5-letnie dziecko

W zderzeniu trzech samochodów w okolicach miejscowości Kolonia Boćki w województwie podlaskim zginęło 3,5-letnie dziecko, a trzy osoby zostały ranne.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe