Rysa na sankcjach UE wobec Rosji? Bruksela zdejmie część sankcji m.in z Mosze Kantora

W Brukseli osiągnięto kompromis ws. "9 pakietu sankcji wobec Rosji". W znacznie mniejszym stopniu do opinii publicznej dociera informacja o równoległym osłabieniu sankcji UE wobec rosyjskich potentatów chemicznych.
Wiaczesław Mosze Kantor Rysa na sankcjach UE wobec Rosji? Bruksela zdejmie część sankcji m.in z Mosze Kantora
Wiaczesław Mosze Kantor / Wikipedia CC BY-SA 3,0 Acvec

- Rosyjscy baronowie nawozowi i chemiczni częściowo unikną sankcji UE po zawarciu w ostatniej chwili porozumienia w Brukseli w czwartek (15 grudnia).

- pisze Andrew Rettman na EUObserver.com.

 

Mosze Kantor traktowany łagodniej

Nawozowi i chemiczni rosyjscy potentaci, tacy jak Mosze Kantor (prezes Europejskiego Kongresu Żydów, stojący za antypolską i prorosyjską konferencją "naukową" w Izraelu w 2020 roku, podczas której promowano kłamliwe i antypolskie tezy "historyczne"), Andriej Mielniczenko, Andriej Guriew, Dmitrij Mazepin i Wadim Moszkowicz, są objęci zamrożeniem aktywów i zakazem wydawania wiz za wspieranie działań wojennych Rosji. Teraz jednak mają być potraktowani łagodniej. Tymczasem zgodnie z czwartkowym porozumieniem poszczególne kraje UE będą mogły "po konsultacji z Brukselą" odmrozić pieniądze, jeśli będzie to "absolutnie konieczne", by przyspieszyć transporty żywności i nawozów, zwłaszcza do Afryki.

 

Sprzeciw Polski i Litwy

Takiemu luzowaniu sankcji sprzeciwiły się tylko Polska i Litwa- Gdyby powstała luka polityczna tej wielkości, poparta przez wszystkie kraje UE, myślę, że zostałaby wykorzystana do (...) obejścia sankcji" - powiedział prasie w przededniu szczytu UE litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis. Jednak największe potęgi UE, Francja, Niemcy i Holandia, wspierane przez Belgię, Włochy, Portugalię i Hiszpanię, naciskały na luzowanie sankcji pod pretekstem obrony "globalnego bezpieczeństwa nawozowego".

Według litewskich szacunków rosyjski eksport nawozów w 2021 roku stanowił zaledwie 6,5 proc. światowego rynku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe