Czy będą ulgi dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT? Trwają konsultacje

12 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Finansów, przedsiębiorców, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz prezes Fundacji Łączy Nas Polska – inicjatorki przedsięwzięcia, jakim jest wdrożenie ulg podatkowych mających z jednej strony zachęcać pracodawców do dopingowania swoich pracowników, by ci wstąpili do WOT, a z drugiej rekompensować ich nieobecność w pracy.
 Czy będą ulgi dla pracodawców zatrudniających żołnierzy WOT? Trwają konsultacje
/ fot. DWOT

Żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej są ludzie, którzy łączą życie prywatne, zawodowe ze służbą wojskową. W czasie pokoju wspierają lokalne społeczności, przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzą działania ratownicze w sytuacjach kryzysowych.

O ich przydatności mogliśmy się przekonać podczas pandemii COVID-19, kiedy to swoimi zasobami i logistyką wspierali służbę zdrowia. Byli też gotowi do pomocy w sytuacji zagrożenia powodziowego czy przy zwalczaniu skutków katastrofy ekologicznej na Odrze.

W czasie wojny stanowią komplementarną część potencjału obronnego Polski. Preludium tej funkcji było ich zaangażowanie w zabezpieczanie granicy państwa polskiego przed akcjami destabilizacyjnymi służb białoruskiego reżimu z udziałem nielegalnych imigrantów.

 

Natalia Nitek-Płażyńska, inicjatorka pomysłu i założycielka Fundacji Łączy nas Polska, podkreśla, że trzeba sprawić, by służba w WOT nie kojarzyła się z żadnymi problemami i trudnościami na rynku pracy. Pracodawcy nie powinni odczuwać negatywnych skutków absencji pracowników powoływanych w ramach WOT, widząc w nich niestabilne ogniwo zakładu pracy. Z kolei WOT-owcy nie mogą obawiać się pogorszenia swojej pozycji na rynku pracy w kontekście ich dobrowolnej służby wojskowej. Rozwiązanie tych kwestii powinno pomóc w zwiększeniu liczebności Wojsk Obrony Terytorialnej i wzmocni zdolności obronne Polski. Rzecz bezcenną w obecnych czasach.

 

Dziś jeszcze dobitniej widzimy, jak realia wojenne angażują żołnierzy na granicy. Ma to wpływ na ich pracodawców, którzy muszą mierzyć się z coraz częstszymi absencjami pracowników.

Chcielibyśmy wykreować system, który będzie tworzył elitę zdolną nie tylko do samorozwoju, ale i ciągłego zaangażowania w bezpieczeństwo Ojczyzny. Finalnie wspomożemy w ten sposób przedsiębiorców i żołnierzy oraz wzmocnimy potencjał obronny RP

– podkreślała Natalia Nitek-Płażyńska.

Na spotkaniu uzgodniono, że ulgi powinny mieć charakter progowy w zależności od ilości lat pracownika w służbie (im dłużej służy, tym większa gratyfikacja finansowa). Dodatkowe środki powinny przysługiwać w zależności od ilości pracowników zaangażowanych w służbę w WOT. Aktualnie propozycja ta wraz z kwotami jest opiniowana przez Ministerstwo Finansów.

 

W rozmowach po stronie przedstawicieli przedsiębiorców brali udział: Krzysztof Papadis (Smart Target), Tomasz Limon (Pracodawcy Pomorza), Wojciech Majewski (Kongres 590), Bartosz Stasch (Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan), Bartosz Sowier (Pracodawcy RP); Ministerstwa Finansów: Marcin Lachowicz oraz Tomasz Kacprzak (Departament Polityki Dochodowej), a także Wojsk Obrony Terytorialnej: płk Łukasz Baranowski oraz płk Arkadiusz Mikołajczyk.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe