Z. Kuźmiuk: Twarde dane pokazują, że dług publiczny w relacji do PKB spada, a nie rośnie, jak twierdzi opozycja

We wszystkich debatach dotyczących stanu naszych finansów publicznych, zarówno w Parlamencie jak w mediach, politycy opozycji wręcz prześcigają w oskarżeniach rządów Zjednoczonej Prawicy o niekontrolowane zadłużanie kraju. W debacie nad budżetem na 2023 rok, to był wręcz leitmotiv wypowiedzi większości liderów poszczególnych opozycyjnych klubów i kół poselskich, ba przy tej okazji sugerowano, że rząd ukrywa dług poza budżetem, ponieważ umieścił cześć wydatków publicznych w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) czy Polskim Funduszu Rozwoju (PFR).
 Z. Kuźmiuk: Twarde dane pokazują, że dług publiczny w relacji do PKB spada, a nie rośnie, jak twierdzi opozycja
/ pixabay.com

Jaki dług?

Rzeczywiście tzw. Fundusz covidowy znajduje się we wspomnianym BGK, wydatki związane ze wsparciem przedsiębiorców, którzy musieli zamykać swoje zakłady na skutek decyzji administracyjnych w latach 2020-2021, znalazły się w PFR ale te wydatki zaliczane są do długu publicznego w związku z konieczności stosowania unijnej metody jego liczenia (ESA 2010). Właśnie ministerstwo finansów jak na koniec każdego kwartału, wydało komunikat dotyczący kształtowania się długu publicznego zarówno według metodologii krajowej jak i metodologii unijnej po III kwartale tego roku. Wynika z nich, że wszystkie 3 kategorie długu, dwie mierzone metodą krajową -( dług Skarbu Państwa (SP) i Państwowy dług publiczny (PDP), a także ten mierzony metodą unijną- dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (EDP) w relacji do PKB, wyraźnie maleją w porównaniu z końcem 2021 roku.

Dług SP na koniec III kwartału wyniósł 41% w relacji do PKB, podczas gdy na koniec 2021 roku wynosił 43,4%, ( a wiec zmalał o 2,4 punktu procentowego),dług PDP wyniósł odpowiednio 40,2% i 43,8% ( a więc zmalał o 3,6 p.p.) i wreszcie dług EDP wyniósł 50,3% i 53,8% ), a więc także o 3,6 p.p.).

Duże wsparcie

Co więcej dług EDP, a wiec mierzony metodę unijną uwzględniający także wspomniane wyżej fundusze pozabudżetowe, umieszczone w BGK i PFR, był niższy w relacji do PKB po III kwartale 2022 niż na koniec 2015 roku, a wiec wtedy kiedy Zjednoczona Prawica przejęła władzę po koalicji PO-PSL ( wtedy wynosił 51,3%, a po III kwartale jak już wspomniałem tylko 50,3%). Trzeba przy tym przypomnieć, że rząd Zjednoczonej Prawicy w latach 2020-2021 wyasygnował blisko 250 mld zł na wsparcie przedsiębiorców i pracowników w związku ze skutkami Covid19 w gospodarce i ponad 130 mld zł w związku ze wsparciem systemu ochrony zdrowia, a także samorządów w związku z walką ze skutkami Covid19. Na te wydatki znalazły się pieniądze w polskim systemie finansowym, są realizowane, jak już wspomniałem za pośrednictwem odpowiednio PFR i BGK i są zawarte w długu publicznym, liczonym metoda unijną.

Większy dochód budżetu państwa w latach 2016-2022

Przypomnijmy także, że podczas dotychczasowych 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości (od 2016 roku do 2022 roku), dochody budżetu państwa w stosunku do roku 2015 (ostatniego roku rządów Platformy), powiększano zdecydowanie mocniej niż za rządów poprzedników. I tak w 2016 roku było to 65 mld zł więcej, 2017 roku o 109 mld zł więcej, w 2018 roku już o 154 mld zł więcej, w 2019 roku 185 mld zł więcej, w 2020 roku aż o 210 mld zł więcej, w 2021 o 206 mld zł więcej, w roku 2022 będzie to o 203 mld zł więcej.

Sumarycznie dochody budżetowe w latach 2016-2022 są wyższe od tych osiągniętych w budżecie roku 2015, aż o 1 bilion 132 mld zł, czyli średniorocznie aż o około 160 mld zł. Co więcej tak ogromy średnioroczny przyrost dochodów budżetowych nastąpił mimo że lata 2020-2021 to okres pandemii Covid 19 i w konsekwencji spadek PKB, rząd Prawa i Sprawiedliwości obniżał także stawki podatków PIT i CIT, ponadto w okresie tych rządów zaniechano wyprzedaży majątku Skarbu Państwa i sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa.

Szczelny VAT

Najbardziej dobitnym przykładem uszczelnienia systemu podatkowego podczas rządów Zjednoczonej Prawicy są wpływy z podatku VAT. W budżecie na rok 2023 zaplanowano 286,3 mld zł dochodów z VAT, co oznacza, że będą one wyższe aż o 151%, niż te wykonane w 2015 roku (wtedy osiągnęły one 123,1 mld zł, czyli oznacza to 2,5- krotność, tych z 2015 roku), co więcej są one na podobnym poziomie jak całość dochodów budżetowych w 2015 roku (wyniosły wtedy 289 mld zł).


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe