„Szybowcowa ’87” – wirtualny hit IPN-u

Pod koniec 2022 r. na platformie gier komputerowych „Steam” zadebiutowała nietypowa pomoc dydaktyczna nowej generacji. „Szybowcowa ’87” to wirtualna drukarnia Solidarności Walczącej udostępniona gratis przez Instytut Pamięci Narodowej.
screen z gry Szybowcowa'87 „Szybowcowa ’87” – wirtualny hit IPN-u
screen z gry Szybowcowa'87 / ipn.gov.pl

Nazwa aplikacji – Szybowcowa ’87 – odwołuje się do adresu lokalu konspiracyjnego we Wrocławiu, oddanego na potrzeby Solidarności Walczącej przez Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzistę świata w pływaniu na 100 m, olimpijczyka i srebrnego medalistę Mistrzostw Europy. Petrusewicz, urodzony w Wilnie wrocławianin, będąc już działaczem sportowym, tworzył i należał do władz dolnośląskiej „Solidarności”, a po powstaniu Solidarności Walczącej mocno związał się także z tą organizacją. Miał już wtedy amputowaną jedną nogę z powodu choroby Buergera. Oddając swoje mieszkanie na potrzeby konspiracyjnej drukarni, zamieszkał w malutkiej kawalerce w bloku przy ul. Drukarskiej.

Konspiracyjna... świnka morska

„Druga część epopei «Szybowcowej ‘87» jest związana z Barbarą Sarapuk, zwaną «królową podziemnego druku». Wcześniej nauczycielka w Technikum Ekonomicznym w Legnicy, następnie wykładowca akademicki i programista komputerowy we wrocławskiej Akademii Ekonomicznej. Należała do Solidarności Walczącej od samego początku, w czerwcu 1982 r. założyła i koordynowała pracę sieci drukarń tej organizacji, sama bez reszty poświęcając się działalności konspiracyjnej. Mieszkanie przy ulicy Szybowcowej na wrocławskim Gądowie było ważnym lokalem konspiracyjnym. Bliski współpracownik «Królowej podziemnego druku», drukarz SW Krzysztof Bieżuński w swojej książce «Zdarzenia» opisuje anegdotycznie, że ważnym konspiratorem mieszkającym pod tym adresem była również… świnka morska, która także nie uniknęła konfrontacji z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa” – informuje Instytut Pamięci Narodowej. Gra dzieje się w istotnym dla „Solidarności Walczącej” roku 1987, gdy aresztowano przewodniczącego Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego. Organizacja mimo tej ważnej straty nie przestała walki z komunizmem.

Dziecko Biura Nowych Technologii

Użytkownik aplikacji „Szybowcowa ’87” za pomocą gogli VR może wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta jest konspiracyjna drukarnia. – Gracz będzie mógł wirtualnie wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej. Włączając radio „Julia” przystosowane do częstotliwości komunistycznych tajnych służb, można usłyszeć autentyczne nagranie zaszyfrowanych rozmów pomiędzy funkcjonariuszami reżimowej Służby Bezpieczeństwa. Jeśli włączysz telewizor, usłyszysz audycję Radia „Solidarność Walcząca” wchodzącą na pasmo komunistycznego Dziennika Telewizyjnego. Można zobaczyć też „bibułę” z lat osiemdziesiątych należącą do różnych środowisk, gdyż Solidarność Walcząca wspierała także inne organizacje. Nie zachowały się żadne materiały z drukarni przy ul. Szybowcowej. Na potrzeby wirtualnego projektu zostały więc wykorzystane archiwalia Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Solidarności Walczącej oraz wrocławskiej konspiracyjnej drukarni rodziny Błażewiczów. Aplikację stworzyło Biuro Nowych Technologii IPN. Przedpremierowy pokaz aplikacji odbył się 14 listopada 2022 r. przy okazji nadania imienia Kornela Morawieckiego „Przystankowi Historia” we wrocławskim Oddziale IPN – czytamy w komunikacie prasowym IPN-u.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe