Kaleta ostro odpowiada Budce: „Niespotykany atak na konstytucję, hipokryzja i ślepa żądza władzy”

Do tej pory, przez 21 miesięcy, zrobiliście wszystko, żeby pieniądze europejskie nie trafiły do Polski. Nawet dzisiaj robicie wszystko, żeby zablokować przyjęcie tej ustawy
– mówił do rządzących szef klubu KO Borys Budka przed piątkowym głosowaniem projektu ws. Sądu Najwyższego.
Panie premierze, pan błagał w grudniu o to, by opozycja przyjęła tę ustawę. My ją naprawimy w Senacie, naprawimy każdy wasz błąd, ale nie sprowokujecie nas do blokowania tego, co wy blokujecie od 21 miesięcy
– powiedział. Oświadczył, że opozycja po wyborach „naprawi wymiar sprawiedliwości”.
Wyrzucimy neosędziów, stworzymy nowy, legalny Trybunał Konstytucyjny i KRS, to wszystko zrobimy po wyborach, ale dzisiaj mówimy „sprawdzam”
– podsumował Borys Budka.
Ostra odpowiedź wiceministra sprawiedliwości
Do słów Borysa Budki w ostrym tonie odniósł się na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Przed chwilą z mównicy sejmowej @bbudka oświadczył, że jeśli wrócą do władzy wyrzucą sędziów. To niespotykany atak na konstytucję, niezawisłość sędziowską, zapowiedź pogwałcenia zasady nieusuwalności sędziów. Prawdziwe oblicze PO, ich hipokryzji i ślepej żądzy władzy
– odpowiedział Sebastian Kaleta. Do wpisu dołączył fragment konstytucji, w którym napisano, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i nieusuwalni.
Przed chwilą z mównicy sejmowej @bbudka oświadczył, że jeśli wrócą do władzy wyrzucą sędziów. To niespotykany atak na konstytucję, niezawisłość sędziowską, zapowiedź pogwałcenia zasady nieusuwalności sędziów. Prawdziwe oblicze PO, ich hipokryzji i ślepej żądzy władzy. pic.twitter.com/glhdzzZaP5
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 13, 2023
Sejm uchwalił nowelizację ustawy ws. Sądu Najwyższego
Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym z jedną poprawką PiS. Za przyjęciem noweli zagłosowało 203 posłów, 52 było przeciw, a 189 osób wstrzymało się od głosu – w tym 122 posłów KO. Wcześniej posłowie zagłosowali za przyjęciem poprawki PiS, która wydłuża vacatio legis ustawy z 14 do 21 dni. Poparcia nie uzyskało 14 poprawek opozycji przekształcających główne z zapisów ustawy.
Uchwalona nowelizacja ustawy o SN autorstwa PiS ma – według autorów – wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.
W środę Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski, która od początku deklarowała, że jest przeciwko projektowi o SN, oświadczył, że „Komisja Europejska działa metodami zorganizowanej grupy przestępczej, bezprawnym szantażem wymuszając zmiany w polskim porządku prawnym, sprzeczne z polską suwerennością, uderzające w polską konstytucję”. Zadeklarował tez, że dlatego „Solidarna Polska nigdy nie będzie uczestniczyć w pisaniu ustaw pod dyktando brukselskich urzędników”.
Ziobro powiedział też, że od dawna mówił, że „w polskiej polityce Donald Tusk pełni rolę niemieckiego kolaboranta, politycznego niemieckiego kolaboranta. A Komisja Europejska kierowana jest przez Niemców”. (PAP)