Senatorowie z Teksasu i Florydy poproszeni o wsparcie. Chodzi o reparacje

„Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945, zwrócił się w dniu 12 stycznia 2023 do Senatora Teda Cruza z Teksasu i do Senatora Ricka Scotta z Florydy z prośbą o wsparcie naszych działań w sprawie uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską odszkodowań za straty wyrządzone niemiecką agresją i okupacją w latach 1939-1945 oraz o podjęcie działań legislacyjnych przez Kongres USA, służących zbadaniu asymetrii w traktowaniu przez Niemcy państw pokrzywdzonych w czasie II wojny światowej, zmierzających do dogłębnej analizy problemu niewypłacenia przez Niemcy Polsce reparacji i wsparcia naszych roszczeń odszkodowawczych, przedstawionych w nocie dyplomatycznej z 3 października 2022 r. Do senatorów zostanie wysłany także Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 w języku angielskim” – przekazało za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej ministerstwo spraw zagranicznych.
„To kolejny krok”
Jak podkreślono, wcześniej wystosowano także wiele innych listów, m.in. do UNESCO, Rady Europy i ONZ oraz do wybranych Komisji Kongresu USA. Skierowanie listów do znanych i wpływowych senatorów USA to „kolejny krok do wyegzekwowania odszkodowań”.
„Mamy nadzieję, że odpowiednia analiza prawodawców amerykańskich przyczyni się do zrewidowania stanowiska przez Berlin w kwestii odszkodowań dla Polski. Liczymy na to, że Republika Federalna Niemiec podejmie wreszcie systemowe działania prowadzące do zrekompensowania strat poniesionych przez Polskę ze strony Niemiec w wyniku nowej sytuacji, w której senatorowie i kongresmeni najpotężniejszego w wolnym świecie sytemu politycznego rozpoczną analizę naszego Raportu i naszych argumentów” – dodano.