Kto najbardziej pomógł Ukrainie? Obywatele krajów UE odpowiedzieli

Społeczeństwa Unii Europejskiej zapytane o to, który kraj Unii Europejskiej najbardziej pomógł ukraińskim uchodźcom, najczęściej wskazywali Polskę (29 proc.) – przekazał w komunikacie IBRiS.
 Kto najbardziej pomógł Ukrainie? Obywatele krajów UE odpowiedzieli
/ fot. MSWiA/Twitter

W ramach projektu Euroskopia w dziewięciu państwach Unii Europejskiej - Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Holandii, Polsce, Portugalii oraz Hiszpanii, przeprowadzone zostało badanie dotyczące pomocy udzielanej Ukrainie przez państwa Unii Europejskiej.

Jak przekazał IBRiS - jeden z realizatorów międzynarodowego badania, społeczeństwa Unii Europejskiej zapytane o to, który kraj UE najbardziej pomógł ukraińskim uchodźcom najczęściej wskazywały Polskę - 29 proc. Drugim najczęściej wskazywanym państwem były Niemcy (13,4 proc.), a podium zamykają Włochy z 11,2 proc.

Z drugiej strony państwami, które badani najrzadziej wskazywali były Cypr, Dania, Irlandia, Łotwa, Litwa Luksemburg, Malta, Słowacja oraz Słowenia. Każde z tych państw wskazało 0,2 proc. ankietowanych.

Największy procent głosów obywateli większości państw - Austrii, Francji, Grecji, Portugalii oraz Hiszpanii zdobywała odpowiedź "nie wiem/trudno odpowiedź". Średnio, prawie co trzeci pytany Europejczyk nie potrafił udzielić odpowiedzi na zadane podczas badania pytanie (31,4 proc.).

Polska pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy może być uznana za najbardziej pozytywną kampanię międzynarodową, jaką Polska przeprowadziła od upadku komunizmu. Jest tym bardziej doceniana przez zachodnie społeczeństwa, ponieważ jej twórcami byli zwykli Polacy, którzy nie potrzebowali koordynacji władz krajowych, aby zapewnić uchodźcom schronienie i pożywienie

– podsumował cytowany w komunikacie Marcin Duma, prezes IBRiS.

Postawa Polaków wzbudziła największe uznanie wśród Holendrów

Postawa Polaków wzbudziła najwięcej uznania wśród Holendrów (42,1 proc.), Włochów (39,1 proc.), Greków (36,9 proc.), Portugalczyków (36,3 proc.) oraz Francuzów (29,7 proc.). Także sami Polacy w większości (78,7 proc.) ocenili, że to właśnie oni najbardziej pomogli uchodźcom z Ukrainy.

Badani często typowali państwo swojego obywatelstwa jako to, które w największym stopniu udziela pomocy Ukrainie. W Austrii był to trzeci wynik - 12,5 proc., we Francji drugi - 18,2 proc., a w Niemczech pierwszy - 34,5 proc.

Także 13,8 proc. Włochów wskazywało na swoje państwo jako lidera pomocy oraz 11,1 proc. Hiszpanów oceniło, że to ich kraj jest liderem pomocy.

– Interesującym zjawiskiem jest to, że w każdym z badanych państw odsetek wskazań na samych siebie jest zdecydowanie wyższy niż europejska średnia wskazań na to państwo. Widać zatem, że rządy krajów unijnych nie próżnowały w komunikacji pomocy Ukrainie, skierowanej do swoich obywateli, a dokładniej rzecz ujmując – do swoich wyborców – skomentował Kamil Smogorzewski, dyrektor ds. komunikacji IBRiS.

Badanie zostało przeprowadzone w 9 państwach Unii Europejskiej na przełomie listopada i grudnia 2022 roku. Próby składały się z 1000 pełnoletnich obywateli (łącznie przeprowadzono 9000 wywiadów) i były przeprowadzone metodą CATI/CAWI. Państwa, w których zostało przeprowadzone są zamieszkiwane przez 75 proc. unijnej populacji. Partnerami projektu Euroskopia są: Sigma Dos (Hiszpania), SWG (Włochy), Opinion Way (Francja), Insa-Consulere GmbH (Niemcy i Austria), Prorata (Grecja), I&O Research (Niderlandy), Pitagorica (Portugalia).


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy Wiadomości
Unia Afrykańska wściekła na Niemcy

Jednym tweetem niemieckie MSZ pod kierownictwem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wywołało dyplomatyczne zamieszanie w Afryce - pisze w sobotę portal dziennika "Bild". Chodzi o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. "Czy kontynent afrykański to dla was tylko żart?" - pyta Unia Afrykańska.

Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją Wiadomości
Macron zapowiada, że... będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal „rozmawiał z Rosją” pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty Wiadomości
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Petrem Pavlem. Zaprosił go do złożenia w Polsce oficjalnej wizyty

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Petrem Pavlem i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce - powiedział w sobotę PAP Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że rozmowa przebiegała w dobrej atmosferze.

Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu Wiadomości
Premier Morawiecki pogratulował Petrowi Pavelowi. "Polsko-czeskie partnerstwo gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu"

Gratuluję Petrowi Pavelowi zwycięstwa w wyborach. Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu - przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Razem możemy wiele osiągnąć - dodał.

Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO] Wiadomości
Tak Łukaszenka pogratulował Sabalence zwycięstwa w Australian Open [WIDEO]

Aryna Sabalenka wygrała z kazachską tenisistką Jeleną Rybakiną 4:6, 6:3, 6:4 w finale wielkoszlemowego Australian Open. To pierwszy triumf 24-letniej Białorusinki w imprezie tej rangi. Zwyciężczyni pogratulował Aleksandr Łukaszenka, dyktator Białorusi i wspólnik Władimira Putina.

USA reagują na zamach w Jerozolimie Wiadomości
USA reagują na zamach w Jerozolimie

W odpowiedzi na piątkowy atak we Wschodniej Jerozolimie, gdzie przed synagogą uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych, nowojorska policja postanowiła zwiększyć patrole w całym mieście.

Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw Wiadomości
Będzie niebezpiecznie. IMGW wydał alert dla 13 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł w sobotę przed opadami marznącego deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź . W niektórych miejscach alerty będą obowiązywać do godz. 14 w niedzielę.

Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Kolejna strzelanina w Kalifornii. Są ofiary śmiertelne

Co najmniej trzy osoby zginęły wczesnym rankiem w sobotę, a cztery inne zostały ranne w strzelaninie w Kalifornii.

Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas... Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej Wiadomości
"Wszystko zaczęło się, gdy mój ojciec zostawił nas..." Trudne wyznanie Anny Lewandowskiej

Anna Lewandowska udzieliła wywiadu hiszpańskiemu dziennikowi "Mundo Deportivo". W rozmowie mówiła m.in. o bolesnych doświadczeniach z przeszłości i życiu w Barcelonie.

Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego Wiadomości
Czechy. Petr Pavel zwycięzcą wyścigu prezydenckiego

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach przekonująco wygrał emerytowany generał Petr Pavel; po przeliczeniu 98 proc. głosowało na niego 57,95 proc. wyborców, na Andrieja Babisza, 42,04 proc., informuje CTK.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe