Bez decyzji ws. Leopardów podczas szczytu w Ramstein. Szef MON zabiera głos

Podczas spotkania rozmawialiśmy w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję państw, by Ukrainę w te czołgi wyposażyć. Żadne decyzje nie zapadły, jesteśmy umówieni na dalsze spotkania – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu na szczycie w Ramstein szef MON Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak Bez decyzji ws. Leopardów podczas szczytu w Ramstein. Szef MON zabiera głos
Mariusz Błaszczak / fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej przekazał, że rozmawiano przede wszystkim o sytuacji na Ukrainie oraz o zagrożeniach jakie niesie za sobą obecna polityka Rosji.

– Rozmawialiśmy przede wszystkim na temat sytuacji na Ukrainie, zarówno minister Reznikow, jak i dowódcy ukraińscy przedstawili informację o tym, co dzieje się na Ukrainie. Były wystąpienia ministrów obrony, szefa sztabu USA, było wystąpienie dowódcy amerykańskiego w Europie, a więc rozmawialiśmy o zagrożeniach, jakie niesie za sobą imperialna polityka rosyjska. Nie ulega wątpliwości, że możemy się spodziewać kolejnego ataku na Ukrainę. W związku z tym należy wesprzeć Ukrainę, tak żeby mogła skutecznie oprzeć się rosyjskiemu atakowi –powiedział Błaszczak.

– W ramach tego nowego pakietu wsparcia dla Ukrainy, przedstawiłem nasze, polskie wsparcie polegające na tym, że będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady. Wyposażenie będzie używane, będą to bojowe wozy piechoty i czołgi T-72, które jeszcze nam zostały, dlatego że jesteśmy w stanie zapewnić dla WP ekwiwalent, już są czołgi K2 koreańskie, armatohaubice K9, również koreańskie, w tym roku będzie kolejna dostawa, będą w WP HIMARS-y, także w WP czołgi Abrams amerykańskie – dodał.

Dostawy Leopardów odłożone w czasie

Szef polskiego MON przyznał również, że decyzja w sprawie dostawy niemieckich czołgów Leopard dla Ukrainy została odłożona w czasie.

– Podczas spotkania rozmawialiśmy w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję państw, by Ukrainę w te czołgi wyposażyć. Żadne decyzje nie zapadły, jesteśmy umówieni na dalsze spotkania – zaznaczył.

Błaszczak został zapytany także o słowa nowego ministra obrony Niemiec, który powiedział, że „nie ma jednomyślnej opinii” w tej sprawie i „istnieją dobre powody za i przeciw”.

– Będę miał za chwilę dwustronne rozmowy z moim niemieckim odpowiednikiem i zadam takie pytanie – przekazał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe