Burza w sieci po słowach wicemarszałka z PSL. Napisał o… paleniu raportu ws. reparacji

„Będzie czym w kominku palić” – tak informację o tym, że raport ws. reparacji obiegnie wkrótce cały świat skomentował wicemarszałek województwa lubuskiego z PSL Łukasz Porycki. Wpis polityka wywołał burzę w sieci
Ruiny Warszawy / Łukasz Porycki Burza w sieci po słowach wicemarszałka z PSL. Napisał o… paleniu raportu ws. reparacji
Ruiny Warszawy / Łukasz Porycki / fot. zdjęcie archiwalne // YouTube - Wiadomości Smartpress

Wicemarszałek województwa lubuskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego opublikował na Twitterze szokujący komentarz pod zdjęciem ministra Arkadiusza Mularczyka, który przekazał, że skrócone wersje raportu ws. reparacji obiegną wkrótce cały świat. Na zdjęciu polityka PiS widać egzemplarze raportu ze zdjęciem płonącej wieży Zamku Królewskiego. Co na to wicemarszałek Łukasz Porycki?

Będzie czym w kominku palić

– oświadczył pod wpisem Mularczyka, co natychmiastowo wywołało burzę w sieci. Na komentarz polityka PSL zwróciła także uwagę lokalna Gazeta Lubuska.

Burza w sieci

„Bezrefleksyjny wpis wicemarszałka może szokować tym bardziej, że użycie słowa »palić«, w kontekście zbrodni, których dokonywali Niemcy w Auschwitz, a które m.in. stanowią podstawę do ubiegania się o reparacje wojenne, wywołują jednoznaczne skojarzenia” – pisze Gazeta Lubuska.

„Nawet żaden Niemiec nie odważyłby się mówić, że raport o polskich ofiarach posłuży mu do palenia w kominku. Ale Porycki z @nowePSL, ośmielił się w taki sposób opluć miliony ofiar hitlerowskich zbrodni (to dramat, że tak skretyniała kanalia jest wicemarszałkiem woj. lubuskiego!)” – skomentował na Twitterze całą sprawę pisarz Jacek Piekara.

Z kolei Marcin Kędryna, w przeszłości dyrektor Biura Prasowego KPRP dodał: „Przed państwem współpracownik pani Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki (@nowePSL) Gdybym tu nie przyjechał, to bym nie uwierzył, jakie mogą byś samorządowe kadry”.

Co na to rzecznik PSL?

O słowa wicemarszałka województwa lubuskiego został zapytany rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka, który stwierdził, że… „tweety wicemarszałka Poryckiego to jego prywatne opinie”.

– Polityka partii w tej sprawie jest jednoznaczna (…) Jako PSL głosowaliśmy za uchwałą Sejmu w sprawie reparacji, sami byliśmy jej współautorami. Jednoznacznie, od samego początku opowiedzieliśmy się za tym, żeby na gruncie dyplomacji, polityki zagranicznej tę kwestię rozwiązać – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe