Najnowszy TS: Gra o tron, czyli kto jest a kto zostanie królem opozycji?

„Gdy król dzisiejszej opozycji, Donald Tusk, bawi na salonach Europy, na rodzimych walka trwa na całego, a polityczny trup ściele się gęsto. Kto dziś ma największe szanse, by zjednoczyć opozycję? Czy to w ogóle możliwe?” - pyta Maciej Chudkiewicz.
 Najnowszy TS: Gra o tron, czyli kto jest a kto zostanie królem opozycji?
/ TS
Zdaniem politologa Bartłomieja Radziejewskiego, redaktora naczelnego „Nowej Konfederacji” weterani nie porwą opozycji. „Gdyby dzisiaj w Polsce pojawił się lider, który pociągnąłby „nowych opozycjonistów”, to moglibyśmy spodziewać się powstania nowego ruchu – mówi Izabeli Kozłowskiej.

Ponadto w numerze:
Tylko z poparciem społecznym będziemy silni w Brukseli
Wyzwania są historyczne, bo jeżeli nie uporamy się z zapisami narzucanymi przez UE, to w latach 2021-2022 będziemy przechodzić okres bardzo trudny dla polskiej gospodarki – ostrzegał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski na posiedzeniu zespołu trójstronnego ds. branży węgla brunatnego. Więcej o przyszłości węgla RDS w artykule Anny Grabowskiej.

Dwa weta i co dalej?
Prezydent Andrzej Duda w gorącej atmosferze protestów zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Takiej decyzji spodziewało się niewielu. Jak ją oceniają politolodzy?
„Podjęte przez prezydenta decyzje to wyłom dotychczasowym sposobie sprawowania urzędu, ale nie można zapominać, iż nie minęło nawet pół kadencji” – mówi „TS” prof. Kazimierz Dziubka, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Znacznie dalej w ocenie decyzji prezydenta idzie prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.  „Nie ma wątpliwości, że w obozie rządzącym istnieje konflikt – mówi. Podobnie uważa prof. Andrzej Gil, politolog z KUL.

Zdaniem Dr Ryszarda Żółtanieckiego z Colegium Civitas podejmując decyzję o wetach prezydent kierował się dobrem Polski. „Siłę państwa mierzy się również poziomem konsensusu, prezydent swoją decyzją stworzył zaś szansę, aby ten konsensus osiągnąć.” - mówi. Więcej w artykule Andrzeja Berezowskiego.

O błękitnej armii pisze Leszek Masierak: „Najsilniejsza i najlepiej wyposażona część Wojska Polskiego w latach wojny z lat 1919-21 przybyła do naszego kraju z zagranicy. Sto lat temu rozpoczęło się formowanie we Francji Armii Polskiej, zwanej także Armią Hallera – od nazwiska jej dowódcy, lub od barwy mundurów – Błękitną Armią.” Więcej na ten ten temat w najnowszym TS.

Przechowalnia faszystów
Redaktorzy „Der Spiegel” wykazują niezwykłą czujność, by nie powiedzieć przeczulenie, na punkcie prawicowych ekstremizmów. Skąd to wynika? Może w przeszłości podobnie jak niektóre niemieckie gazety tygodnik ten specjalizował się w demaskowaniu nazistów, zakamuflowanych w różnych ważnych niemieckich instytucjach i odnotował na tym polu jakieś spektakularne sukcesy, stając się przyczyną wielu głośnych skandali? Więcej o tej sprawie w artykule Mariana Panica.

Ks. Marcin Dąbrowski opisuje chrześcijaństwo na świecie. Tym razem pisze o Azji: „Na kontynencie azjatyckim systematycznie przybywa chrześcijan. Tradycyjnie chrześcijańskim i jednocześnie katolickim krajem są tam Filipiny. Jednakże w ostatnich latach liczba chrześcijan zwiększa się w państwach, które od zawsze były związane z tradycyjnymi religiami Azji: hinduizmem, buddyzmem, taoizmem i konfucjanizmem.”

Muzeum, które łączy wszystkich
Muzeum Powstania Warszawskiego to niewątpliwie marka szczególna. Współczesna ikona Warszawy, jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych stolicy. Wspierają ją media i instytucje od prawa do lewa, od „Frondy” po „Gazetę Wyborczą”, od polityków PiS po Jurka Owsiaka i jego Wielką Orkiestrę. Organizowane przez Muzeum coroczne obchody wybuchu powstania warszawskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, z olbrzymią i zróżnicowaną wiekowo publicznością. Więcej o obchodach powstania i muzeum w artykule Magdaleny Zarzyckiej. 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe