„Neue Zürcher Zeitung”: Wojna na Ukrainie daje Polsce szansę na przejęcie roli przywódczej w UE

„Wojna daje Polsce szansę na rolę lidera w UE – powinna ją wykorzystać” – brzmi tytuł artykułu opublikowanego w „Neue Zürcher Zeitung”.
Spotkanie Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie - 22 grudnia 2022 „Neue Zürcher Zeitung”: Wojna na Ukrainie daje Polsce szansę na przejęcie roli przywódczej w UE
Spotkanie Andrzeja Dudy z Wołodymyrem Zełenskim w Rzeszowie - 22 grudnia 2022 / fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Według szwajcarskiej gazety wojna na Ukrainie naturalnie przechyliła polityczny środek ciężkości w UE na wschód, do krajów, które mają zdecydowanie większe doświadczenie obcowania z rosyjskim imperializmem. Polska z poparciem Kijowa mogłaby przejąć rolę lidera – twierdzi „NZZ”.

Spotkania Zełenskiego z Dudą

Gazeta zwraca uwagę na niedawną podróż – pierwszą od wybuchu wojny na Ukrainie – prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do Stanów Zjednoczonych i spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Polsce przy okazji powrotu z USA.

Mało kto zwrócił uwagę na to, że ukraiński prezydent rzeczywiście odwiedził europejski kraj. Wracając z Ameryki, odbył serdeczne spotkanie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Było to więcej niż uprzejmość wobec kraju, który pomógł zorganizować ryzykowną podróż przez Atlantyk. Zełenski i Duda tylko od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę spotkali się pięć razy, a dwukrotnie Polak miał nawet zaszczyt przemawiać w parlamencie w Kijowie. Podkreśla to, jak bliskie są relacje między tymi dwoma państwami

– zaznaczono.

Polska od początku rosyjskiej inwazji udzieliła Ukrainie najważniejszego wsparcia logistycznego i emocjonalnego. Stanowi centrum zachodnich dostaw broni, udziela największej pomocy wojskowej w stosunku do własnej produkcji gospodarczej z krajami bałtyckimi i z przytłaczającą solidarnością przyjęła 1,5 mln uchodźców

– dodano.

Andrzej Duda niczym „gwiazda muzyki pop”

„NZZ” podkreśla również, że Warszawa już teraz stara się wykorzystać swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Przypomniano niedawne słowa Andrzeja Dudy we Lwowie w sprawie czołgów Leopard, które – jak twierdzi gazeta – świadomie wywarły presję na Berlinie.

„Trudno się więc dziwić, że polski prezydent był we Lwowie witany jak gwiazda muzyki pop, a wiwatujący tłum skandował «Dziękuję»” – przyznaje gazeta.

„Neue Zürcher Zeitung” zwróciło także uwagę na fakt, że burzliwa historia obu państw – wymieniono m.in. ludobójstwo w Wołyniu – nie wpływa na to, że Polska jest i chce pełnić rolę lidera pomocy dla Ukrainy.

„Od czasu podwójnej inwazji nazistów [„NZZ” nie użyło w swoim artykule słowa „Niemcy” – przyp. red.] i Armii Czerwonej w 1939 roku Rosja jest postrzegana jako egzystencjalne zagrożenie w Polsce. Rosyjski atak na Ukrainę nie tylko przypomniał o tej zbiorowej traumie. Zachwiało to również poczuciem bezpieczeństwa samej Polski. To, że Ukraina broni wolności i demokracji dla całej Europy, nie jest w Polsce pustym frazesem, ale głębokim przekonaniem” – czytamy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe