Cimoszewicz uważa, że Polacy powinni pracować dłużej. „Duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa”

– Bardzo duża część społeczeństwa nie ma pojęcia o finansach państwa. Ludzie nie wiedzą skąd rząd ma pieniądze, ile ich ma i na co musi wydawać. Są trochę jak dziecko z dowcipu, które zapytane skąd tata ma pieniądze odpowiedziało, że "ze ściany", czyli z bankomatu. Ignorancja finansowa i gospodarcza są dość powszechne. Można jej skutki obserwować także w mediach – stwierdził w rozmowie z serwisem businessinsider.com europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.
Zdaniem byłego premiera „populizm polityczny skutkuje przesadnym życiem na kredyt, dlatego tak wiele osób myśli, że emerytury wypłaca rząd i może on dowolnie kształtować ich wysokość niezależnie od czasu i rodzaju pracy późniejszego emeryta”.
– Temat wieku emerytalnego będzie oczywiście w tych okolicznościach wracał. PiS będzie chciał powtórzyć propagandę z 2015 r., opozycja będzie się wyrzekała zamiaru ponownego podwyższenia wieku emerytalnego – dodał.
Cimoszewicz uważa, że są dwa wyjścia z tej sytuacji, natomiast tylko jedno z nich jest właściwe. – Pierwsze, prawidłowe, to dłuższy czas pracy. Brzmi to źle, zwłaszcza, że przeciętny czas życia Polaków drastycznie się obniżył, ale arytmetyka jest nieczuła na takie argumenty – twierdzi europarlamentarzysta.
– Drugie, możliwe, ale złe, to obniżenie poziomu gwarancji wynikających z systemu emerytalnego. W gruncie rzeczy można zrezygnować w ogóle z ustalania wieku emerytalnego. Niech każdy przechodzi na emeryturę kiedy chce, ale będzie ona proporcjonalna do zgromadzonych składek. W kraju pojawi się rosnąca liczba prawdziwych nędzarzy. Obawiam się, że żadna z partii nie będzie wystarczająco odważna, by uczciwie rozmawiać o tym przed wyborami. Pamiętajmy, że w Grecji skończyło się to kilkukrotnym obniżeniem wartości emerytur – powiedział.
Przywrócenie wieku emerytalnego, czyli sukces Solidarności
W październiku 2017 roku rząd zdecydował się przywrócić poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
Decyzja o powrocie do niższego wieku emerytalnego to przede wszystkim duży sukces Solidarności, która po podwyższeniu wieku emerytalnego w maju 2012 roku przez PO-PSL zapowiedziała, że doprowadzi do cofnięcia tej fatalnej decyzji.
CZYTAJ WIĘCEJ: NSZZ „Solidarność” – najskuteczniejszy związek zawodowy w Polsce