Fatalne wieści dla kierowców. Czekają ich ograniczenia w Warszawie

Strefa czystego transportu w centrum obejmie nie tylko te stare samochody, które chciałyby do niej wjechać, ale też auta tych mieszkańców, których obejmie strefa - wyjaśnił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Strefa ma ograniczyć zatrucie powietrza.
 Fatalne wieści dla kierowców. Czekają ich ograniczenia w Warszawie
/ pixabay.com

Ruch takimi samochodami będzie możliwy tylko poza centralną strefą miasta. Po strefie oprócz pojazdów spełniających normy emisji zanieczyszczeń i wieku będą się mogły poruszać samochody zabytkowe. W trwających konsultacjach z mieszkańcami rozpatrywana jest też możliwość, by właściciele mieli prawo do wjazdu nimi bez płacenia mandatu trzy-cztery lub kilka razy w roku.

Strefa czystego transportu w Warszawie

W stolicy trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia takiej strefy od 1 lipca 2024 r. Wtedy po centrum miasta nie mogłyby jeździć najstarsze samochody - diesle mające więcej niż 18 lat oraz mające więcej niż 27 lat auta benzynowe. Kolejne ograniczenia dotyczące wieku i ekologicznych norm dla samochodów byłyby wprowadzane w kolejnych latach - aż do 2032

W czwartek podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział, że samo wprowadzenie czystych stref transportowych wynika z dokumentów rządowych i Krajowego Planu Odbudowy, który rząd podpisał - zalecenie, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców takie strefy powinny powstać. To także inicjatywy 360 miast europejskich - wskazał.

"Tak - one będą dotyczyły wszystkich, tych, którzy do tych stref wjeżdżają, jak również niestety mieszkańców (tych stref - PAP). Dlatego mamy plan rozpisany na wiele lat, tak, żeby wszyscy mogli się do tego co nastąpi w przyszłości przygotować. Nikogo tutaj nie chcemy zaskakiwać" - powiedział prezydent Trzaskowski.

Podkreślił, że ten proponowany w konsultacjach od 1 lipca 2024 r. ruch będzie dotyczył tylko 2 proc. samochodów. Dodał, że niektórzy podają wyższy odsetek, ale najczęściej są to zarejestrowane samochody, które nie jeżdżą po ulicach miasta.

"To jasny sygnał wysyłany do mieszkańców, że dzisiaj kupowanie starszych samochodów dieslowskich, albo benzynowych niestety doprowadzi do tego, że nie będzie nimi można wjeżdżać do ścisłego centrum miasta" - powiedział.

"Jeszcze raz podkreślam - tylko do stref - więc jeśli ktoś będzie miał taki starszy samochód, będzie go można używać poza strefą czystego powietrza" - zaznaczył prezydent.

Powiedział, że w przepisach przewidziano możliwość przypadku losowego - np. gdy ktoś takim samochodem musi pojechać do szpitala, tylko dyskusja dotyczy tego, ile razy mógłby to zrobić - raz, trzy, czy cztery w roku, gdy będzie zwolniony z ewentualnego mandatu.

Proponowana strefa miałaby objąć - czego również dotyczą konsultacje - większość Śródmieścia, fragmenty Woli, Ochoty oraz Saską Kępę, część Pragi Północ i Południe. Oprócz pojazdów spełniających normy, aut zabytkowych, poruszać się po niej bez spełnienia norm będą mogły auta osób niepełnosprawnych, wozy służb ratowniczych, czy samochody specjalne np. śmieciarki. Wszystkie autobusy miejskie spełniają normy zapisane na połowę 2024 roku.

Strefę ma kontrolować straż miejska i policja, a za wjazd samochodem nie spełniającym wymogów środowiskowych oznaczonych nalepką będzie groził 500 złotowy mandat. Stolica planuje też honorowanie oznaczeń z innych miast.

Konsultacje trwają od 25 stycznia do 25 kwietnia, odbywają się przez internet (konsultacje.um.warszawa.pl/sct lub sctwarszawa.pl), ale uwagi można też zgłaszać do urzędów dzielnic i podczas dyżurów konsultacyjnych. Decyzję o wprowadzeniu strefy podejmą radni.

Ograniczenia w ruchu pojazdów najbardziej zanieczyszczających środowisko przygotowują też inne duże miasta w Polsce i Europie, a obowiązek ich wprowadzenia w Warszawie wynika też z Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanęli w obronie sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba Wiadomości
Stanęli "w obronie" sędzi, która uniewinniła zakłócających Mszę Świętą. Ta odpowiedź szefowej KRS im się nie spodoba

"Słuchając ustnych motywów rozstrzygnięcia, nie tylko odniosłam wrażenie, ale wręcz nabrałam pewności, że sędzia nie sprostała nakazom obiektywizmu i wyżej aniżeli prawo postawiła swoje przekonania" – pisze szefowa KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka komentując decyzję sądu dot. uniewinnienia osób zakłócających Mszę Świętą.

Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos Wiadomości
Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos

Apoloniusz Tajner zabrał głos ws. przyszłości Dawida Kubackiego, który niespodziewanie wycofał się z ostatniego konkursu Raw Air 2023. Decyzja skoczka była dużym zaskoczeniem dla jego fanów.

Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III usuwa syna z oficjalnej listy

W Pałacu Buckingham wrze. Przypomnijmy, że wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą o kolejnej kontrowersyjnej decyzji monarchy. Wygląda na to, że relacje Karola i księcia Harry'ego uległy całkowitej destrukcji.

Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję Wiadomości
Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe