Przewodniczący episkopatu Niemiec o Kościele różnych prędkości i dopuszczeniu odmiennych praw dla Kościołów lokalnych

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec uczestniczy w drugim etapie zgromadzenia synodalnego w stolicy Czech. Hierarcha udzielając wywiadu mówił o tym, że papież Franciszek musi przeprowadzić reformy, postuluje także wprowadzenie innych praw i praktyk dla poszczególnych Kościołów lokalnych.
bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Przewodniczący episkopatu Niemiec o Kościele różnych prędkości i dopuszczeniu odmiennych praw dla Kościołów lokalnych
bp Georg Bätzing, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec / YT print screen/Deutsche Bischofskonferenz

Wywiad biskupa Bätzinga

Po pięciodniowej pierwszej fazie „etapu europejskiego” Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu Biskupów w Pradze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, biskup Georg Bätzing uważa, że papież Franciszek ma obowiązek przeprowadzenia reform. - Cieszyłbym się, gdyby na poziomie Kościoła powszechnego dopuszczono, że w niektórych Kościołach lokalnych możliwe są rzeczy, które w innych częściach nie są lub jeszcze nie są istotne - powiedział bp Bätzing w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Pierwsza faza zgromadzenia europejskiego - w której uczestniczyło 200 osób na miejscu i 390 delegatów online - zakończyła się w Pradze 9 lutego po południu odczytaniem projektu dokumentu końcowego. Następnie do 12 lutego odbywa się spotkanie 39 przewodniczących wszystkich konferencji biskupich w Europie. 

W wywiadzie bp Bätzing odniósł się np. do uznania różnorodności płci. - Tutaj potrzebujemy nowych sposobów, zwłaszcza w Europie Zachodniej, aby dać pełne miejsce w Kościele wszystkim ludziom, niezależnie od ich tożsamości i orientacji, jeśli wierni wierze w sposób odpowiedzialny kształtują swoje życie - powiedział. 

Zdaniem biskupa Limburga w Pradze widoczny był „ogromny zakres realiów życia, realiów kulturowych i politycznych, a także napięć i różnorodności”. W związku z tym wstępny dokument końcowy nie jest niczym więcej niż podsumowaniem. - To, co miało miejsce, zostało wiernie zarejestrowane, ale to dopiero pierwszy krok - zaznaczył.

Biskupi pozostaną razem w Pradze jeszcze przez dwa dni. - Będę pracował nad tym, aby tekst, do którego przyczyniło się całe Europejskie Zgromadzenie Synodalne, nie został zrelatywizowany przez drugi dokument - stwierdził bp Bätzing. Wyraził też nadzieję, że biskupi będą z sobą rozmawiać „nieco bardziej otwarcie i dogłębnie o naszych napięciach i rozbieżnościach”. 

Potem wypracowane postulaty będą przedmiotem obrad na forum zgromadzenia ogólnego w Rzymie w październiku. - Praga była intensywna, a Rzym będzie jeszcze bardziej forsowny. Papież zaprasza nas na prawdziwą przygodę z Synodem Kościoła powszechnego. Nigdy wcześniej się to nie zdarzyło. Wysiłek będzie duży, będą rozczarowania i jeszcze wyraźniej zobaczymy, że poruszamy się z bardzo różnymi prędkościami - spodziewa się przewodniczący episkopatu Niemiec. 

Spotkania kontynentalne

Od 4 do 9 lutego obradowali w stolicy Fidżi, Suvie, delegaci Kościołów lokalnych Oceanii. Kolejne kontynentalne spotkania „procesu synodalnego” zaplanowano na najbliższe tygodnie do końca marca. Na przykład przedstawiciele katolickich Kościołów wschodnich spotkają się od 12 do 18 lutego w Bejrucie w Libanie. Zgromadzenie azjatyckie spotka się w Bangkoku, w Tajlandii, od 24 do 27 lutego, natomiast przedstawiciele Kościoła z Afryki spotkają się w Addis Abebie, w Etiopii, od 1 do 3 marca, a z Ameryki Południowej w Bogocie, w Kolumbii, od 17 do 23 marca. W Ameryce Północnej dziesięć regionalnych zgromadzeń odbyło się już w styczniu online.

Każde z siedmiu zgromadzeń kontynentalnych opracuje własny dokument ze swoich obrad, i prześle go do Sekretariatu Synodu w Rzymie do końca marca. Te siedem tekstów z kolei spłynie do drugiego dokumentu roboczego Synodu Kościoła powszechnego, który ma być opublikowany w czerwcu 2023 r. Na podstawie tego dokumentu VI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” będzie następnie obradowało nad wynikami ogólnoświatowego procesu konsultacji i obrad - po raz pierwszy od 4 do 29 października 2023 r. i ponownie w 2024 r. Z reguły osiągnięte tu wyniki są przedstawiane jako dokument końcowy papieżowi, który może następnie wystosować dokument posynodalny. (oficjalna strona internetowa: www.synod.va)

ts (KAI) / Praga


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości Wiadomości
Co dalej z Dawidem Kubackim? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości

Dawid Kubacki zakończył dwa tygodnie temu bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz na temat lidera polskich skoczków wypowiedział się Maciej Kot, który zna bardzo dobrze podopiecznych Thomasa Thurnbichlera.

Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu Wiadomości
Nie żyje Paweł Śpiewak. Jest data pogrzebu

Pogrzeb prof. Pawła Śpiewaka odbędzie się 2 kwietnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej – poinformował w sobotę jego syn Jan Śpiewak.

Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze Wiadomości
Meghan Markle wygrywa w sądzie ze swoją siostrą. Chodziło o ogromne pieniądze

Meghan Markle wygrała w sądzie ze swoją przyrodnią siostrą Samanthą, która domagała się od księżnej Sussex przeszło 75 tys. dolarów odszkodowania.

Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy Wiadomości
Morawiecki: Przywożę zamówienie na sto rosomaków dla Ukrainy

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje Wiadomości
Papież opuścił szpital. Najnowsze informacje

Papież Franciszek opuścił w sobotę rzymską klinikę Gemelli i wraca do Watykanu.

Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII Wiadomości
Atak na Jana Pawła II. „Gdyby to było prawdziwe, to komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu” #SolidarnizJPII

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż “Franciszkańska 3” stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka “Maxima Culpa”.

Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka Wiadomości
Piotr Żyła na podium w Planicy! Rewelacyjny występ Polaka

Piotr Żyła zajął trzecie miejsce w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich w Planicy. Kamil Stoch był 10., Aleksander Zniszczoł 14., zaś Andrzej Stękała 40. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft przed Słoweńcem Anze Laniskiem.

Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim Wiadomości
Gwiazda TVN pod ostrzałem. Bezlitosne słowa o Kubie Wojewódzkim

Żaden dziaders nie będzie mnie publicznie rozliczał z moich wyborów – pisze na Instagramie dziennikarka i była współprowadząca Dzień Dobry TVN Magda Mołek.

Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Wielka Brytania zablokuje von der Leyen? Nieoficjalne informacje

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO – podał w sobotę, powołując się na źródła dyplomatyczne, brytyjski dziennik "The Sun".

Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie Wiadomości
Kłopoty TVN? Szef KRRiT wszczyna postępowanie

Szef KRRiT wszczyna postępowanie o ukaranie spółki TVN S.A. Chodzi o reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany na antenie TVN 24.

Emerytury
Stażowe