„Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW

Poseł SP Jacek Ozdoba poinformował, że zwraca się do ABW o zbadanie, czy europoseł PO Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w listopadzie 2022 r. na konferencji SBY Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, za doradztwo przy której otrzymywał wynagrodzenie.
Radosław Sikorski „Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW
Radosław Sikorski / fot. PAP/Andrzej Lange

Sam Sikorski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapewnił, że od momentu, kiedy przestał być ministrem spraw zagranicznych nie rozmawiał ani razu z Ławrowem.

100 tys. dolarów rocznie

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ozdoba, poseł SP oraz wiceminister klimatu i środowiska, powrócił do doniesień holenderskiego dziennika "NRC", że Sikorski otrzymywał wynagrodzenie 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmówcy gazety twierdzą, że zachowanie Sikorskiego "podczas głosowań (w PE) w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.

Ozdoba stwierdził, że na konferencji SBY Forum w listopadzie 2022 roku obecny był m.in. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Dowiadujemy się, że w tym samym czasie, kiedy na konferencji przebywa Ławrow, przebywa również były minister SZ Polski, europdeputowany PO Radosław Sikorski. Sikorski otrzymuje (...) 100 tys. dolarów od Emiratów, a potem jedzie na taką konferencję, gdzie jednocześnie - już po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - przebywa Ławrow

– mówił.

– Dlatego składam wniosek do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zweryfikowania, czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej już listopadowej konferencji w 2022 roku. Poza tym należy wyjaśnić, czy czasami finansowanie Radosława Sikorskiego nie jest pośrednio rolą Federacji Rosyjskiej – powiedział Ozdoba.

Wniosek do ABW

Ozdoba mówił, chodzi o odpowiedź na pytanie, czy "Federacja Rosyjska przez to forum Sir Bani Yas w jakiś sposób pośrednio nie ma wpływu czy nie jest udziałowcem - za mało wiemy o tej konferencji, byśmy mogli odciąć jakieś spekulacje". Dodał, że sprawę powinien wyjaśnić Sikorski, ale również organy państwowe - stąd też pismo do ABW.

Sikorski do kwestii konferencji w ZEA i obecności tam Ławrowa odniósł się w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej".

– Od razu wyjaśniam: nie ja go zapraszałem, nie byłem tego dnia na konferencji i nie rozmawiałem z nim ani razu od wyjścia z MSZ. Pamiętajmy też, że na tego typu konferencje zaprasza się oficjeli także z krajów autorytarnych, od Chin i Iranu po Azerbejdżan czy Rosję, bo konferencje nie są po to, aby pić herbatkę z przyjaciółmi, lecz aby wysłuchać i zmierzyć się z rywalami i wrogami – powiedział "GW" były szef MSZ.

Do doniesień holenderskiego dziennika "NRC" Sikorski odniósł się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie skierowanym do redaktora naczelnego gazety. Podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum" i zaznaczył, że jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił. W poniedziałek we wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że "okazuje się, że we wszystkich trzech głosowaniach w parlamencie europejskim, w których pojawiały się ZEA PiS głosował identycznie z grupą EPP, czyli tak jak on".

Od 10 lutego CBA prowadzi kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE. Kontrola ma się zakończyć w maju, ale może zostać przedłużona o kolejne pół roku.

Sam Sikorski w jednym z wpisów na Twitterze podkreślił, że jego "dodatkowe dochody są skrupulatnie zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym na stronach Sejmu RP". W opublikowanych na tej stronie oświadczeniach majątkowych Sikorskiego za lata: 2019, 2020, 2021 w rubryce dotyczącej innych dochodów z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo zajęć, wpisane jest, że jako członek Rady Doradczej konferencji Sir Bani Yas Forum, w każdym z tych lat otrzymał 100 tys. dolarów.


 

POLECANE
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

REKLAMA

„Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW

Poseł SP Jacek Ozdoba poinformował, że zwraca się do ABW o zbadanie, czy europoseł PO Radosław Sikorski spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w listopadzie 2022 r. na konferencji SBY Forum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, za doradztwo przy której otrzymywał wynagrodzenie.
Radosław Sikorski „Czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej konferencji w 2022 roku?” Jest wniosek do ABW
Radosław Sikorski / fot. PAP/Andrzej Lange

Sam Sikorski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zapewnił, że od momentu, kiedy przestał być ministrem spraw zagranicznych nie rozmawiał ani razu z Ławrowem.

100 tys. dolarów rocznie

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ozdoba, poseł SP oraz wiceminister klimatu i środowiska, powrócił do doniesień holenderskiego dziennika "NRC", że Sikorski otrzymywał wynagrodzenie 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmówcy gazety twierdzą, że zachowanie Sikorskiego "podczas głosowań (w PE) w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.

Ozdoba stwierdził, że na konferencji SBY Forum w listopadzie 2022 roku obecny był m.in. szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Dowiadujemy się, że w tym samym czasie, kiedy na konferencji przebywa Ławrow, przebywa również były minister SZ Polski, europdeputowany PO Radosław Sikorski. Sikorski otrzymuje (...) 100 tys. dolarów od Emiratów, a potem jedzie na taką konferencję, gdzie jednocześnie - już po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - przebywa Ławrow

– mówił.

– Dlatego składam wniosek do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu zweryfikowania, czy doszło do spotkania Ławrowa z Sikorskim na słynnej już listopadowej konferencji w 2022 roku. Poza tym należy wyjaśnić, czy czasami finansowanie Radosława Sikorskiego nie jest pośrednio rolą Federacji Rosyjskiej – powiedział Ozdoba.

Wniosek do ABW

Ozdoba mówił, chodzi o odpowiedź na pytanie, czy "Federacja Rosyjska przez to forum Sir Bani Yas w jakiś sposób pośrednio nie ma wpływu czy nie jest udziałowcem - za mało wiemy o tej konferencji, byśmy mogli odciąć jakieś spekulacje". Dodał, że sprawę powinien wyjaśnić Sikorski, ale również organy państwowe - stąd też pismo do ABW.

Sikorski do kwestii konferencji w ZEA i obecności tam Ławrowa odniósł się w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w "Gazecie Wyborczej".

– Od razu wyjaśniam: nie ja go zapraszałem, nie byłem tego dnia na konferencji i nie rozmawiałem z nim ani razu od wyjścia z MSZ. Pamiętajmy też, że na tego typu konferencje zaprasza się oficjeli także z krajów autorytarnych, od Chin i Iranu po Azerbejdżan czy Rosję, bo konferencje nie są po to, aby pić herbatkę z przyjaciółmi, lecz aby wysłuchać i zmierzyć się z rywalami i wrogami – powiedział "GW" były szef MSZ.

Do doniesień holenderskiego dziennika "NRC" Sikorski odniósł się w opublikowanym w ubiegłym tygodniu piśmie skierowanym do redaktora naczelnego gazety. Podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum" i zaznaczył, że jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił. W poniedziałek we wpisie na Twitterze Sikorski napisał, że "okazuje się, że we wszystkich trzech głosowaniach w parlamencie europejskim, w których pojawiały się ZEA PiS głosował identycznie z grupą EPP, czyli tak jak on".

Od 10 lutego CBA prowadzi kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE. Kontrola ma się zakończyć w maju, ale może zostać przedłużona o kolejne pół roku.

Sam Sikorski w jednym z wpisów na Twitterze podkreślił, że jego "dodatkowe dochody są skrupulatnie zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym na stronach Sejmu RP". W opublikowanych na tej stronie oświadczeniach majątkowych Sikorskiego za lata: 2019, 2020, 2021 w rubryce dotyczącej innych dochodów z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo zajęć, wpisane jest, że jako członek Rady Doradczej konferencji Sir Bani Yas Forum, w każdym z tych lat otrzymał 100 tys. dolarów.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe