Będzie przełom ws. transpłciowych sportowców? Zanosi się na precedens

Sprawa startów transpłciowych zawodniczek w konkurencjach damskich, a co za tym idzie rywalizowanie biologicznych mężczyzn z biologicznymi kobietami, jest przedmiotem wielu dyskusji i budzi liczne kontrowersje. Tym razem, w prawie amerykańskim, może dojść do wiążącego precedensu.
Selina Soule Będzie przełom ws. transpłciowych sportowców? Zanosi się na precedens
Selina Soule / YT print screen/PragerU

Konkurowanie z biologicznymi mężczyznami

Selina, Chelsea, Alanna i Ashley to cztery młode Amerykanki, które zdecydowały się na sądową batalię ze Stowarzyszeniem Szkół Connecticut, które zezwala na starty sportsmenek transpłciowych w konkurencjach damskich. Młode kobiety uważają, że poprzez to zabiera się im możliwości awansu i kariery lekkoatletycznej oraz zyskanie sportowego stypendium akademickiego. Według nich wpływać to może także na ich przyszłe zatrudnienie.

"Pozew przytacza konkretne przykłady, w których twierdzi, że zawodniczki straciły szansę na wygraną. W pozwie zauważono, że w ciągu trzech lat dwóch biologicznych mężczyzn, którzy identyfikowali się jako dziewczęta, zdobyło 15 tytułów mistrzowskich na torze stanowym, zapewniło sobie 85 miejsc w zawodach na wyższym poziomie i pobiło 17 rekordów, które w przeciwnym razie przypadłyby biologicznym kobietom. Chelsea Mitchell, która jest reprezentowana w pozwie, zajęła drugie miejsce w czterech z tych mistrzostw stanowych i 20 razy plasowała się za biologicznym mężczyzną" - podaje agencja CNA.

Historia pozwu

Jak poinformowała CNA, dwa miesiące temu sąd apelacyjny oddalił pozew dziewcząt, motywując swoje stanowisko tym, że „miały one możliwość konkurowania o tytuły w różnych imprezach” oraz „w wielu przypadkach powódki rzeczywiście zdobywały tytuły mistrzowskie, czasami rywalizując z [dwoma biologicznymi mężczyznami]” - czytamy.

Mimo iż występująca w imieniu dziewcząt Alliance Defending Freedom (ADF) [Sojusz Obrony Wolności - red.] nie składała odwołania w tej sprawie, sąd sam zdecydował się rozpatrzyć ją ponownie.

Reprezentująca sportsmenki Christiana Kiefer z ADF stwierdziła, że sprawa ta „z pewnością ustanowi wiążący precedens”, a decyzja sądu o „ponownym rozpatrzeniu tej bardzo ważnej, precedensowej sprawy” jest „wielce obiecującym znakiem”.

Chodzi o uczciwą grę

Na poniższym filmie jedna z powódek, Selina Soule, opowiada internautom o różnicach w budowie i możliwościach fizycznych biologicznych mężczyzn i kobiet. Mówi o ciężkiej pracy i licznych wyrzeczeniach, które musiała ponieść, by stać się jedną z pięciu najszybszych sprinterek w swoim stanie.

Młoda kobieta wyjaśnia, że kiedy zaczęli ją wyprzedzać biologiczni chłopcy, identyfikujący się jako dziewczęta, jej sprzeciwy określane były mianem bigoterii. 

- Tu nie chodzi o uprzedzenia, tylko o granie fair - zaznacza zawodniczka.

Selina dodaje, że wyniki transpłciowych sportsmenek w zawodach męskich nie dałyby im szansy na wysokie miejsca w klasyfikacji.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe