"To hańba, że rosyjska delegacja jest tutaj". Awantura na posiedzeniu OBWE

Pomimo protestu kilkudziesięciu państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przeciwko wydaniu wiz Rosjanom, Austria zdecydowała się zaprosić objętych sankcjami rosyjskich parlamentarzystów do uczestnictwa w zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Jednorazowe wizy wydało austriackie MSZ, są ważne tylko w Austrii.
Awantura na spotkaniu OBWE
Awantura na spotkaniu OBWE / Screen z Twittera

W delegacji rosyjskiej znajduje się 15 parlamentarzystów objętych sankcjami Unii Europejskiej, w tym Piotr Tołstoj, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Jak tłumaczy austriackie MSZ, kraj był zobligowany do wpuszczenia delegacji ze wszystkich krajów należących do organizacji. Wydawanie wiz w tym wypadku „nie jest kwestią uznaniową, lecz obowiązkiem prawnym” – napisało OBWE na swojej stronie.

„OBWE nigdy nie była organizacją ludzi o podobnych poglądach. Miejmy nadzieję, że w pewnym momencie znów będzie miejsce dla dyplomacji” – powiedział minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg.

MSZ podkreśla, że „wymagane wizy będą ważne tylko na terytorium Austrii i ograniczone do czasu trwania zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE”. Z tego, że wizy są ważne tylko w Austrii wynika, że parlamentarzyści dostali się do tego kraju drogą lotniczą. Szczegółów jednak nie ujawniono.

Awantura na posiedzeniu OBWE 

Głównym tematem zimowej sesji ZP OBWE jest rosyjska agresja na Ukrainę, której rocznica przypada na drugi dzień obrad. Jednak mimo tego w spotkaniu uczestniczy rosyjska delegacja złożona z kilkunastu parlamentarzystów pod przewodnictwem Piotra Tołstoja, wiceprzewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu, a wcześniej dziennikarz państwowej telewizji Pierwyj Kanał, tuby propagandowej Kremla.

Podczas spotkania doszło do ostrej wymiany zdań między politykami, którzy nie kryli oburzenia z racji obecności rosyjskich przedstawicieli. 

„To hańba, że rosyjska delegacja jest tutaj, szczególnie, że składa się z osób, które są na liście sankcyjnej i głosowały za aneksją terytorium niepodległego państw” – powiedział w czasie obrad Komisji Generalnej ds. Politycznych i Bezpieczeństwa OBWE łotewski delegat.

Poseł łotewskiego parlamentu Rihards Kols w mocnym tonie zaatakował Rosjan, określając ich "zbrodniarzami wojennymi". Wykrzykiwał również hasło "rosyjski okręcie wojenny, spie***laj".

Delegacja ukraińska w proteście przeciwko obecności Rosjan nie wzięła udziału w sesji ZP OBWE w Wiedniu, wysyłając pisemne oświadczenie, które odczytał delegat Słowacji.

Czym jest OBWE?

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie koncentruje 57 państw. W jej skład wchodzą kraje europejskie, a także Stany Zjednoczone, Kazachstan, Kanada, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia i Uzbekistan. Organizacja została założona 1 stycznia 1995 r. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy - podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Tusk: „To ja zaproponowałem Norwegom pracę nad Baltic Pipe”. Z. Kuźmiuk: Było dokładnie odwrotnie Wiadomości
Tusk: „To ja zaproponowałem Norwegom pracę nad Baltic Pipe”. Z. Kuźmiuk: Było dokładnie odwrotnie

Donald Tusk od momentu powrotu do polskiej polityki latem 2021 roku coraz częściej opowiada takie historie, że jego najbliższe otoczenie powinno się zainteresować, czy aby przypadkiem z jego zdrowiem jest wszystko w porządku.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe