Od ponad miesiąca białoruscy dywersanci utrudniają przemieszczanie się po ich kraju rosyjskich wojsk i rosyjskiego sprzętu.
Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie – poinformowała we wtorek brytyjska gazeta „The Guardian”.
W materiale CNN o ukraińskich uchodźcach pojawiła się mowa o „polskich obozach koncentracyjnych”. Na materiał zareagował ambasador Polski w USA.
Wyniki sondażu na temat zaangażowania rządu w obliczu kryzysu za naszym wschodnimi granicami mogłyby zdziwić nawet przedstawicieli opozycji.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki może zostać odwołany ze swojej funkcji. Problemy polityka zwielokrotniła jego wypowiedź do Ukraińców.
Na okupowanych obszarach Ukrainy rosyjscy najeźdźcy torturują i zabijają osoby starsze – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana we wtorek przez agencję Ukrinform.
„Polska czuje się zagrożona agresją Rosji w sąsiedniej Ukrainie. Masowo się dozbraja — i wkrótce będzie miała największą armię pancerną spośród wszystkich europejskich państw NATO. Dzięki temu, a także dzięki sposobowi, w jaki traktuje uchodźców z Ukrainy, Warszawa zyskała nową pozycję w Brukseli” – pisze Philip Fritz, korespondent „Die Welt” w Warszawie, znany dotychczas raczej z jednostronnego i dość złośliwego relacjonowania spraw polskich w tekście przetłumaczonym i opublikowanym przez Onet.
Ideolog „rosyjskiej wiosny”, były asystent Putina Władisław Surkow miał zostać aresztowany. Informację tę przekazał na Facebooku były deputowany Dumy Państwowej Ilja Ponomariow.
„Około godziny temu rosyjskie siły okupacyjne użyły w mieście Mariupol trującej substancji nieznanego pochodzenia przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom, która została zrzucona z wrogiego bezzałogowego statku powietrznego. Ofiary mają niewydolność oddechową” – czytamy na oficjalnym profilu batalionu Azow.
Wchodzimy w okres Triduum Paschalnego, podczas którego będziemy celebrowali męczeństwo i śmierć Chrystusa, który nieprawdopodobnie udręczony umarł w bólu, by nas zbawić, i którego śmierci jako grzesznicy jesteśmy współwinni.
Około dwóch trzecich dzieci z Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji - poinformował w poniedziałek Manuel Fontaine, dyrektor UNICEF ds. programów humanitarnych, cytowany przez portal RBK.
Dziś Antoni Macierewicz, szef specjalnej Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Katastrofy Smoleńskiej, przedstawił raport, w ramach którego zawarł ustalenia dotyczące okoliczności katastrofy smoleńskiej. Sprawę skomentował oficjalny profil ukraińskiej Werchownej Rady.
Wzrost gospodarczy w 2022 r. będzie niższy, niż prognozowano. Za to lepiej, niż wcześniej przewidywano, ma być w 2023 r.
MSZ Francji poinformowało, że wydaliło kolejnych rosyjskich dyplomatów.
– Nie ma obawy, że nie będzie w Polsce żywności – zapewnił w poniedziałek podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Norbert Kaczmarczyk. Zwrócił uwagę, że w naszym kraju rocznie produkuje się średnio 34–35 mln ton zbóż.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer powiedział, że „nie ma optymistycznego wrażenia” po rozmowach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat wojny na Ukrainie. Kanclerz spotkał się w poniedziałek z Putinem w Nowo-Ogariowie pod Moskwą.
Rosja zaczęła wzmacniać swoje pozycje w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, choć nowa ofensywa jeszcze się nie zaczęła - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, niedawny atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku pokazuje, że Moskwa jest gotowa do bardzo brutalnych działań, by wygrać wojnę.
Niektórzy kandydaci w wyborach prezydenckich we Francji ponieśli tak wielką porażkę, że będą mieli problemy ze spłatą kredytów zaciągniętych na kampanie wyborcze.
Apelujemy do Komisji Europejskiej: skoro pomogła Turcji przy poprzednim kryzysie z uchodźcami, to żeby do Polski także trafiła pomoc z budżetu Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem De Croo.
„Scholz hamulcowym? Wewnętrznie Zieloni narzekają, że wywiera na nich presję, by nie odwiedzali Kijowa. Mówi się, że podczas wizyt socjaldemokraci stosują «taktykę opóźniania»” – pisze niemiecki „Bild”. „Kanclerz Scholz najwyraźniej chce uniemożliwić politykom «koalicji sygnalizacji świetlnej» podróżowanie do Kijowa» – dodaje dziennikarz „Bilda” Mathieu von Rohr.