Blinken rozmawiał z Ławrowem. Są szczegóły

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział reporterom, że podczas rozmowy z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw G20, zaapelował do Moskwy, by powróciła do układu Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych.
Anthony Blinken Blinken rozmawiał z Ławrowem. Są szczegóły
Anthony Blinken / Flickr / domena publiczna / Brookings Institution

Blinken poinformował w czwartek dziennikarzy towarzyszących mu w podróży do Delhi, gdzie odbywa się konferencja G20, że w rozmowie z Ławrowem nalegał, by Rosja "wycofała się z nieodpowiedzialnej decyzji" w sprawie porozumienia Nowy START, ponieważ respektowanie go przez obie strony układu leży w interesie zarówno USA, jak i Rosji. "Jest to również to, czego ludzie na całym świecie oczekują od nas, jako mocarstw nuklearnych" - podkreślił.

 

Putin ogłosił w lutym, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu Nowy START o redukcji zbrojeń strategicznych, zawartym w 2010 roku.

 

Amerykański sekretarz stanu przekazał też, że powiedział Ławrowowi: „niezależnie od tego, co jeszcze dzieje się na świecie i w naszych relacjach, Stany Zjednoczone będą zawsze angażować się i działać na rzecz kontroli broni strategicznej, tak jak postępowały USA i Związek Radziecki nawet w szczycie zimnej wojny".

Blinken wezwał również Rosję do zakończenia wojny na Ukrainie i "zaangażowania się w prawdziwą dyplomację, która może doprowadzić do sprawiedliwego i trwałego pokoju".

To pierwsze spotkanie od początku rosyjskiej inwazji

Sekretarz stanu zastrzegł jednak, że nie wyniósł ze spotkania z Ławrowem i rozmowy na temat wojny na Ukrainie "jakichkolwiek nadziei na to, że sprawy zmienią się w bliskim okresie".

Obie strony, amerykańska i rosyjska, poinformowały, że to Blinken - mimo zapowiedzi, że nie podejmie takich starań - zwrócił się do Rosjan z prośbą o rozmowę z Ławrowem. Było to pierwsze spotkanie obu dyplomatów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział wcześniej, że podczas spotkania Blinken podkreślił, iż Stany Zjednoczone będą wspierać broniącą się przed Rosją Ukrainę "tak długo, jak trzeba".

Blinken zażądał też, by Rosja uwolniła Paula Whelana, byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, skazanego za szpiegostwo na 16 lat łagru.

Ławrow poinformował dziennikarzy, że po posiedzeniu G20 nie powstanie wspólne oświadczenie z powodu różnicy poglądów na wojnę w Ukrainie. Oskarżył też państwa zachodnie o prowokowanie konfliktu i podsycanie go poprzez zbrojenie Ukrainy.

Nowy START ogranicza liczbę rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju. Limit rozmieszczonych rakiet i bombowców ustalono na 700 po każdej ze stron. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia na miejscu do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

W lutym, zanim Putin ogłosił, że Rosja wycofuje się z tego porozumienia, Departament Stanu poinformował, że Moskwa narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe