Strażacy OSP w Lęborku skarżą się na warunki w jakich muszą działać

Nie ma takiej jednostki, którą stać na wszystko, jednak przypadek OSP Lębork na tle innych w całej Polsce jest wyjątkowy – pisze portal remiza.pl.
Ochotnicza Straż Pożarna w Lęborku Strażacy OSP w Lęborku skarżą się na warunki w jakich muszą działać
Ochotnicza Straż Pożarna w Lęborku / fot. remiza.pl

Serwis remiza.pl opisał sytuację strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku, którzy muszą mierzyć się z wieloma problemami. Najważniejszym z nich jest złych stan techniczny budynku, w którym stacjonują strażacy.

Wszechobecne zawilgocenie – GRZYB i przeciekający dach sprawił, że stacjonujące w nim pojazdy, drogi sprzęt po prostu ulegał powolnemu niszczeniu. Jeden z pojazdów, który był na ich stanie musiał być przykryty plandeką, ponieważ tynk z sufitu ciągle sypał się na auto. Po wielu interwencjach ochotników do urzędu miasta, w końcu udało się w jednym z dwóch boksów garażowych wymienić kawałek dachu i wyremontować sufit oraz ściany boczne do połowy. To jednak nie zamknęło tematu, remont prawdopodobnie został przeprowadzony niezgodnie ze sztuką budowlaną, łagodnie mówiąc na tzw. „sztukę” (…) W tak samo kiepskim stanie jest szatnia i sanitariaty. Wspomniany grzyb i wilgoć zadomowiły się tam na stałe – mało tego, nie raz i nie dwa widoczny był również na butach, ubraniach specjalnych, czy hełmach. W takich warunkach jakie panują strażacy obawiają się o swoje zdrowie

– pisze portal i publikuje zdjęcia nadesłane przez lęborskich strażaków.

Urząd Miasta nie ma sobie nic do zarzucenia?

Serwis zapytał urzędników z Urzędu Miasta w Lęborku, co w ciągu ostatnich lat zrobili, aby polepszyć warunki strażakom. Odpowiedź władz była krótka - „Budynek w którym mieści się Ochotnicza Straż Pożarna w Lęborku w ostatnich latach jest systematycznie modernizowany w celu dostosowania strażnicy do ich potrzeb”.

W odpowiedzi przysłanej przez Urząd Miasta możemy przeczytać, że m.in. położono kostkę brukową na placu przed budynkiem, wymieniono dach nad częścią budynku czy piec centralnego ogrzewania.

Podano także kwotę 80 tys. złotych, jako poniesione kwoty inwestycji w modernizację.

Portal zrobił jednak „rozpoznanie” w tym temacie: „No i wychodzi taki kwiatek jak choćby punkt pierwszy. Kostkę brukową kładli sami strażacy w czynie społecznym, oczywiście za materiał zapłacił budżet miasta, tylko zapomnieli napisać, że było to 10 lat temu. Tak, dosłownie dziesięć lat temu”.

Idąc tym tropem, skoro osoba zatrudniona w UM odpowiadająca na pismo, zaczęła od kostki brukowej sprzed 10-ciu łatwo można przeliczyć, że inwestycje na modernizacje, a bardziej „reanimacje” budynku to niecałe 8 tys. zł rocznie. W tym roku UM planuje wymianę bramy wjazdowej z automatycznej na…ręcznie otwieraną

– czytamy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Francja: Macron ma zamiar ostrzec Pekin Wiadomości
Francja: Macron ma zamiar ostrzec Pekin

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by "nie podejmował fatalnej decyzji" o militarnym wsparciu Rosji w jej wojnie na Ukrainie - poinformował w piątek Pałac Elizejski.

Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony Wiadomości
Alarm dla Lewandowskiego? Niepokojący plan Barcelony

Robert Lewandowski może mieć problem? Chodzi o plany działaczy Barcelony na najbliższe okno transferowe. Z informacji mediów wynika, że klub z Katalonii ma zamiar sprowadzić napastnika.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena Wiadomości
Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza w Rosji. Stanowcze słowa Joe Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Biden wypowiedział się na temat zatrzymania w Rosji amerykańskiego dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha.

Atak na osobę mi najbliższą. Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia Wyborczej Wiadomości
"Atak na osobę mi najbliższą". Komendant Szymczyk reaguje na doniesienia "Wyborczej"

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk kieruje do sądu sprawę przeciwko autorowi artykułu w Gazecie Wyborczej, w którym podano pełne dane jego córki. Szef policji w tej sprawie wydał oświadczenie, które w piątek zostało opublikowane na stronach internetowych policji.

Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja Wiadomości
Niepokojąca wiadomość dla kibiców skoków. Zapadła decyzja

Piątkowy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy został przełożony na godzinę 17.00 z powodu załamania pogody. Pierwotnie miał rozpocząć się o 15.00. W zawodach ma wystąpić czterech Polaków: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Aleksander Zniszczoł i Andrzej Stękała.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę Harry znów publicznie oskarża rodzinę królewską

Książę Harry ponownie ma pretensje do rodziny królewskiej. Tym razem zarzucił jej brak wsparcia w kwestii nękania jego osoby przez brytyjskie tabloidy. Chodzi o batalię z Associated Newspapers - wydawcą m.in. brytyjskiego "Daily Mail" i "Mail on Sunday".

Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO] Wiadomości
Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna opublikowała nagranie [WIDEO]

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w podwarszawskiej miejscowości 33–letniego obywatela Egiptu, który organizawał nielegalne przekraczanie polsko-białoruskiej granicy.

To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO] Wiadomości
To nie spodoba się TVN. Takie billboardy zawisły w Bydgoszczy [FOTO]

„Pięknie! Takie billboardy pojawiły się dziś w Bydgoszczy. Nie mogłem przejść obojętnie!” – pisze na Twitterze politolog Łukasz Kulpa, do wpisu dołączając zdjęcie.

Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie Wiadomości
Pobił na drodze policjantkę po służbie. Sieć obiegło nagranie

Jak informuje „Gazeta Wrocławska”, w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku 23-letni kierowca dopuścił się ataku na policjantkę. Kobieta zatrzymała się na drodze, by skontrolować podejrzane zachowanie.

Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Jego główny rywal nie pozostawia złudzeń

Dawid Kubacki przedwcześnie zakończył bieżący sezon Pucharu Świata. Teraz jeden z jego rywali nie pozostawił żadnych złudzeń co do tego, że będzie starał się wyprzedzić go w klasyfikacji generalnej PŚ.

Emerytury
Stażowe