Maciej Kłosiński: Obawiamy się, że budowa CPK zagraża rozwojowi portów regionalnych

W najbliższych tygodniach odbędzie się spotkanie przedstawicieli Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej NSZZ „Solidarność” z przedstawicielami rządu. O wpływie budowy centralnego portu komunikacyjnego na przyszłość portów regionalnych mówi Maciej Kłosiński, przewodniczący Sekcji.
fot. M. Żegliński Maciej Kłosiński: Obawiamy się, że budowa CPK zagraża rozwojowi portów regionalnych
fot. M. Żegliński

Centralny port komunikacyjny (CPK) to wielka i strategiczna inwestycja dla Polski, ogromne przedsięwzięcie biznesowe, do którego należy się odpowiednio przygotować. Oprócz dialogu i uzgodnień z lokalną społecznością, wokół której powstanie CPK, należy również podjąć rozmowy ze stroną społeczną reprezentującą środowisko pracowników regionalnych portów lotniczych w Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej NSZZ „Solidarność”.
 
Karolina Kubacka: Jak ten strategiczny projekt Rządu RP wpłynie na rozwój regionalnych portów?
Maciej Kłosiński: Pojawia się wiele pytań od pracowników dotyczących przyszłości i roli portów regionalnych po wybudowaniu CPK. Pracownicy powinni wiedzieć, jak ten projekt wpłynie na rozwój jego lotniska, na stabilność zatrudnienia i na rozwój. Uzyskanie odpowiedzi na szereg pytań pozwoli również pokazać portom regionalnym, do jakiego poziomu mogą się rozwijać odnośnie infrastruktury lotniska, poziomu ruchu oraz rozwoju siatki połączeń. Jasno określone zasady pozwolą zaplanować odpowiedni poziom rozbudowy portów regionalnych, za czym idzie racjonalizacja kosztów utrzymania wymienionej infrastruktury, utrzymanie określonego poziomu zatrudnienia oraz oddziaływanie na region dookoła lotniska. Pamiętajmy, że na większości lotnisk pracuje kilkaset, a nawet kilka tysięcy pracowników, przedsiębiorcy dookoła lotniska tworzą formy świadczące określone usługi, a to przekłada się na rozwój całego regionu.
 
Karolina Kubacka: Jaka jest kondycja portów lotniczych po pandemii Covid-19 i w obliczu wojny na Ukrainie?
Maciej Kłosiński: Porty lotnicze należą do infrastruktury krytycznej państwa. Obiekty, ale i transport lotniczy jest dla Polski strategiczną gałęzią transportu. Na lotniskach, oprócz pracowników cywilnych, pracują również funkcjonariusze Straży Granicznej i Oddziału Celnego. W rekordowym 2019 roku porty lotnicze odprawiły 49 mln pasażerów. Obecnie następuje odbudowa ruchu lotniczego po pandemii Covid-19, przyszłość jest dalej niepewna w związku z wojną na Ukrainie, dlatego proces odbudowy ruchu lotniczego jest rozłożony na kolejne lata.
W obecnej sytuacji wojny na Ukrainie część portów regionalnych, takich jak Rzeszów Jasionka, Kraków-Balice, staje się ważnym centrum logistycznym dla przerzutu sprzętu wojskowego, żołnierzy, pomocy humanitarnej. 
 
Karolina Kubacka: Przewodniczący KK Piotr Duda w lutym odwiedził podkrakowskie Balice. Proszę przypomnieć, jak wyglądała wizyta.

Maciej Kłosiński: Przewodniczący KK wizytując lotnisko w podkrakowskich Balicach, mógł się przekonać, jak złożonym organizmem jest lotnisko.
Przedstawiliśmy, jak dużo różnych grup pracowników jest zaangażowanych w obsługę pasażera i samolotu, jak dużo pracy w szkolenie pracowników trzeba poświęcić, żeby praca była wykonywana na określonym, bezpiecznym poziomie. Był pod wrażeniem, jak profesjonalnie wygląda praca w tzw. strefie airside.
I tu nasuwa się pytania o kadry, które mają zasilić CPK, o tym też należy pamiętać już teraz, planując tę inwestycję. Po powstaniu CPK muszą być gotowe kadry, które zaczną tam pracować, porty regionalne również muszą być na to gotowe, żeby specjaliści mogli podjąć tam pracę.

Dziękuję za rozmowę.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał? Wiadomości
Awantura w Finlandii. Robert Biedroń kłamał?

Nieoczekiwany finał wyprawy Roberta Biedronia do Finlandii. Wiele wskazuje na to, że w sprawie "darmowej aborcji dla Polek w Findlandii" znany aktywista LGBT mijał się z prawdą.

Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy z Białorusią. Komunikat policji i prokuratury

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny, którego zwłoki znaleziono we wtorek na podmokłym terenie niedaleko miejscowości Zamosze w podlaskiej gminie Narewka. Na miejscu trwają jeszcze czynności procesowe i identyfikacyjne.

Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio Wiadomości
Niemcy. Osoby z powikłaniami poszczepiennymi skarżą się, że nie są traktowane serio

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach uważa, że powikłania poszczepienne powinny być szybciej stwierdzane niż ma to miejsce obecnie. Pojawia się bowiem wiele relacji osób, które cierpią po przyjęciu szczepionek na COVID-19.

Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Kto jest prawdziwym ojcem Harry'ego?”

„Głęboko w arsenale Harry'ego jest kwestia, która od dawna jest bolesną kością niezgody zarówno dla niego, jak i jego ojca. To plotki kwestionujące, czy Karol naprawdę jest jego ojcem” – czytamy w publikacji australijskiego serwisu „The New Idea”, specjalizującego się w informacjach dot. życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe