Solidarna Polska: Oczekujemy poparcia ustawy w obronie chrześcijan

– Apelujemy o poparcie naszej ustawy w obronie chrześcijan, by nie dochodziło do tak skandalicznych sytuacji, jak zakłócanie mszy świętej. Wolność religijna jest prawem podstawowym – mówili na wtorkowej konferencji prasowej wiceministrowie Marcin Warchoł i Jacek Ozdoba (PiS-SP).
 Solidarna Polska: Oczekujemy poparcia ustawy w obronie chrześcijan
/ YouTube/ Screen/Ozdoba

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (PiS - Solidarna Polska) zorganizowali we wtorek konferencję prasową w Sejmie, by przypomnieć o popieranym przez Solidarną Polskę obywatelskim projekcie nowelizacji kodeksu karnego, który zaostrza kary m.in. za zakłócanie mszy świętej.

"W ostatnią niedzielę doszło do sytuacji skandalicznej, do kolejnego ataku na mszę świętą i przeszkadzanie wiernym w modlitwie. Aktywiści LGBT wtargnęli do kościoła św. Krzyża w Warszawie i przeszkodzili dzieciom w modlitwie, depcząc prawo do wolności religijnej" - powiedział Warchoł.

"Stąd apelujemy o poparcie naszej ustawy w obronie chrześcijan, by do takich skandalicznych sytuacji nie dochodziło. Wolność religijna jest prawem podstawowym" - mówił wiceminister sprawiedliwości.

Przekonywał, że "kościoły nie są do demonstrowania". "Najświętsze wartości dla chrześcijan muszą być respektowane, a prawo nie może być wydrwiwane" - mówił.

Jego zdaniem obecnie "chrześcijanie spotykają się z absolutnymi szykanami w miejscu dla nich najświętszym". "Absolutnie będziemy wszystkimi sposobami dążyć do tego, aby to prawo było szanowane, dlatego konieczna jest zmiana prawa" - podkreślał.

Przypomniał, że popierany przez SP projekt zakłada wykreślanie przepisów z kodeksu karnego, które umożliwiają sądom uniewinniania sprawców wtargnięć do kościołów.

"Sprawcy są rozzuchwalani skandalicznymi wyrokami sądów, taki wyrok zapadł w ubiegły piątek, sąd umorzył postępowanie wobec posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, która wtargnęła do kościoła" - mówił Warchoł. "Ta decyzja jest skandaliczna i niedopuszczalna" - dodał.

Ustawa w obronie chrześcijan

Politycy SP przypomnieli, że pod tym projektem podpisało się prawie 400 tys. obywateli. "Polacy chcą modlić się spokojnie i my im to zagwarantujemy" - powiedział Warchoł.

"Ci którzy zakłócają msze świętą są przeciwko wolności. My jako Solidarna Polska proponujemy projekt, poparty przez 400 tysięcy obywateli, którzy chcą chronić chrześcijan" - dodał Jacek Ozdoba. "Kościół jest miejscem świętym" - podkreślił. Zaznaczył, że projekt o którym mowa chroni wyznawców wszelkich religii.

W połowie grudnia ub. roku Sejm przeprowadził pierwsze czytanie przygotowanego z inicjatywy Solidarnej Polski obywatelskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego przepisów odnoszących się do m.in. do zakłócania aktów religijnych. Projekt - nazywany przez jego inicjatorów projektem "W obronie chrześcijan" - wpłynął do Sejmu na początku października 2022 r. Jak informował wtedy lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisało się pod nim blisko 400 tys. osób.

Posłowie nie poparli wtedy wniosku Lewicy o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i trafił on do prac w komisji.

W projekcie proponowana jest zmiana w art. 195 Kodeksu karnego. Obecnie ten artykuł przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Projekt proponuje zmianę poprzez wykreślenie słowa "złośliwie".

Projekt zakłada także zmianę dotyczącą art. 196 Kodeksu karnego, który obecnie mówi, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników Wiadomości
Tragiczne wieści z Lubartowa. 19-latek brutalnie pobity przez rówieśników

W mediach nie brakuje ostatnio doniesień o brutalnych pobiciach i napaściach z udziałem nastolatków. Młodzi ludzie coraz chętniej bez oporów pastwią się nad rówieśnikami i wszystko nagrywają. Szczególnie głośną i bulwersującą sprawą była śmierć 16-letniego Eryka z Zamościa, który 28 lutego został napadnięty w biały dzień w centrum miasta. Chłopiec nie przeżył ataku.

Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł Wiadomości
Szef MON zatwierdził umowę na kolejne radary przeciwlotnicze Bystra. Wartość umowy – 1 mld 100 mln zł

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę wykonawczą na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra; wartość umowy to 1 mld 100 mln zł. Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy – podkreślił Błaszczak.

Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy Wiadomości
Telekomunikacyjny gigant musi zapłacić 20 mln zł kary. Klienci mogą żądać zwrotu pieniędzy

Jak donosi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję prezesa UOKiK, który nałożył na Polkomtel (właściciela sieci komórkowej Plus) karę ponad 20 mln zł za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wyrok jest prawomocny.

Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu Wiadomości
Walki o Bachmut. Nowe informacje brytyjskiego wywiadu

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS Wiadomości
Król w talii najbardziej poszukiwanych przestępców UE zatrzymany przez CBŚP i KAS

Policjanci CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy KAS zatrzymali kolejnych 10 osób w śledztwie dotyczącym grup przestępczych, które wystawiły „puste” faktury VAT na 1,5 mld zł. Do tej pory zarzuty usłyszało 310 osób, w tym 44-letni Robert C., który był na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie.

Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich Wiadomości
Szokujący komentarz Ekke Overbeeka nt. marszy papieskich

– Marsze papieskie będą w dużej mierze w obronie ukrywających pedofilię – mówił podczas spotkania autorskiego w Warszawie Ekke Overbeek.

Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut Wiadomości
Zełenski: Nie możemy przegrać bitwy o Bachmut

– Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi – oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanej w środę rozmowie z agencją Associated Press.

Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO] Wiadomości
Chaos we Francji. Setki tysięcy demonstrantów. Gdzie praworządność? Gdzie UE? [WIDEO, FOTO]

Nie ustają protesty we Francji. Powszechne oburzenie budzi brutalność interwencji francuskiej policji. Z kolei reforma emerytalna wprowadzana z pominięciem decyzji władzy ustawodawczej (jest wprowadzana w trybie rządowego dekretu) nie budzi wątpliwości instytucji Unii Europejskiej w zakresie „praworządności”.

Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa Wiadomości
Jarosław Kaczyński zabiera głos ws. sporu w Trybunale Konstytucyjnym. Padły ostre słowa

– Julia Przyłębska jest prezesem Trybunału Konstytucyjnego i każdy, kto to kwestionuje, kwestionuje obowiązujące prawo; tutaj nie ma żadnego sporu prawnego, a wyłącznie kwestie związane z ambicjami niektórych osób, którym się bardzo spieszy do tego stanowiska – mówił PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę ma wydać „Spare 2.0”

Jak podają brytyjskie media, książę Andrzej chce pójść w ślady swojego siostrzeńca, księcia Harry’ego, i wydać książkę, w której zawartych zostanie wiele informacji dot. Pałacu Buckingham, które rodzina królewska raczej wolałaby ukryć przed opinią publiczną.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe