Przełom ws. przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO? Negocjator strony szwedzkiej zabiera głos

Turcja uznała, że Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki, aby odpowiedzieć na zastrzeżenia Ankary dotyczące przyjęcia tych dwóch państw do NATO i zgodziła się na kolejne rozmowy w tej sprawie - poinformował w czwartek negocjator strony szwedzkiej Oscar Stenstroem.
Oscar Stenstroem Przełom ws. przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO? Negocjator strony szwedzkiej zabiera głos
Oscar Stenstroem / fot. World Trade Organization - Wikipedia CC BY-SA 2.0

Widzimy, że Turcja zauważyła, iż Szwecja i Finlandia podjęły konkretne kroki w kwestii spełnienia warunków Ankary, co jest dobrym znakiem - oświadczył Stenstroem na konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu w siedzibie NATO w Brukseli.

"Rozmowy zaczęły się od nowa"

Do rozmów trójstronnych doszło po dłuższej przewie, ponieważ w styczniu Turcja zawiesiła negocjacje rozpoczęte w ramach porozumienia zawartego w 2022 roku w Madrycie, mającego na celu usprawnienie procesu akcesyjnego Finlandii i Szwecji. Ankara wstrzymała rozmowy po tym, gdy przed ambasadą Turcji w Sztokholmie spalony został egzemplarz Koranu.

"To mały krok do przodu, rozmowy zaczęły się od nowa i zgodziliśmy się, że dalej będziemy się spotykać, ale nie mogę powiedzieć dokładnie kiedy" - dodał szwedzki negocjator.

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o przystąpienie do NATO wiosną 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę. Władze Turcji zadeklarowały, że akcesja obu państw będzie możliwa po spełnieniu szeregu warunków, dotyczących głównie polityki Sztokholmu i Helsinek wobec organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Ankarę za terrorystyczne.

Rzecznik Erdogana zabiera głos

Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, skomentował po czwartkowych negocjacjach, że kroki podjęte przez Sztokholm i Helsinki, mające odpowiedzieć na zastrzeżenia Ankary, zostały przyjęte pozytywnie, jednak nie są one wystarczające, aby Turcja mogła zaakceptować ich wnioski członkowskie.

"Raz jeszcze podkreśliliśmy zastrzeżenia Turcji dotyczące bezpieczeństwa oraz (nasze) oczekiwania" - powiedział Kalin.

Stenstroem uważa, że Szwecja wypełniła swoją część umowy. W ramach wysiłków zmierzających do zapewnienia Ankary, że poważnie traktuje jej obawy dotyczące kurdyjskich bojowników, szwedzki rząd przedstawi w tym tygodniu przed parlamentem nową ustawę antyterrorystyczną. Zgodnie z nowym prawem, nad którym prace rozpoczęto w 2017 r., "udział w organizacji terrorystycznej" ma zostać uznany za przestępstwo.

Turcja i Węgry są jedynymi państwami NATO, które nie ratyfikowały jeszcze protokołów akcesyjnych Szwecji i Finlandii. Na wstąpienie nowych państw do NATO potrzebna jest zgoda wszystkich 30 sojuszników. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych – przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński „walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej”.

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

„Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa” – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze Wiadomości
Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze

Według lokalnych źródeł w mieście Dżankoj na Krymie słychać eksplozje.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe