Lider SPD z misją w Warszawie. Proponuje Europie Wschodniej… „nowe niemieckie przywództwo”

Niemiecka koncepcja geostrategiczna, polegająca na dominacji w Europie we współpracy z Rosją, legła w gruzach. W ruinie jest również zaufanie sojuszników do Niemiec, które od chwili wybuchu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wykazywały się zadziwiająco ambiwalentną postawą. Do Warszawy z „delikatną misją” przybył szef SPD Lars Klingbeil.
Kwadryga. Brama Brandenburska Lider SPD z misją w Warszawie. Proponuje Europie Wschodniej… „nowe niemieckie przywództwo”
Kwadryga. Brama Brandenburska / Pixabay.com

Przewodniczący SPD Lars Klingbeil spędził w tym tygodniu trzy dni na delikatnej misji w Europie Środkowej i Wschodniej – a znacznie trudniejszym przystankiem niż Kijów była dwudniowa wizyta w Warszawie. W Polsce krytyka niemieckiej polityki zagranicznej, zwłaszcza niezdecydowanej pomocy dla Ukrainy, oraz sceptycyzm wobec niemieckiego rządu są szczególnie duże. Dlatego misja Klingbeila, by zbudować nowe zaufanie do Niemiec, była wybuchowym balansem

– piszą na łamach „Die Welt” Nikolaus Doll i Philipp Fritz w artykule pod tytułem „«Nowe partnerstwo» z Europą Wschodnią i Środkową – ale z niemieckim przywództwem”.

 

„Pięciopunktowy plan nowego partnerstwa z Europą Wschodnią i Środkową”

Z taką misją miał bowiem przyjechać do Warszawy szef SPD, który miał przyznać, że Niemcy, a zwłaszcza jego partia, popełniły błędy w polityce zagranicznej i za bardzo polegały na Rosji. Klingbeil przywiózł także apel do Polski o „szukanie wspólnej drogi” w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Przedstawił też „pięciopunktowy plan nowego partnerstwa z Europą Wschodnią i Środkową”, który przewiduje m.in. „wspólną europejską politykę zagraniczną” i ma nadać Unii Europejskiej „większe znaczenie jako podmiotowi polityki zagranicznej”. Proponował również „rozbudowę europejskiego filaru NATO” i budowę „transeuropejskich sieci energetycznych”. Szef SPD złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta. Brak informacji, czy podobny gest wykonał przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

„Przywódcza rola Niemiec”

Szef SPD ma być emisariuszem planu kanclerza Scholza, który po roku niemieckich kompromitacji zakłada… przywódczą rolę Niemiec.

Hasło kanclerza Olafa Scholza (SPD) „Don’t go it alone” odnosi się więc kompleksowo do polityki zagranicznej Niemiec i zasad polityki bezpieczeństwa socjaldemokratów. Nie oznacza to jednak, że Niemcy chcą tak łatwo dopasować się do grupy sojuszników: W planie „dalszego rozwoju suwerennej Europy” i wzmocnienia bezpieczeństwa Niemcy mają „wyraźną rolę przywódczą”, jak stwierdza pięciopunktowy plan Klingbeila. To twierdzenie zostanie zapewne w Polsce uważnie odnotowane i może wywołać nową nieufność

– piszą Nikolaus Doll i Philipp Fritz, którzy skarżą się, że „[polskie] państwowe lub powiązane z rządem media sprawiają, że Niemcy są czasem postrzegane jako zagrożenie dla Europy równie wielkie jak Rosja”.

Na tym tle stworzenie nowego zaufania w Polsce jest więc zadaniem, którego Klingbeil, jak słusznie uznał, „nie opanuje mądrym przemówieniem czy wywiadem”. I które raczej nie stanie się łatwiejsze w świetle sformułowanego przez niego roszczenia Niemiec do przywództwa w Europie.

– czytamy w artykule.

[z całością materiału można się zapoznać TUTAJ]


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe