Projekt uchwały dotyczący św. Jana Pawła II trafił do Senatu

Senatorowie PSL składają w Senacie projekt uchwały w sprawie szacunku dla dzieła św. Jana Pawła II; chcemy, żeby projekt został rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu - powiedział w czwartek PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jan Paweł II  Projekt uchwały dotyczący św. Jana Pawła II trafił do Senatu
Jan Paweł II / Zbigniew Kotyłło • CC BY-SA 4.0

Jan Paweł II - głosi uchwała - to wielki autorytet dla Polaków oraz społeczeństw całego świata i "niósł świadectwo wiary, dobroci i patriotyzmu". W uchwale wyrażono "szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata" i napisano, że Sejm RP "uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnieć, że Papież Polak był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata. Okazywał szczególną wrażliwość na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną".Kosiniak-Kamysz poinformował, że podobnie jak wcześniej w Sejmie, PSL składa w Senacie swój projekt uchwały dotyczącej Jana Pawła II.

Uchwała ws. św. Jana Pawła II

Lider ludowców zaznaczył, że tekst zaproponowany w projekcie jest podobny do tego, który ludowcy proponowali w uchwale sejmowej. "Projekt oddaje to wszystko, co wnosiliśmy w uchwale proponowanej przez nas w Sejmie" - powiedział PAP Kosiniak-Kamysz. Dodał, że mowa w nim m.in. o wpływie ojca świętego na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, wpływie na odzyskanie wolności i demokracji, a także o różnych aspektach dialogu, które podejmował św. Jan Paweł II.

Poinformował również, że PSL chce, żeby projekt został rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Senatu.

Zgodnie z informacjami na stronie Senatu, najbliższe posiedzenie zaplanowane jest na 29 i 30 marca.

W projekcie uchwały "w sprawie szacunku dla dzieła św. Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata" autorstwa PSL napisano, że "nauczanie Jana Pawła II oddziaływało na miliony osób na całym świecie". Podkreślono też, że "Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla Polaków oraz społeczeństw całego świata".

Przypomniano, że papież był zwolennikiem integracji narodów Europy, a podczas wystąpienia w polskim parlamencie powiedział: "Integracja Polski z Unią Europejską jest od samego początku wspierana przez Stolicę Apostolską".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża szacunek dla dzieła Jana Pawła II i Jego wkładu w dzieje Polski, Europy i świata. Jednocześnie Senat RP uważa za swój obowiązek wobec przyszłych pokoleń przypomnienie, że Jan Paweł II był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka i obrońcą ubogich we wszystkich zakątkach świata" - głosi projekt. "Senat RP wyraża papieżowi Janowi Pawłowi II wdzięczność za odzyskaną wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i obudzenie poczucia godności wśród narodów świata" - dodano.

W czwartek również senatorowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Senacie projekt uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Wicemarszałek Izby Marek Pęk (PiS) zaapelował jednocześnie do większości senackiej o jego poparcie. Pytany przez PAP o projekt uchwały PSL ws. Jana Pawła II, wyraził nadzieję, że te dwa konkurencyjne projekty ostatecznie zamienią się w jeden, który uzyska jak najszersze poparcie.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Poparły ją kluby PiS i PSL oraz koła Konfederacji, Porozumienia i Kukiz'15. Do Sejmu wpłynęły dwa poselskie projekty uchwał: w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (PiS) i w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (PSL), jednak na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu zdecydowano, że zaproponowany przez klub PiS projekt uchwały będzie projektem wiodącym.

Uchwała została przyjęta po wyemitowanym w TVN 24 reportażu "Franciszkańska 3", dotyczącym tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Przyjęta uchwała głosi m.in., że "medialna, haniebna nagonka" jest próbą "skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści".

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Lekarza!. Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót Wiadomości
"Lekarza!". Propagandowy program Sołowjowa w rosyjskiej telewizji przyjął nieoczekiwany obrót

Znany rosyjski propagandysta i przyjaciel Władimira Putina prowadzi program publicystyczny w rosyjskiej telewizji Rasija 1. Tym razem program przyjął nieoczekiwany obrót.

Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica Wiadomości
Tragiczny wypadek pod Słupskiem. Nie żyje zakonnica

We wsi Sąborze pod Słupskiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. W wyniku zderzenia auta osobowego i ciężarówki zginęła przełożona domu zakonnego w Koszalinie Inga Grula.

Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? Financial Times: To był kluczowy temat tych rozmów Wiadomości
Co Putin ugrał z Xi Jinpingiem? "Financial Times": To był kluczowy temat tych rozmów

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego Wiadomości
Dyrektor Pucharu Świata zabrał głos ws. dramatu Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Okazuje się, że żona skoczka Marta walczy o życie w szpitalu. Wiadomość ta wstrząsnęła światem sportu.

Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego Wiadomości
Oświadczenie Putina po spotkaniu z Xi Jinpingiem. Jest odpowiedź Zełenskiego

Władimir Putin we wtorkowym oświadczeniu po spotkaniu z przywódca Chin Xi Jinpingiem przekazał, że chiński plan pokojowy wobec Ukrainy można uznać za podstawę rozwiązania konfliktu. Słowa Putina skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii Wiadomości
Zaskakujące wyróżnienie dla Grety Thunberg. Honoris causa z... teologii

Uniwersytet Helsiński ogłosił listę nagrodzonych tytułem doktora honoris causa. O dziwo znalazła się na niej aktywistka Greta Thunberg, która otrzyma wyróżnienie w dziedzinie teologii.

To jest właśnie szerzenie nienawiści. Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek Wiadomości
"To jest właśnie szerzenie nienawiści". Tomasz Piątek podał dane nt. lokalizacji Kai Godek

"To jest właśnie faszyzm i szerzenie nienawiści, która może się skończyć tragedią" – pisze na Twitterze Wojciech Kościak z Instytutu Ordo Iuris, komentując skandaliczne zachowanie publicysty i bohatera opozycyjnych mediów Tomasza Piątka.

Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie Wiadomości
Wizyta przywódcy Chin na Kremlu. Jest wspólne oświadczenie

Partnerstwo Rosji i Chin nie jest polityczno-wojskowym sojuszem z czasów zimnej wojny, lecz jest nadrzędne wobec takich relacji – napisano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez te kraje we wtorek w czasie wizyty przywódcy ChRL Xi Jinpinga w Moskwie.

Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Wstrząsy odczuwalne nawet w Indiach

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnią część Afganistanu. Jego magnituda wyniosła 6,8. Wstrząsy miały miejsce ok. godz. 17:47 czasu polskiego. Były najsilniej odczuwalne w Tadżykistanie, Pakistanie, Kazachstanie oraz Indiach.

Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy Wiadomości
Premier: rząd PiS nigdy nie zostawi Polaków bez pomocy

Tak długo, jak będzie rządził rząd Prawa i Sprawiedliwości, nigdy nie zostawimy Polaków bez pomocy; jesteśmy obozem politycznym, który pomaga Polakom wtedy, kiedy jest trudno - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Chronimy Polaków”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe