Afera w Norwegii. Ujawniono kulisy zakupu niemieckich czołgów

Norwegia zdecydowała się na zakup 54 niemieckich czołgów Leopard 2A7. Odrzucona została natomiast oferta koreańska obejmująca czołgi K-2. Po wszystkim ujawniono kulisy całej sprawy.
Czołg Leopard 2A7 Afera w Norwegii. Ujawniono kulisy zakupu niemieckich czołgów
Czołg Leopard 2A7 / Wikipedia CC BY-SA 2,0 AMB Brescia

54 Leopardy 2A7 mają zostać zakupione od niemieckiego Krauss-Maffei Wegmann (KMW), z opcją na kolejne 18 czołgów i za łączną kwotę do 20 miliardów koron norweskich. 

 

Dziwna decyzja

Jak donoszą norweskie media, decyzja została podjęta pomimo tego, że Agencja Materiałów Obronnych (FMA) zarekomendowała zakup czołgów K2 Black Panther od Hyundai Rotem z Korei Południowej.

FMA pisze w swojej rekomendacji dla Sztabu Obrony, że obaj kandydaci mogą dostarczyć zadowalający czołg. „Na podstawie końcowych negocjacji i ogólnej oceny terminowości, kosztów i wydajności FMA rekomenduje firmę Hyundai Rotem Company (HRC) jako dostawcę 72 nowoczesnych czołgów dla Sił Zbrojnych” – napisano w liście wysłanym 22 listopada 2022. Później pojawiła się jeszcze zaktualizowana rekomendacja z tym samym wnioskiem. Tu znów stwierdzono, że alternatywna oferta Hyundai Rotem jest znacznie niższa niż oferta KMW, co potwierdza poprzednią rekomendację FMA.

 

Koreański czołg tańszy i lepszy

Z rekomendacji wynika również, że czołg koreański, jako lżejszy, ma znacznie lepszy stosunek masy do mocy silnika. Leopard 2A7 waży około 70 ton, K-2 waży około 60 ton. Natomiast oba czołgi dysponują silnikiem 1500 KM. Mało tego, kiedy Norwegia obniżyła zapotrzebowanie z 72 na 54 czołgi, Koreańczycy utrzymali cenę, a Niemcy ją podnieśli.

Dlaczego więc rząd zdecydował się przeciwstawić tak wyraźnemu zaleceniu specjalistów?

pytają norweskie media.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO] Wiadomości
„PiS daje ochłapy”. Partia rządząca reaguje na słowa Tuska [WIDEO]

Największe w historii wsparcie dla samorządów, przekazywane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości to dla D. Tuska „ochłapy”. Posłuchajmy zatem, co mówią sami samorządowcy – pisze na Twitterze partia rządząca i publikuje nagranie.

Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki Wiadomości
Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO] Wiadomości
Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO]

Donald Tusk w trakcie wizyty w Sosnowcu został zapytany przez jednego z uczestników spotkania o pozew wobec Telewizji Polskiej i dziennikarza Marcina Tulickiego za film "Nasz człowiek w Warszawie".

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe