Portal fact-checkingowy TVN24 zarzucił Tuskowi kłamstwo

Manipulacja Donalda Tuska w sprawie programów mieszkaniowych? Chodzi o wypowiedź lidera Platformy Obywatelskiej z końca lutego, kiedy to w trakcie wizyty w Łodzi mówił o budowie 250 tysięcy mieszkań w trakcie rządów PO-PSL za sprawą programów „Mieszkanie dla młodych” i „Rodzina na swoim”.
Donald Tusk  Portal fact-checkingowy TVN24 zarzucił Tuskowi kłamstwo
Donald Tusk / fot. Flickr / EPP / CC BY 2.0

Sprawie dokładnie przyjrzał się portal fact-checkingowy TVN24 Konkret24. Autorzy analizy zwrócili uwagę na to, że oba programy wymienione przez Donalda Tuska gwarantowały wsparcie w otrzymaniu kredytu na mieszkanie, a nie prowadziły do budowania w ich ramach nowych mieszkań.

Opowieści Tuska na spotkaniu z wyborcami

Donald Tusk pod koniec lutego w trakcie wizyty w województwie łódzkim zdradził postulaty Platformy Obywatelskiej dotyczące polityki mieszkaniowej w Polsce. Propozycja formacji Tuska zakłada przede wszystkim wprowadzenie kredytu 0 proc., 600 zł na wynajem mieszkania i 10 mld zł dla samorządów na remonty mieszkań.

Pomysł Platformy Obywatelskiej od razu wywołał wiele pytań w sprawie negatywnych skutków jego wprowadzenia. W trakcie spotkania w Łodzi jeden z uczestników wydarzenia zadał pytanie byłemu premierowi na temat negatywnych konsekwencji programu. „Moje pytanie jest o zabezpieczenia, jakie zostaną wprowadzone do tych programów” – precyzował autor. Mężczyzna dopytywał również Donalda Tuska o jego poglądy na temat budownictwa społecznego czy budowania mieszkań przez państwo.

Donald Tusk nie zgodził się z poglądem, że wprowadzenie w życie takich programów jak „Kredyt za zero” doprowadzi do wzrostu cen nieruchomości. Jego zdaniem może to doprowadzić do zwiększenia zainteresowania zakupem własnego lokum.

– My generalnie nie mamy za bardzo wpływu, zobaczcie na przykład dzisiaj ceny nieruchomości. Ceny mieszkań galopują, wzrost cen jest niebywały, przecież nie dlatego, że PiS zbudował za dużo mieszkań – argumentował.

Tak Tusk mijał się z prawdą

W dalszej części Tusk mówił o programach mieszkaniowych realizowanych w czasie rządów koalicji PO-PSL.

– Ceny mieszkań nie wzrastały wtedy, kiedy myśmy wybudowali 250 tysięcy mieszkań, korzystając, oferując program podobny, tylko nie aż na taką skalę, do kredytu zeroprocentowego. Mówię o programie „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla młodych”, MdM. Dzięki tym dwóm programom powstało 250 tysięcy mieszkań i ceny nieruchomości nie poszły jakoś radykalnie w górę – mówił Tusk w Łodzi.

Jednak oba programy wymienione przez lidera Platformy Obywatelskiej dotyczyły tylko dopłat do kredytów na zakup nieruchomości bądź na budowę domu. Konkret24 słowa polityka uznał za fałsz.

„Programy «Rodzina na swoim» i «Mieszkanie dla młodych» nie były programami budowy mieszkań. W tym kontekście słowa Tuska «myśmy wybudowali 250 tysięcy mieszkań» oraz «dzięki tym dwóm programom powstało 250 tysięcy mieszkań» uznajemy za fałsz” – czytamy.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Wiadomości
Tadeusz Płużański: Kobieta – wywiadowca. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej

31 marca 1963 r. w Londynie zmarła Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska. O niepodległość Polski walczyła w Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Organizacji Wojskowej, Legionach Polskich. Dama Orderu Virtuti Militari, od 1921 r. (druga) żona marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną Wiadomości
Ambasador Ukrainy: Putin przegrał wojnę informacyjną

Władimir Putin przegrał wojnę informacyjną; cały wolny świat zobaczył, że na kłamstwie polityki się nie zbuduje i zjednoczył się wokół prawdy, dając potężny odpór rosyjskiej propagandzie, co widzę też w społeczeństwie polskim - podkreślał w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa Wiadomości
Hołownia o opozycji: Brakuje zapachu zwycięstwa

Szymon Hołownia wypowiedział się na antenie Polsat News na temat kondycji ugrupowań opozycyjnych.

[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt Wiadomości
[Wywiad] To jego firma miała otrzymać 123 miliony z NCBiR. "Żaden z dziennikarzy nawet nie zapytał na czym polega projekt"

Od kilku tygodni "wiodące media" publikują szereg artykułów na temat dofinansowań projektów naukowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jedną z firm wymienianą w szeregu publikacji zapoczątkowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę, jest firma Chime Networks, której prezesem jest Piotr Maziewski - Nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać nas na czym polega nasz projekt. Wszyscy, łącznie z panami posłami opierali swoje oceny o wiedzę jaką mogli wyczytać jedynie z tytułu projektu - mówi nam Piotr Maziewski

Ukraina: Przygotowujemy się do kontrofensywy Wiadomości
Ukraina: "Przygotowujemy się do kontrofensywy"

Siły ukraińskie przygotowują kontrofensywę - potwierdził w piątek doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak w rozmowie z włoską agencją Ansa. Podkreślił też, że Ukraińcy nie wycofają się z Bachmutu.

Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie Wiadomości
Minister Dworczyk: Nie żyje obywatel Polski walczący na Ukrainie

Minister w KPRM Michał Dworczyk poinformował w poście na Twitterze o śmierci obywatela Polski walczącego na Ukrainie. Dodał, że drugi z mężczyzn, który był wolontariuszem, został lekko zraniony w czasie walk i wrócił do Polski. Wspomniał również, że kolejna osoba, która udzielała się na terenie tego kraju, została przewieziona z Dniepru do Kijowa.

Byłem w szoku. Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa Wiadomości
"Byłem w szoku". Robert Lewandowski szczerze na temat Fernando Santosa

Fernando Santos pod koniec stycznia został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Początki współpracy z Portugalczykiem ocenił Robert Lewandowski.

Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie Wiadomości
Żona Krzysztofa Ibisza ma dość. Chodzi o jego udział w popularnym programie

Żona Krzysztofa Ibisza zabrała głos ws. udziału swojego męża w popularnym programie rozrywkowym. Chodzi o nowy sezon "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", który budzi więcej emocji niż poprzednie edycje.

Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny Wiadomości
Premier gorzko nt. Niemiec: Nie wspierają Ukrainy tak hojnie jak powinny

"Niemcy powinny wysyłać więcej broni, więcej amunicji i więcej pieniędzy na Ukrainę, ponieważ są zdecydowanie najbogatszym i największym krajem Unii" - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem informacyjnym Politico po zakończonym w piątek szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki Wiadomości
Zdecydowana reakcja USA. Nałożono sankcje m.in. na samolot Łukaszenki

Amerykański resort finansów zdecydował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu białoruskich urzędników, w tym producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) i prezydencki odrzutowiec Łukaszenki.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe